Blokowanie okienek jest bardzo przydatną funkcją w szczególności gdy pracujemy z rozbudowanymi zestawieniami zawierającymi dużą ilością danych. Może się tak zdarzyć, że będziemy chcieli aby nagłówki danych tabeli bądź też inne jej części były widoczne podczas przewijania różnych wartości arkusza. Co zrobić aby ciągle wyświetlać określone wiersze i kolumny w arkuszu kalkulacyjnym? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy!
Jak działa blokowanie okienek w Excelu?
- Otwieramy arkusz kalkulacyjny. Dysponujemy tabelą, składającą się z danych dotyczących 16 osób (imiona, daty i miejsca urodzenia, wiek, zarobki oraz płeć). Naszym zadaniem będzie zablokowanie tak komórek aby przewijając listę z danymi, nagłówki tabeli były cały czas widoczne.
- To o czym należy pamiętać przy blokowaniu okienek to odpowiednie ustawienie się w obszarze zestawienia. Excel na podstawie naszej lokalizacji wie które części arkusza ma zablokować a które pozostawić aktywne. Excel blokuje to co jest po lewej stronie aktywnej komórki i to co znajduje się nad nią.
- Zatem gdzie ustawić się w arkuszu kalkulacyjnym? Jeśli chcemy zamrozić nagłówek tabeli, czyli zachować go w polu widzenia, musimy stanąć w komórce „A2” (w naszym przykładzie). Dlaczego? Ponieważ po jej lewej stronie nie mamy już żadnych kolumn a nad kursorem znajduje się jeden aktywny wiersz, czyli właśnie nagłówek zestawienia. Zatem w górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Widok” a następnie w sekcji „Okno” klikamy na „Zablokuj okienka”. W tej sytuacji z menu wybieramy opcję „Zablokuj okienka” lub „Zablokuj wiersz”.
- Gotowe! Sytuację przed zmianami przedstawia rysunek 1 (przewijając arkusz aby móc zobaczyć wartości w dolnych wierszach, nie widać nagłówka danych). Natomiast rysunek 2 pokazuje nam sytuację po zablokowaniu okienek (pierwszy wiersz pozostaje cały czas widoczny).
Pytania?
Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE