Regulowanie opłat za korzystanie z wybranych dróg krajowych i autostrad odbywa się w różny sposób w zależności od danego Państwa. Dlatego jeśli planujemy wyjazd warto zapoznać się z kosztami przejazdów i zasadami jakie panują na zagranicznych drogach. W wielu krajach europejskich dowodem stanowiącym wniesienie opłaty jest winieta, czyli mała naklejka, którą najczęściej umieszcza się na przedniej szybie samochodu. W niektórych krajach takich jak np. Węgry stosowane są winiety elektroniczne.

Jest to bardzo popularna metoda. Zakupioną winietę otrzymujemy w postaci dokumentu PDF wraz z potwierdzeniem dokonania płatności. Numer rejestracyjny auta, podany w trakcie wypełniania wniosku jest przekazywany do bazy danych operatora. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Unikamy długich kolejek w przygranicznych punktach sprzedaży a także nie tracimy czasu na nieplanowany postój.

Jeśli zatem planujesz weekendowy wyjazd na Węgry i chcesz dowiedzieć się jak łatwo kupić winietę przez Internet, spokojnie i wygodnie w zaciszu własnego mieszkania, to skorzystaj z naszej dzisiejszej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

Jak kupić winietę przez internet?

 1. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze (w naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome) a następnie wpisz w pasku wyszukiwania adres https://ematrica.nemzetiutdij.hu/.
 2. Na głównej stronie portalu, w prawym, górnym rogu wybierz język, w jakim będą wyświetlane informacje. Niestety nie ma możliwości zmiany języka na polski. Do wyboru masz angielski, niemiecki i oczywiście węgierski. W naszym przykładzie posługujemy się tym pierwszym. Następnie przejdź do rejestracji, klikając na przycisk „Registration”.
 3. Proces rejestracji nie jest skomplikowany. Podaj adres e-mail oraz hasło. Za pomocą tych danych będziesz później logować się do konta. Wybierz język komunikacyjny, w którym otrzymasz zakupioną winietę, podaj numer tablic rejestracyjnych swojego auta a także kraj jego rejestracji. Zaznacz jedną z opcji czy kupujesz winietę jako osoba prywatna czy jest to zakup na firmę (pojawią się dwa dodatkowe pola, w których musisz wskazać kraj rezydencji podatkowej i wpisać numeru NIP) oraz czy potrzebujesz fakturę. Następnie podaj swoje dane adresowe czyli imię, nazwisko, kraj zamieszkania, kod pocztowy, miejscowość, ulicę oraz numer domu. Przy opcji „kontrola bezpieczeństwa” przesuń suwak w pozycję aktywną (w prawą stronę). Na sam koniec zaakceptuj Regulamin oraz Politykę Prywatności i zatwierdź klikając przycisk „Send” (wyślij).
 4. Na podany przy rejestracji adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym założenie konta w serwisie. Jeśli nie widzisz maila sprawdź folder SPAM. Kliknij w link.
 5. Wrócisz na główną stronę. Zaloguj się klikając na przycisk „Log in” i wpisz adres e-mail oraz hasło.
 6. Wskaż rodzaj pojazdu, dla którego chcesz kupić winietę autostradową: D1M (motocykle), D1 (motocykle, ≤ 3,5 t samochodów dla maksymalnie 7 osób i ich przyczepy), D2 (wszystkie pojazdy silnikowe, które nie należą do żadnej innej kategorii pojazdów), U (przyczepy pojazdów kategorii D2 i B2), B2 (autobusy). Do wyboru masz 3 rodzaje winiet: 10 dniową, miesięczną oraz z rocznym okresem ważności (dane aktualne na dzień publikacji artykułu 07.05.2019). Więcej na temat kategorii pojazdów oraz stawek za e-winiety znajdziesz pod LINKIEM.
 7. Określ ważność winiety, podając datę od której będzie ona obowiązywała (dane dotyczące końca okresu ważności są automatycznie dodawane przez system). Kliknij przycisk „Next” aby przejść do kolejnego etapu.
 8. Teraz jest moment na to aby raz jeszcze zweryfikować podane przez siebie dane. Sprawdź czy poprawnie wpisałeś numer rejestracyjny pojazdu a także rodzaj i ważność winiety autostradowej. Kliknij przycisk „Next”.
 9. Twoje zamówienie jest w koszyku. Potwierdź, że podane dane są prawidłowe a także że decydujesz się płacić online (dużego wyboru nie ma 🙂 ). Jeśli chciałbyś otrzymać e-fakturę zaznacz „fajką” pole wyboru przy „Invoice”. Prześlij zamówienie klikając na przycisk „Sending order”.
 10. Kliknij na przycisk „Online payment” i przejdź do płatności. Płacąc kartę płatniczą, będziesz musiał podać jej numer, nazwisko posiadacza, okres ważności oraz kod CVC a następnie potwierdzić płatność. Warto skorzystać z karty Revolut (jeśli jeszcze nie pobrałeś mobilnej aplikacji na telefon możesz łatwo to zrobić po przeczytaniu naszego ARTYKUŁU). Podczas wymiany walutowej nie zostaje naliczona prowizja. Revolut rozlicza płatność po kursie międzybankowym.
 11. Gotowe! Winietę otrzymasz na swój adres mailowy. Możesz ją wydrukować. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z drukarki, dokument wraz z rachunkiem będzie dostępny na Twoim koncie w zakładce „Purchase history”. Winietę możesz pobrać klikając na przycisk Download” natomiast fakturę ściągniesz za pomocą przycisku „Download invoice”.

Winiety na Węgrzech są sprawdzane elektronicznie poprzez automatyczny system kamer rozmieszczonych na drogach. Odczytują one numer rejestracyjny auta i porównują go z bazą opłaconych winiet. Brak wykupionej i opłaconej winiety skutkuje naliczeniem kary i otrzymaniem mandatu.

Więcej

Informator – węgierskie e-winiety

https://nemzetiutdij.hu/

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments