Jak określić jaka będzie dokładna data np. za trzy miesiące? Wydawałoby się, że rozwiązanie jest banalnie proste. Ale czy rzeczywiście tak jest? Aby otrzymać prawidłowy wynik trzeba wziąć pod uwagę jeden istotny szczegół – miesiące różnią się od siebie liczbą dni. Problem pojawia się także w momencie gdy chcemy wyznaczyć daty z końca miesiąca. Przecież są takie, które składają się z 28, 30, czy 31 dni. Zatem jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi funkcja NR.SER.DATY. W dzisiejszym artykule pokażemy jak posługiwać się nią w arkuszu kalkulacyjnym. Zaczynamy!
Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!
Funkcja NR.SER.DATY składa się z dwóch argumentów z daty początkowej (powinna być wprowadzona prawidłowo przy użyciu funkcji DATA, jeśli jest sformatowana jako tekst, mogą wystąpić problemy) oraz z miesięcy (dodatnia wartość argumentu „miesiące” oznacza datę przyszłą, ujemna oznacza datę przeszłą).
Załóżmy, że chcemy odsuwać się od pierwotnych dat o 3 miesiące w przód. Klikamy zatem kursorem myszy komputerowej w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcemy uzyskać wynik używając funkcji NR.SER.DATY (w naszym przypadku jest to komórka I9). Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i wprowadzamy żądane argumenty. Jako datę początkową wskazujemy tę pierwotną. Naciskamy średnik i podajemy drugi argument czyli miesiąc (będzie liczba dodatnia 3, mówiąca nam o tym, że chcemy do bieżącej daty dodać trzy miesiące). Zamykamy nawias i zatwierdzamy klikając przycisk „Enter”. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
Podobnie sytuacja wygląda jeśli chcemy cofnąć się o kilka miesięcy. Wówczas tylko przed liczbą wpisujemy znak minus.
Jeśli nie chcemy za każdym razem wpisywać liczby miesięcy w formule, możemy wskazać odniesienie do konkretnej komórki. W naszym przykładzie wpiszemy liczbę miesięcy w komórce I5. Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i wprowadzamy żądane argumenty. Jako datę początkową wskazujemy tę pierwotną. Naciskamy średnik i podajemy drugi argument czyli miesiąc, wskazując komórkę I5. Ponieważ chcemy aby cały adres został niezmienny przy kopiowaniu formuły w obu kierunkach blokujemy komórkę wciskając przycisk F4 lub klawisz funkcyjny czyli Fn a następnie F4. Pojawią się symbole dolara zarówno przed literką kolumny jak i cyfrą wiersza. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
Prawda, że łatwe? Mamy nadzieję, że wpis przyda się Tobie w przyszłości i ułatwi pracę z Excelem 🙂
Więcej
https://support.office.com/pl-pl/article/nr-ser-daty-funkcja
Pytania?
Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!