DATA to jedna z częściej wykorzystywanych funkcji w Excelu, dzięki której można w prosty sposób określić dzień, miesiąc czy też rok. Arkusz kalkulacyjny rozpoznaje daty i umożliwia przeprowadzanie na nich różnych operacji. W dzisiejszym artykule pokażemy jak posługiwać się podstawowymi funkcjami DATY w programie Microsoft Excel.

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

FUNKCJE DZIŚ I TERAZ

Funkcja DZIŚ jest przydatna w momencie gdy chcemy aby w arkuszu kalkulacyjnym wyświetlała się bieżąca data (skonfigurowana na komputerze), niezależnie od tego, kiedy skoroszyt zostanie otwarty. Z funkcji TERAZ skorzystamy, gdy zajdzie konieczność wyświetlenia w arkuszu bieżącej daty wraz z aktualną godziną.

Aby wstawić datę możemy posłużyć się także skrótem klawiszowym CTRL + średnik/dwukropek. Jednak należy pamiętać, że tak wpisana data będzie cały czas taka sama i nie zaktualizuje się przy ponownym otwarciu Excela. Podobnie działa skrót klawiszowy CTRL + SHIFT + dwukropek, użycie którego sprawi, że wyświetli się nam aktualna godzina, która również będzie pozostawać niezmieniona (nie będzie się uaktualniać).

 1. Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DZIŚ. W składni tej funkcji nie występują argumenty dlatego też wystarczy, że po jej wpisaniu klikniesz przycisk „Enter” Podobnie jest w przypadku funkcji TERAZ.
 2. Aby wyliczyć godzinę (za pomocą funkcji), która będzie się zmieniać, wystarczy, że odejmiesz od funkcji TERAZ funkcje DZIŚ.
 3. Wszystkie wyniki możesz sformatować, według uznania. W tym celu, kliknij prawym przyciskiem myszy komputerowej na pole z wynikiem a następnie z listy wybierz opcję „Formatuj komórki”. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” wybierz kategorię „Data” a następnie w obszarze „Typ” wybierz format daty. W polu „Przykład” zobaczysz podgląd wybranego formatowania.
 4. Jeśli będziesz chciał sformatować wynik, który uzyskałeś za pomocą funkcji TERAZ (data i czas) to w zakładce „Liczby” przejdź do kategorii „Niestandardowe” a następnie w obszarze „Typ” wybierz odpowiedni format.

TWORZENIE DATY

 1. Dysponujemy tabelą, zawierającą rok, miesiąc i dzień. Twoim zadaniem będzie utworzenie daty na podstawie tych trzech osobnych wartości.
 2. Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DATA (w naszym przypadku zaczynamy od komórki J8).
 3. Wpisz funkcję =data(rok;miesiąc;dzień). Każdy argument oddziel średnikiem. Zatwierdź przyciskiem „Enter”. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).

ROZKŁADANIE DATY NA CZYNNIKI PIERWSZE

 1. Dysponujemy tabelą, zawierającą daty urodzenia. Twoim zadaniem będzie rozłożenie ich na czynniki pierwsze. Zwróć uwagę aby daty były poprawnie wpisane czyli w formacie rok/miesiąc/dzień. W przeciwnym razie funkcje nie zadziałają.
 2. Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji ROK ( w naszym przypadku jest to komórka G15). Funkcja ta ma tylko jeden argument czyli „kolejna liczba” i jest to najczęściej komórka z datą, z której chcemy wyciągnąć rok. Zatwierdź klikając „Enter”.
 3. Jeśli w wyniku operacji pojawiła się jakaś inna data a spodziewałeś się liczby to wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i zmienisz format komórki na ogólny ( Formatowanie komórki – zakładka „Liczby”- kategoria „Ogólne”).
 4. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
 5. Aby zrobić to samo dla miesiąca użyj funkcji MIESIĄC natomiast dla dnia funkcji DZIEŃ. Obie funkcje są zbudowane identycznie jak ROK, czyli posiadają jeden argument. Wskazujemy adres komórki z datą urodzenia.

FUNKCJA DATA.RÓŻNICA

Za pomocą tej funkcji będziesz mógł obliczyć liczbę dni, miesięcy lub lat między dwiema datami. W tym przypadku występują trzy argumenty i funkcja wygląda następująco: DATA.RÓŻNICA(data_początkowa;data_końcowa;jednostka). Jednostka to informacja w jaki sposób ma być wyrażony wynik. Do dyspozycji mamy 3 jednostki takie jak: rok (y), miesiąc (m), dzień (d). Co ciekawe DATA.RÓŻNICA nie jest uwzględniona w spisie funkcji Excela.

 1. Dysponujemy tabelą, zawierającą różne daty urodzenia. Twoim zadaniem będzie wyliczyć wiek poszczególnych osób w latach, miesiącach i dniach.
 2. W dowolną komórkę wpisz dzisiejszą datę, korzystając z funkcji =DZIŚ() lub używając skrótu CTRL+średnik/dwukropek.
 3. Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji DATA.RÓŻNICA (w naszym przykładzie zaczynamy od komórki G15, znajdującej się w kolumnie „wiek w latach”).
 4. Wpisz funkcję, używając polskich znaków =data.różnica a następnie otwórz nawias i podaj potrzebne argumenty. Pierwszy z nich to data startowa (data urodzenia) i w tym przykładzie to komórka F15. Postaw średnik i wpisz drugi argument czyli datę końcową (tę do której chcesz obliczyć wiek). Komórka z datą bieżącą (w przykładzie G9) musi być zablokowana, ponieważ będziesz ją przeciągać w dół aby uzyskać wyniki dla pozostałych osób. W tym celu należy posłużyć się klawiszem F4 (przy włączonym klawiszu funkcyjnym Fn). Wystarczy, że ustawisz kursor w formule w obrębie adresu danej komórki i wciśniesz klawisz F4. Zablokuj tylko wiersz (dwa razy klikniesz przycisk F4) ponieważ literka kolumny i tak nie będzie się zmieniać.
 5. Postaw drugi średnik i wprowadź ostatni argument, który będzie mówił funkcji w jaki sposób mają zostać zwrócone informacje. W tym przypadku chcesz wyświetlić wynik w latach więc w cudzysłowiu wpisz „y” od angielskiego słowa year (rok). Zamknij nawias i potwierdź przyciskiem „Enter”. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
 6. Jeśli w wyniku operacji pojawiła się jakaś inna data a spodziewałeś się liczby to wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i zmienisz format komórki na ogólny ( Formatowanie komórki – zakładka „Liczby”- kategoria „Ogólne”).
 7. Tak samo wygląda sposób wyliczenia wieku w miesiącach i dniach z jedną różnicą a mianowicie w 3 argumencie wpisujesz odpowiednio „m” (miesiąc) i „d” (dzień).

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/data-r%C3%B3%C5%BCnica-funkcja-25dba1a4-2812-480b-84dd-8b32a451b35c

https://support.office.com/pl-pl/article/data-funkcja-e36c0c8c-4104-49da-ab83-82328b832349

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments