Każdy kierowca, wybierający się w podróż po Europie własnym samochodem jest zobligowany do dokonania opłaty drogowej. Regulowanie opłat za korzystanie z wybranych dróg krajowych i autostrad odbywa się w różny sposób w zależności od danego Państwa. W wielu krajach europejskich dowodem stanowiącym wniesienie opłaty jest winieta, czyli nalepka, którą najczęściej umieszcza się na przedniej szybie samochodu. W niektórych krajach takich jak np. Słowacja stosowane są winiety elektroniczne.

Od 2016 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Za zakupioną winietę otrzymujemy jedynie potwierdzenie dokonania płatności a numer rejestracyjny auta, podany w trakcie wypełniania wniosku jest przekazywany do bazy danych operatora. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Punkty sprzedaży winiet oznaczone są logo „eznámka“ i najczęściej zlokalizowane są na wybranych stacjach benzynowych na terenie Słowacji oraz na przejściach granicznych. Warto dodać, że taką winietę można także kupić przez Internet, spokojnie i wygodnie w zaciszu własnego mieszkania.

Jeśli zatem wybierasz się na weekendowy wyjazd do naszego sąsiada z południa, pomyśl o zakupie winiety on-line. Usiądź wygodnie w fotelu i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Zaczynamy!

  1. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze (w naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome) a następnie wpisz w pasku wyszukiwania adres https://eznamka.sk/sk. Serwis jest czytelny a dodatkowym atutem jest możliwość zmiany języka na polski, co ułatwia korzystanie ze strony.
  2. Na głównej stronie portalu kliknij przycisk „Zakup winiety”. Wybierz sposób zakupu, w zależności od tego, czy decydujesz się na winietę autostradową dla jednego samochodu czy też większej ilości pojazdów (zakup pojedynczy lub zbiorowy). Wskaż rodzaj pojazdu, dla którego chcesz kupić winietę autostradową (jedna winieta dla pojedynczego samochodu oraz zespołów pojazdów do 3,5 ton). Jeśli zestaw (auto+przyczepa) przekracza wagę 3,5 ton należy dokupić dodatkową winietę na przyczepę. Jej koszt jest taki sam jak na samochód. Do wyboru masz 3 rodzaje winiet: 10 dniową w cenie 10 euro, 30-dniową za którą trzeba zapłacić 14 euro oraz winietę z rocznym okresem ważności, w cenie 50 euro. (Dane aktualne na dzień publikacji artykułu 16.03.2019). 
  3. Uzupełnij dane o pojeździe. Podaj numery tablic rejestracyjnych auta oraz kraj jego rejestracji. W przypadku 10-dniowej i 30-dniowej winiety określ jej ważność, podając datę od której będzie ona obowiązywała (dane dotyczące końca okresu ważności są automatycznie dodawane przez system). W przypadku winiety obowiązującej przez cały rok, początek i koniec okresu ważności automatycznie uzupełni system. Wpisz swój adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Zaznacz pole „Nie jestem robotem” (w celach zabezpieczających stronę) a na zakończenie kliknij przycisk „Zatwierdź”.
  4. Teraz jest moment na to aby raz jeszcze zweryfikować podane przez siebie dane. Sprawdź czy poprawnie wpisałeś numer rejestracyjny pojazdu, rodzaj i ważność winiety autostradowej, oraz dane kontaktowe. Następnie wybierz sposób zapłaty. Płacąc kartę płatniczą, będziesz musiał podać jej numer, nazwisko posiadacza, okres ważności oraz kod CVC a następnie potwierdzić płatność. Warto skorzystać z karty Revolut (jeśli jeszcze nie pobrałeś mobilnej aplikacji na telefon możesz łatwo to zrobić po przeczytaniu naszego ARTYKUŁU). Podczas wymiany walutowej nie zostaje naliczona prowizja. Revolut rozlicza płatność po kursie międzybankowym.
  5. Gotowe! Jeśli pomyślnie przeszedłeś proces płatności, system wygeneruje dla Ciebie potwierdzenie zapłaty. Możesz je pobrać. Dokument zostanie także wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail. 
  6. Możesz w każdej chwili zweryfikować ważność opłaconej winiety. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, kraj jego rejestracji oraz potwierdzić, że nie jesteś robotem 🙂 

Więcej

https://eznamka.sk/pl

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments