
DATA to jedna z częściej wykorzystywanych funkcji w Excelu, dzięki której można w prosty sposób określić dzień, miesiąc czy też rok. Arkusz kalkulacyjny rozpoznaje daty i umożliwia przeprowadzanie na nich różnych operacji. W dzisiejszym artykule pokażemy jak posługiwać się podstawowymi funkcjami DATY w programie Microsoft Excel.
Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!
FUNKCJE DZIŚ I TERAZ
Funkcja DZIŚ jest przydatna w momencie gdy chcemy aby w arkuszu kalkulacyjnym wyświetlała się bieżąca data (skonfigurowana na komputerze), niezależnie od tego, kiedy skoroszyt zostanie otwarty. Z funkcji TERAZ skorzystamy, gdy zajdzie konieczność wyświetlenia w arkuszu bieżącej daty wraz z aktualną godziną.
Aby wstawić datę możemy posłużyć się także skrótem klawiszowym CTRL + średnik/dwukropek. Jednak należy pamiętać, że tak wpisana data będzie cały czas taka sama i nie zaktualizuje się przy ponownym otwarciu Excela. Podobnie działa skrót klawiszowy CTRL + SHIFT + dwukropek, użycie którego sprawi, że wyświetli się nam aktualna godzina, która również będzie pozostawać niezmieniona (nie będzie się uaktualniać).
- Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DZIŚ. W składni tej funkcji nie występują argumenty dlatego też wystarczy, że po jej wpisaniu klikniesz przycisk „Enter” Podobnie jest w przypadku funkcji TERAZ.
- Aby wyliczyć godzinę (za pomocą funkcji), która będzie się zmieniać, wystarczy, że odejmiesz od funkcji TERAZ funkcje DZIŚ.
- Wszystkie wyniki możesz sformatować, według uznania. W tym celu, kliknij prawym przyciskiem myszy komputerowej na pole z wynikiem a następnie z listy wybierz opcję „Formatuj komórki”. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” wybierz kategorię „Data” a następnie w obszarze „Typ” wybierz format daty. W polu „Przykład” zobaczysz podgląd wybranego formatowania.
- Jeśli będziesz chciał sformatować wynik, który uzyskałeś za pomocą funkcji TERAZ (data i czas) to w zakładce „Liczby” przejdź do kategorii „Niestandardowe” a następnie w obszarze „Typ” wybierz odpowiedni format.
TWORZENIE DATY
- Dysponujemy tabelą, zawierającą rok, miesiąc i dzień. Twoim zadaniem będzie utworzenie daty na podstawie tych trzech osobnych wartości.
- Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DATA (w naszym przypadku zaczynamy od komórki J8).
- Wpisz funkcję =data(rok;miesiąc;dzień). Każdy argument oddziel średnikiem. Zatwierdź przyciskiem „Enter”. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
ROZKŁADANIE DATY NA CZYNNIKI PIERWSZE
- Dysponujemy tabelą, zawierającą daty urodzenia. Twoim zadaniem będzie rozłożenie ich na czynniki pierwsze. Zwróć uwagę aby daty były poprawnie wpisane czyli w formacie rok/miesiąc/dzień. W przeciwnym razie funkcje nie zadziałają.
- Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji ROK ( w naszym przypadku jest to komórka G15). Funkcja ta ma tylko jeden argument czyli „kolejna liczba” i jest to najczęściej komórka z datą, z której chcemy wyciągnąć rok. Zatwierdź klikając „Enter”.
- Jeśli w wyniku operacji pojawiła się jakaś inna data a spodziewałeś się liczby to wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i zmienisz format komórki na ogólny ( Formatowanie komórki – zakładka „Liczby”- kategoria „Ogólne”).
- Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
- Aby zrobić to samo dla miesiąca użyj funkcji MIESIĄC natomiast dla dnia funkcji DZIEŃ. Obie funkcje są zbudowane identycznie jak ROK, czyli posiadają jeden argument. Wskazujemy adres komórki z datą urodzenia.
FUNKCJA DATA.RÓŻNICA
Za pomocą tej funkcji będziesz mógł obliczyć liczbę dni, miesięcy lub lat między dwiema datami. W tym przypadku występują trzy argumenty i funkcja wygląda następująco: DATA.RÓŻNICA(data_początkowa;data_końcowa;jednostka). Jednostka to informacja w jaki sposób ma być wyrażony wynik. Do dyspozycji mamy 3 jednostki takie jak: rok (y), miesiąc (m), dzień (d). Co ciekawe DATA.RÓŻNICA nie jest uwzględniona w spisie funkcji Excela.
- Dysponujemy tabelą, zawierającą różne daty urodzenia. Twoim zadaniem będzie wyliczyć wiek poszczególnych osób w latach, miesiącach i dniach.
- W dowolną komórkę wpisz dzisiejszą datę, korzystając z funkcji =DZIŚ() lub używając skrótu CTRL+średnik/dwukropek.
- Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DATA.RÓŻNICA (w naszym przykładzie zaczynamy od komórki G15, znajdującej się w kolumnie „wiek w latach”).
- Wpisz funkcję, używając polskich znaków =data.różnica a następnie otwórz nawias i podaj potrzebne argumenty. Pierwszy z nich to data startowa (data urodzenia) i w tym przykładzie to komórka F15. Postaw średnik i wpisz drugi argument czyli datę końcową (tę do której chcesz obliczyć wiek). Komórka z datą bieżącą (w przykładzie G9) musi być zablokowana, ponieważ będziesz ją przeciągać w dół aby uzyskać wyniki dla pozostałych osób. W tym celu należy posłużyć się klawiszem F4 (przy włączonym klawiszu funkcyjnym Fn). Wystarczy, że ustawisz kursor w formule w obrębie adresu danej komórki i wciśniesz klawisz F4. Zablokuj tylko wiersz (dwa razy klikniesz przycisk F4) ponieważ literka kolumny i tak nie będzie się zmieniać.
- Postaw drugi średnik i wprowadź ostatni argument, który będzie mówił funkcji w jaki sposób mają zostać zwrócone informacje. W tym przypadku chcesz wyświetlić wynik w latach więc w cudzysłowiu wpisz „y” od angielskiego słowa year (rok). Zamknij nawias i potwierdź przyciskiem „Enter”. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
- Jeśli w wyniku operacji pojawiła się jakaś inna data a spodziewałeś się liczby to wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i zmienisz format komórki na ogólny ( Formatowanie komórki – zakładka „Liczby”- kategoria „Ogólne”).
- Tak samo wygląda sposób wyliczenia wieku w miesiącach i dniach z jedną różnicą a mianowicie w 3 argumencie wpisujesz odpowiednio „m” (miesiąc) i „d” (dzień).
Więcej
https://support.office.com/pl-pl/article/data-funkcja-e36c0c8c-4104-49da-ab83-82328b832349
Pytania?
Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE