Możliwość zrobienia zrzutu z ekranu (tzw. screen shot) to niezwykle przydatna funkcja w telefonach z systemem Android. Dzięki temu rozwiązaniu można pokazać innym użytkownikom obraz wyświetlany na ekranie danego urządzenia oraz zapisać go w pamięci. Poniżej zostaną omówione trzy sposoby wykonywania zrzutów z ekranu.

Zrzut ekranu za pomocą kombinacji odpowiednich klawiszy

Najprostszym sposobem zrobienia zrzutu z ekranu jest kombinacja odpowiednich klawiszy. W urządzeniach z systemem Android należy nacisnąć jednocześnie przycisk „Home” oraz przycisk zasilania. Jeżeli natomiast dany telefon nie ma fizycznego klawisza „Home”, tylko wyświetla się on na ekranie, wówczas należy nacisnąć przycisk głośności oraz blokady ekranu. Znajdują się one na prawym boku urządzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie gdy przykładowo oglądamy mecz na Androidzie i chcemy szybko uchwycić akcję.

Skrót do zrzutów ekranu

W niektórych modelach telefonów znajduje się specjalny skrót, który umożliwia wykonanie zrzutu z ekranu. Aby z niego skorzystać, trzeba przeciągnąć belkę ustawień z góry ekranu na dół, po czym nacisnąć ikonę „Zrzut ekranu”. Funkcja ta wydaje się bardzo prosta i niewymagająca przeszukiwania ustawień urządzenia, a także pamiętania kombinacji klawiszy.

Specjalna aplikacja do screenshotów

W sklepie Google Play dostępne są również aplikacje, które umożliwiają wykonywanie zrzutów z ekranu. Żeby zainstalować taki program, należy połączyć telefon z Internetem i wybrać ikonę sklepu Play. Następnie wpisać w wyszukiwarkę na przykład „zrzut z ekranu” i pobrać aplikację. Po jej zainstalowaniu można już skorzystać z jej możliwości. Aby wykonać zrzut z ekranu, należy postępować według instrukcji zamieszczonej w danej aplikacji. Zwykle jest to niezwykle intuicyjne i proste.

Niektóre aplikacje oferują również możliwość edytowania wykonanych zrzutów. Dzięki niej można na przykład poprawić kontrast i nasycenie kolorów. To niezwykle przydatne, ponieważ niektóre zrzuty nie są najlepszej jakości z powodów czysto technicznych bądź też warunków, w których zostały wykonane. Z poziomu aplikacji można także udostępniać zapisane pliki innym użytkownikom.

Przeglądarka Google Chrome

Google Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek na urządzenia z systemem Android. Już wkrótce pojawi się nowa funkcja, która umożliwi wykonywanie zrzutów z ekranu na Androidzie. Co ciekawe, będą to zrzuty całych stron internetowych, a nie tylko ich fragmentów widocznych na ekranie w chwili robienia zrzutu. Następnie będzie je można przesuwać, co wyeliminuje konieczność przeglądania kolejnych obrazów. Funkcja ta będzie z całą pewnością przydatna w wielu przypadkach, gdy ktoś chce zaprezentować innym całą stronę. Jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy będzie można z niej korzystać.

Jak odnaleźć wykonany zrzut z ekranu na Androidzie?

Wykonanie zrzutu z ekranu to dopiero początek. Następnym krokiem jest odnalezienie go w pamięci urządzenia. Najłatwiej jest to zrobić przy pomocy aplikacji umożliwiającej przeglądanie zdjęć. Wybierając dany obraz, można przejść do jego edycji. Przeglądarki zdjęć umożliwiają bowiem zmianę wyglądu zapisanych zrzutów.

Kiedy już dany obraz zostanie zlokalizowany w pamięci urządzenia, można go wykorzystać. Zazwyczaj odbywa się to poprzez udostępnienie innym użytkownikom. Można tego dokonać na kilka sposobów – mailem, poprzez media społecznościowe, komunikatory, czy też Bluetooth.

Wykonywanie zrzutów z ekranu to niezwykle przydatna funkcja w urządzeniach z systemem Android. Dzięki niej można pokazać innym użytkownikom obraz wyświetlany na ekranie telefonu. Najnowsza aktualizacja przeglądarki Google Chrome idzie jeszcze dalej. Umożliwi ona wykonywanie zrzutów całych stron internetowych.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments