Powszechny dostęp do sieci internetowej może być niebezpieczny dla wielu dzieci. Rodzice troszczą się o to, aby zabezpieczyć swoje pociechy przed negatywnymi następstwami korzystania z Internetu. Ważne jest to, aby zadbać o zabezpieczenie własnego komputera. Brak dostępu do takiego urządzenia pod nieobecność rodziców niesie za sobą wymierne korzyści. Dzieci nie będą wchodzić na nieodpowiednie strony internetowe i nie narażą się na żadne zagrożenie ze strony innych osób.

Zabezpieczenie komputera przed dzieckiem – kilka sprawdzonych sposobów

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zabezpieczenie komputera przed dzieckiem jest wprowadzenie hasła na założone konto użytkownika. Małe dzieci będą mieć problem z tym, aby samodzielnie je wpisać, a poza tym nie będą w stanie go rozszyfrować. Oczywiście należy uważać na to, aby nigdy nie podawać dziecku swojego hasła. Należy je też regularnie zmieniać, również dla swojego bezpieczeństwa.

Drugim sposobem, na który można się zdecydować jest założenie dziecku ograniczonego konta użytkownika. Tym samym zyska się nad tym pełną kontrolę i nie dopuści się malucha do internetowych zagrożeń.

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak wprowadzenie tzw. kontroli rodzicielskiej, co na systemie Windows nie jest zbyt trudne do przeprowadzenia. Taka funkcja umożliwia rodzicom:

  • ograniczenie uruchamianych programów,
  • ustawienie czasu korzystania z komputera,
  • filtrowanie i blokowanie stron internetowych.

Oczywiście nie jest to całkowita ochrona, ale pomoże zadbać o dziecko i zyskać odrobinę spokoju. Istotne jest to, aby zabezpieczyć przed dzieckiem wszelkie niebezpieczne witryny internetowe, np. o tematyce pornograficznej lub też różne niesprawdzone czaty. To właśnie w ten sposób łatwo narazić pociechę na nieprzyjemności i traumatyczne przeżycia, dlatego warto temu zapobiegać.

Z jakich jeszcze sposobów warto korzystać we własnym domu?

Istnieje kilka innych sposobów, z których warto korzystać we własnym domu, aby mieć pewność, iż dziecko nie robi na komputerze niczego złego. Rodzice mogą zablokować dzieciom możliwość pobierania rozmaitych aplikacji czy też gier. Poza tym potomek nie będzie mógł realizować żadnych płatności. To bardzo ważne, ponieważ niektóre konta są powiązane z bankowością i niosłoby to za sobą spore zagrożenie. Warto pomyśleć o sprawdzonym antywirusie, dzięki któremu wszystkie niebezpieczeństwa płynące z sieci internetowej zostaną wyłapane w odpowiednim czasie i nie zdążą zainfekować komputera.

Najważniejsza jest rozmowa i umiejętna kontrola

Z dzieckiem trzeba umieć rozmawiać. W ten sposób zrozumie, na co może sobie pozwolić, gdy będzie korzystać z domowego komputera. Brak rozmowy doprowadza do wielu przykrych konsekwencji. Rodzice nie mają wpływu na to, czym zajmuje się ich pociecha i na jakie strony wchodzi w wolnym czasie. To absolutnie niedopuszczalne, ponieważ potomka naraża się wtedy na zaniedbanie i liczne nieprzyjemności, np. poznawanie niewłaściwych osób.

Umiejętna kontrola jest jak najbardziej wskazana, chociaż dziecko nie powinno się poczuć osaczone. W takiej sytuacji może robić rodzicom na złość i „zakradać się” na niezabezpieczony komputer, gdy dorośli nie będą tego widzieć, np. w trakcie pracy. Warto wprowadzić wszystkie powyższe sposoby, aby mieć pełen spokój i nie zamartwiać się tym, co pociecha robi w danym momencie na komputerze. Inwestowanie w najnowsze komputery z innowacyjnymi systemami daje rodzicom duże możliwości, np. w zakresie filtrowania, ciekawych funkcji i blokowania.

Porady przygotowane przez redakcję PlanetaDziecka.pl

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments