Wentylatory domowe, zwane też popularnie wiatrakami to najstarszy i najprostszy sposób chłodzenia w upalne dni. Dodatkowo, urządzenia te kuszą niską ceną. Za kilkadziesiąt złotych możemy mieć sprzęt chłodzący dostępny od ręki. Jak działają wentylatory? Czy faktycznie chłodzą nasze otoczenie? Czy warto je kupić?

Wiatraki domowe – typy urządzeń

Wśród wentylatorów domowych spotkać możemy różne grupy urządzeń. Do najpopularniejszych zaliczamy wiatraki stojące, biurkowe i kolumnowe. Nie możemy jednak również nie wspomnieć o bardziej systemowych rozwiązaniach, takich jak wentylatory sufitowe czy łazienkowe. Swego czasu żyrandole z wiatrakiem cieszyły się sporym powodzeniem.

Każdy z wyżej wymienionych typów charakteryzuje się inną mocą i przeznaczeniem. Najmniejsze, wentylatory biurkowe przeznaczone są do małych pomieszczeń, posiadając moc od 5 do 30-40 W. Wiatraki podłogowe stojące mają z reguły moc od 30 do 60 W, kolumnowe zaś nawet do 90-100 W.

Przykładem typowego wiatraka podłogowego może być wentylator HB SF4008BRC. Urządzenie to posiada sporą moc (55 W), 3 prędkości nawiewu, oscylację oraz timer, pozwalający ustawić czas, po którym sprzęt sam się wyłączy.

Wiatrak stojący HB SF4008BRC, źródło: materiały własne niebojsmoga.pl

Wentylatory sufitowe mogą mieć niewielką moc (np. 15 W), jednak olbrzymie śmigła wiatraka generują bardzo duży przepływ powietrza, sięgający 10000 m3/h i więcej. Rozwiązanie to, znajdziemy np. w hotelach czy budynkach użyteczności publicznej. Wentylator sufitowy, włączany i wyłączany wraz ze światłem w pomieszczeniu, pozwala zaoszczędzić energię. Wentylatory łazienkowe ułatwiają pozbycie się pary wodnej i skraplaniu na powierzchni mebli łazienkowych. W ten sposób przeciwdziałają rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak działa wentylator?

Klasyczne wentylatory domowe wykorzystują prostą zasadę, obserwowaną często podczas przeciągów w domu. Dotyczy ona różnicy ciśnień. W trakcie pracy wiatraka, po dwóch stronach urządzenia wytwarza się różnica ciśnień i powietrze wprawiane jest w ruch. Mocniejsze wentylatory, poruszając powietrze mogą także pomóc zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Generowany w ten sposób strumień powietrza dociera do nas, przynosząc przyjemne ochłodzenie. Ale czy wentylator faktycznie chłodzi otoczenie?

Czy wentylator chłodzi otoczenie?

Tak i nie. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Podobnie jak np. klimator (klimatyzator ewaporacyjny), nie jest on w stanie obniżyć temperatury w pomieszczeniu. Przebywając w jego otoczeniu, odczuwamy jednak przyjemny chłód. Dlaczego?

Organizmy tworzą wokół siebie tzw. barierę cieplną. Czyli strefę, wykraczającą nieco poza nasze ciało, w którym czujemy się komfortowo. Z czasem jednak ciepło naszego ciała, które nie jest oddawane na zewnątrz, a gromadzi się wewnątrz bariery, sprawia, że jest nam zbyt gorąco. Strumień powietrza z wentylatora owiewa nasza skórę, pozbywając się bariery cieplnej. Chłodne powietrze z pokoju zastępuje to, które nagromadziło wokół naszego ciała.

A co w przypadku otoczenia cieplejszego od naszego ciała?

Wysokie temperatury w otoczeniu, przekraczające temperaturę naszego organizmu, sprawiają, że człowiek zaczyna się pocić. Włączony wentylator usunie zaś z naszej skóry powietrze nasycone parą wodną, przyśpieszając parowanie potu. Zamiana wody (potu) w parę wodną odbywa się kosztem energii cieplnej, pobieranej z naszego ciała (skóry). Sytuacja ta sprawia, iż po kilku minutach zaczynamy odczuwać chłód.

Uwaga! Przegrzane ciało należy chronić przed dłuższym działaniem wiatru (w tym z wentylatora), aby nie doprowadzić do przeziębienia.

Wentylator a cyrkulator?

Na pierwszy rzut oka urządzenia te nie różnią się praktycznie niczym. W istocie jednak wentylator i cyrkulator stanowią dwa odrębne urządzenia. Cyrkulatory nie tylko wprowadzają powietrze w ruch, ale także doprowadzają do jego wymiany (cyrkulacji). Oddziałując na całe powietrze w pomieszczeniu, są bardziej kompleksowe w swym działaniu. Sprawdzą się zarówno latem przy chłodzeniu, jak i zimą przy rozprowadzaniu ciepłego powietrza po pomieszczeniu.

Wprawienie w ruch większych mas powietrza wymaga automatycznie większej mocy – dlatego też cyrkulatory to urządzenia o większej mocy, sięgającej np. 140 W. Są też droższe od standardowych wiatraków. Przyzwoitej jakości cyrkulator kosztować będzie 200-300 zł.

Wentylator – czy warto kupić?

Jeżeli potrzebujemy doraźnego i skutecznego sposobu na letnie upały i chcemy przeznaczyć na ten cel kilkadziesiąt do kilkuset złotych, wentylator domowy będzie idealnym wyborem. Ranking efektownych i efektywnych wiatraków znaleźć można w poradniku „Wentylator, wiatrak – porównanie ładnych wentylatorów domowych”. Proste w montażu, jeszcze prostsze w eksploatacji, urządzenia te nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnej ingerencji. Dodatkowo, w porównaniu np. z niewiele droższym klimatorem, wentylatory nie wykorzystują do ochładzania wody, dzięki czemu nie przyczyniają się do niekontrolowanego wzrostu wilgotności.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments