Wybierając się na weekendowy wypad w góry, zazwyczaj udajemy się w Beskidy czy w Tatry. Góry Świętokrzyskie są rzadziej odwiedzanym obszarem, ale zupełnie niesłusznie. Może wysokością nie dorównują innym pasmom, ale za to kryją w sobie wiele tajemnic i oferują inne atrakcje. Warto poznać te tajemnicze rejony, pełne malowniczych krajobrazów i bogactwa geologicznego. Gdzie historia przeplata się z legendą, a przyroda nie odkryła jeszcze wszystkich kart.

Położenie Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie są niskim pasmem górskim, w południowo-wschodniej Polsce. Leżą w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Wędrując szlakiem przez pasmo Łysogór, dotrzemy do najwyższego szczytu, jakim jest Łysica (614 m n.p.m.). Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie są jednym z najstarszych łańcuchów (obok Sudetów) górskich w Europie. Dzięki temu kryją bogactwo minerałów i są rajem dla geologów i nie tylko. Strome stoki można zaobserwować jedynie na najwyższych partiach gór, są poprzetykane głębokimi dolinami i gołoborzami. Świętokrzyski Park narodowy, który już od lat 50-tych XX wieku istnieje w tym rejonie, porośnięty jest lasami jodłowymi i bukowymi. W ich gąszczach mieszka jeleń – symbol Gór Świętokrzyskich.

Legendy i historyczne prawdy

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby Łysej Góry ze zlotem czarownic. To popularne powiedzenie, przewija się w kawałach, filmach i powiedzonkach. Od wieków bajarze snuli swoje opowieści, o szczycie na którym swoją siedzibę miały wiedźmy i biesy. Faktycznie było to miejsce obrządków pogańskich, a że tereny były trudne i niedostępne, budziły grozę. Tajemniczość potęgowała wyobraźnię, nadając temu miejscu niezwykłe moce. Na zboczach Łysicy wielkie głazy, są uważane za stołki czarownic. Podobno siedziały na nich, ucztując w noc świętojańską. Również uciekający diabeł zostawił ślad, widoczny do dzisiaj na szlaku na Łysiec.

Co można zwiedzić?

Rejon Gór Świętokrzyskich to rozległe tereny, doskonałe na weekend ze znajomymi, czy wędrówki z dziećmi. Trasy nie są bardzo wymagające. Wypoczynek jest tam bardziej rekreacyjny niż wyczynowy. Na stokach można zobaczyć zjawiskowe gołoborza. Są to rumowiska skalne pomiędzy gęstymi lasami. Do zobaczenia na Łysej Górze i Łysicy. Liczne jaskinie, doliny, obiekty sakralne, które możemy spotkać na szlakach i trasach, są atrakcją samą w sobie. W górach Świętokrzyskich znajduje się jedna z najpiękniej jaskiń – Jaskinia Raj. Obowiązkowo należy odwiedzić klasztor na Świętym Krzyżu od którego góry wzięły swoją nazwę.

Wiele małych miasteczek zachęca turystów, do odwiedzin kusząc muzeami, klasztorami i zamkami. Teren Gór Świętokrzyskich jest rozległy, warto kontemplować piękno przyrody i zabytków. Na pewno zobaczyć warto Kościół i Klasztor w Świętej Katarzynie, odwiedzić miejscowość rodzinną Stefana Żeromskiego – Ciekoty czy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Dla dzieci niezaprzeczalną atrakcją jest na pewno, największe Muzeum Zabawek w Kielcach.

A może tak na rower?

Województwo Świętokrzyskie przyciąga do siebie także miłośników dwóch kółek. Fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo liczy sobie tutaj ponad 210 kilometrów. Jeżeli poszukujesz bezpiecznych ścieżek rowerowych, poprowadzonych przez malownicze tereny, wśród owocowych sadów oraz pól powinieneś rozważyć jeden ze szlaków rowerowych w królestwie ziemi sandomierskiej i dolinie Dolnego Sanu. Warto podczas wyprawy odwiedzić sandomierską starówkę z malowniczymi uliczkami, zamek w Baranowie Sandomierskim czy też zobaczyć monumentalny zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Rowerzyści, którzy wybiorą rejon Gór Świętokrzyskich także znajdą coś dla siebie. Cykliści mogą komfortowo podziwiać malownicze widoki ze szczytu najstarszych gór Polski a amatorzy górskich przejażdżek bez problemu odnajdą tereny do jazdy na rowerach typu MTB.

Jeśli nie masz pomysłu na rowerowy wypad za miasto bądź znudziło się Tobie przemierzanie w kółko tych samych tras na jednośladzie, rozważ możliwość zaplanowania wyprawy przy pomocy mapy szlaków Green Velo. Planowanie trasy rozpocznij od wpisania bądź zaznaczenia na mapie miejsca rozpoczęcia a także zakończenia wycieczki. Wyznaczona trasa, którą możesz przybliżać lub oddalać będzie zawierała informacje o jej długości a także czasie jaki jest potrzebny na jej pokonanie. Można ją zapisać, otworzyć w mobilnej aplikacji bądź podzielić się ze znajomymi.

Partner artykułu: Bristol – Hotel SPA Świętokrzyskie

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments