W wielu krajach europejskich winieta jest dowodem stanowiącym wniesienie opłaty za korzystanie z niektórych dróg krajowych i autostrad. Najczęściej przyjmuje ona formę nalepki, którą umieszcza się na przedniej szybie samochodu. W niektórych jednak państwach, takich jak np. Austria obowiązuje również system elektronicznych winiet. Jest to duże udogodnienie dla kierowców, którzy mogą zakupić winietę w prosty i wygodny sposób przez Internet. Ale uwaga – nie można korzystać z elektronicznej winiety od razu po jej zakupie (tak jak np. na Węgrzech czy Słowacji). Należy zwrócić uwagę na 18-dniowy okres ochrony konsumenta! Dopiero po upływie tego terminu winieta uprawnia do korzystania z autostrad i dróg ekspresowych w Austrii. Odstępstwem od reguły są winiety kupowane przez firmy. Jakkolwiek takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala uniknąć długich kolejek w przygranicznych punktach sprzedaży.

Jeśli zatem planujesz wakacyjny wyjazd do Austrii (bądź wiesz, że przez ten kraj będziesz przejeżdżać) i chcesz dowiedzieć się jak łatwo kupić winietę przez Internet, spokojnie i wygodnie w zaciszu własnego mieszkania, to skorzystaj z naszej dzisiejszej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

  1. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze (w naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome) a następnie wpisz w pasku wyszukiwania adres https://shop.asfinag.at. Jest to oficjalna strona operatora. Serwis jest czytelny a dodatkowym atutem jest możliwość zmiany języka na polski, co ułatwia korzystanie ze strony.
  2. Przejdź do głównej strony portalu i wskaż rodzaj pojazdu, dla którego chcesz kupić winietę autostradową (samochód osobowy lub motocykl). Wybierz jedną z trzech rodzajów winiet: 10 dniową, 2-miesięczną oraz z rocznym okresem ważności (dane aktualne na dzień publikacji artykułu 28.06.2019). Zatwierdź decyzję klikając na przycisk „Wybierz”.
  3. Wskaż czy kupujesz winietę jako konsument czy przedsiębiorca. Jeśli jako osoba prywatna to pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo do 14-dniowego odstąpienia od umowy i oznacza to, że musisz dokonać zakupu z przynajmniej 18 dniowym wyprzedzeniem (w tym przypadku winieta zakupiona w dniu dzisiejszym będzie obowiązywać dopiero po upływie 18-dniowego terminu). W przypadku przedsiębiorców elektroniczna winieta jest ważna natychmiast po jej zakupie. Na zakończenie kliknij przycisk „Potwierdź”.
  4. Uzupełnij dane o pojeździe. Podaj numery tablic rejestracyjnych auta (pojawi się tablica rejestracyjna z gwiazdkami Unii Europejskiej oraz znaczkiem PL) oraz kraj jego rejestracji. Wskaż datę, od której winieta ma zacząć obowiązywać. Po jej wpisaniu, w kolejnym polu poniżej pokaże się data ważności Twojej winiety. W przypadku winiety obowiązującej przez cały rok, początek i koniec okresu ważności automatycznie uzupełni system. Kliknij przycisk „Dalej” aby przejść do następnego kroku.
  5. Wpisz swój adres e-mail, na który otrzymasz fakturę i potwierdzenie zamówienia a także wybierz preferowaną metodę płatności. Możesz zapłacić kartą kredytową, PayPal, przelewem Klarna Sofort (dla klientów prywatnych z Austrii, Niemiec, Włoch i Holandii w kwocie maks. 5000 euro), poleceniem zapłaty Klarna (dla klientów z z Austrii i Niemiec) czy też za pośrednictwem eps lub giropay (płatności można dokonywać z austriackich lub niemieckich kont bankowych). Zatwierdź klikając przycisk „Dalej”.
  6. Teraz jest moment na to aby raz jeszcze zweryfikować podane przez siebie dane. Sprawdź czy poprawnie wpisałeś numer rejestracyjny pojazdu, rodzaj i ważność winiety autostradowej, oraz dane kontaktowe (adres e-mail). Na tym etapie możesz jeszcze nanieść ewentualne poprawki. Wystarczy kliknąć na ikonę ołówka. Na koniec przeczytaj i zaakceptuj warunki użytkowania i przejdź do następnego kroku klikając na przycisk „Zamów z obowiązkiem zapłaty”.
  7. Zapłać za winietę. Płacąc np. kartę płatniczą, będziesz musiał podać jej numer, nazwisko posiadacza, okres ważności oraz kod CVC a następnie potwierdzić operację klikając na przycisk „Zapłać”. Warto skorzystać z karty Revolut (jeśli jeszcze nie pobrałeś mobilnej aplikacji na telefon możesz łatwo to zrobić po przeczytaniu naszego ARTYKUŁU). Podczas wymiany walutowej nie zostaje naliczona prowizja. Revolut rozlicza płatność po kursie międzybankowym.
  8. Jeśli pomyślnie przejdziesz proces płatności to system wygeneruje dla Ciebie potwierdzenie zapłaty. Dokument zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail. Zaleca się jego wydrukowanie i umieszczenie w samochodowym schowku. Po zakupie Twoja elektronicznego winieta figuruje w systemie ewidencji winiet ASFiNAG. Klikając w LINK możesz sprawdzić jej ważność. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny auta, kraj jego rejestracji, klikniesz na pole „Nie jestem robotem” (w celach zabezpieczających stronę) a na koniec rozpoczniesz wyszukiwanie.

Tak zakupione winiety są sprawdzane przy pomocy kamer, na podstawie tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, że brak wykupionej i opłaconej winiety (zarówno tej elektronicznej jak i naklejanej na szybie) skutkuje naliczeniem kary i otrzymaniem mandatu.

Więcej

https://www.turysta.org/zakup-winiety-elektronicznej-austria-krok-po-kroku-instrukcja/

https://shop.asfinag.at/pl/infoseiten/cezsto-zadawane-pytania-dot-elektronicznych-oplat-drogowych/

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments