internet cepik

Każdy kierowca wie, że jego samochód musi przechodzić okresowo przegląd techniczny. Jeżeli jesteś ciekawy jakie zmiany czekają Ciebie w trakcie wizyty w stacji diagnostycznej i czego możesz dowiedzieć się z Centralnej Ewidencji Pojazdów to zapraszamy o lektury dzisiejszego artykułu.

BEZPŁATNY RAPORT Z CENTRALNEJ EWIDENCJI POJAZDÓW

Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/. Usługa Historii Pojazdu jest przydatna dla każdego, kto planuje zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu. Otrzymujesz raport, który możesz wydrukować lub zapisać. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN (unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producent). Te dane znajdziesz m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Wyświetlą się informacje, które są gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu. Możesz sprawdzić m.in.

  • w danych technicznych: pojemność i moc silnika oraz rodzaj paliwa,
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • stan licznika zarejestrowany podczas badań technicznych,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych oraz czy dany pojazd posiada aktualne badanie,
  • informację, czy właścicielem jest osoba prywatna czy też firma,
  • informację czy sprawdzany pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

ZMIANY W PRZEGLĄDACH SAMOCHODÓW

Masz stare auto? Nie będzie wcale tak łatwo z zaliczeniem badania technicznego! Zmiany w przepisach mają na celu wyeliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów. Od dziś tj. 13.11.2017 każdy kierowca, który odwiedzi stację diagnostyczną będzie musiał zapłacić za badanie już przed jego rozpoczęciem. W sytuacji negatywnego wyniku pieniądze nie będą zwracane. Ma to zmotywować kierowców do usuwania różnych usterek jeszcze przed wizytą w stacji diagnostycznej. Jeżeli Twój pojazd nie zaliczy przeglądu, będziesz musiał w terminie 14 dni od pierwszego badania naprawić wszystkie usterki i wrócić na stację kontroli, w której próbowałeś zaliczyć przegląd. Kontroli zostaną poddane tylko te elementy, które wcześniej zakwestionowano. Będziesz musiał za to dodatkowo zapłacić ( od 13 do 36 zł – w zależności od wagi usterki). I kolejną istotną zmianą jest moment wprowadzenia przez diagnostę danych pojazdu do CEP-u. Będzie musiał to zrobić już w momencie jego pojawienia się na badaniu (do tej pory taka informacja pojawiała się po badaniu). Jeśli podczas badania kontrolnego zostanie stwierdzone, że pojazd nie może zaliczyć przeglądu, pracownik stacji będzie musiał odnotować ten fakt w CEP-ie, a także podać kody błędów. Każdy pracownik stacji diagnostycznej będzie musiał podać do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów swoje nazwisko ( do tej pory podawane były tylko dane, które pozwalały na zidentyfikowanie stacji). Być może diagnosta nie będzie chciał brać na siebie takiej odpowiedzialności aby wypuścić auto, które nie nadaje się na jadę po drogach.

Więcej

https://historiapojazdu.gov.pl/o-usludze

http://www.cepik.gov.pl/

Pytania?

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments