Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych ofert hostingowych, od prywatnych serwerów wirtualnych, współdzielonych, po serwery dedykowane. Dziś chcielibyśmy pokrótce wyjaśnić, jak dokładnie działa serwer VPS oraz czy można na nim hostować kilka stron WWW jednocześnie, jeśli jesteście ciekawi – czytajcie dalej!

Czym jest serwer VPS?

VPS, czyli Virtual Private Server to jedna z usług hostingowych, która oferuje klientowi wirtualny serwer prywatny, który w przeciwieństwie do serwera współdzielonego posiada większą moc obliczeniową. Serwery VPS są wydzielane z większych fizycznych serwerów, co z pewnością jest zaletą dla wielu użytkowników. Każdy z nich ma swój własny zestaw zasobów, jak CPU, pamięć RAM czy przepustowość, dzięki czemu użytkownicy mogą dowolnie skonfigurować swój serwer VPS. Jeśli szukacie serwera VPS, warto sprawdzić ofertę na seohost.pl, to firma, która oferuje serwer z pełną wirtualizacją KVM oraz dostępem ROOT. Z tego rozwiązania często korzystają agencje interaktywne, software house’y, większe sklepy internetowe, czy bardziej skomplikowane strony WWW.

Jak działa serwer VPS?

Serwer VPS działa na podstawie wirtualizacji. To technologia, która pozwala na uruchomienie wielu serwerów na jednym fizycznym serwerze. Wykorzystuje się do tego oprogramowanie Hypervisor, ale popularne są również takie rozwiązania jak Citrix, Hyper-V, KVM, VMware, Xen czy OpenStack. Jest on podzielony na kilka niezależnych, odrębnych wirtualnych serwerów, gdzie każdy z nich posiada swoje własne zasoby, czy system operacyjny, dzięki czemu możemy nim dowolnie zarządzać.

Czy na jednym serwerze można postawić kilka stron WWW?

To, czy postawimy na naszym serwerze VPS kilka stron internetowych zależy też od wykupionej oferty od firmy hostingowej. Na sam początek warto sprawdzić, czy wasza usługa pozwala na hostowanie więcej niż jednej strony WWW. Jeśli oferta hostingowa pozwala na hosting wielodomenowy, to możemy przystąpić do rejestracji domeny i dodania ich do panelu hostingowego. Następnie trzeba już tylko utworzyć folder dla poszczególnych stron WWW i przesłać pliki. Trzeba pamiętać o tym, by stronę WWW najpierw odpowiednio skonfigurować.

Zalety hostowania kilku stron na jednym serwerze VPS

Warto hostować kilka stron internetowych na jednym serwerze VPS, dzięki temu nie musicie wykupywać kolejnej usługi hostingowej. Pozwala nam to zaoszczędzić pieniądze – dzięki hostowaniu kilku domen na jednym serwerze, koszty jego utrzymania są mniejsze. Ponadto zarządzanie serwerem VPS jest bardzo proste. Mamy wgląd do wielu naszych stron jednocześnie, dzięki czemu możemy w łatwy sposób monitorować ich wydajność czy bezpieczeństwo.

Co myślicie o serwerach VPS, czy jest to waszym zdaniem wygodne rozwiązanie? Dajcie znać w komentarzu, co o tym myślicie, a może wolicie serwery dedykowane? Jeśli tak – to dlaczego?

 

Pytania?

Dokładamy starań aby pomóc w możliwie przystępny sposób, ale musimy pamiętać iż rozwiązania technologiczne zmieniają się bardzo szybko. Tak więc, jeżeli spróbowałeś/aś postępować zgodnie z naszym poradnikiem a problem nadal występuje. Być może potrzebujesz dodatkowych wskazówek… lub zauważyłeś/aś, że instrukcja nie jest już aktualna i wymaga odświeżenia? Daj nam znać! Skorzystaj z jednej z dostępnych z opcji: skomentuj w polu poniżej lub wyślij do nas wiadomość, korzystając z formularza MAM PYTANIE

Komentuj Napisz do nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments