Nie da się ukryć, że technologia 3D jest coraz bardziej popularna i powszechna. Technologię tę na początku wykorzystywano do tworzenia prototypów. Jednak z czasem okazało się, że można ją stosować także w innych dziedzinach. Obecnie wiele branż z niej korzysta nie tylko podczas projektowania i przygotowania pierwszych modeli, ale także do stworzenia gotowych produktów.

Na czym polega drukowanie 3D i jakie możemy uzyskać przedmioty?

Druk 3D, nazywane inaczej drukowaniem przestrzennym polega na wytworzeniu, przy pomocy specjalnych drukarek, trójwymiarowych przedmiotów. Jak dokładnie działa drukowanie 3D? Najpierw potrzebny jest cyfrowy model obiektu 3D, który chcemy stworzyć. Taki model można opracować w programie modelującym 3D, który jest wspomagany przez komputer. Gdy uzyskamy już gotowy plik, następnie wgrywamy do drukarki 3D. Trzeba zaznaczyć, że drukarka musi precyzyjnie skopiować każdą warstwę opisaną w pliku. Zatem musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni w celu zbudowania konkretnej rzeczy. We współczesnym świecie trudno znaleźć dziedziny, w których druk 3D nie znalazł zastosowania. Procesy produkcji na całym świecie używają tej technologii po to, aby lepiej rozwiązywać problemy i zwiększyć wydajność. Dzięki niej powstają modele niestandardowe, prototypy oraz inne produkty koncepcyjne czy gotowe produkty z tworzywa sztucznego.

Rodzaje i zastosowanie druku przestrzennego

W obecnych czasach istnieje wiele metod wytwarzania addytywnego, określanych mianem druku 3D. Odróżniają się one od siebie w swoich możliwościach, jak również stosowane są w różnych dziedzinach. Nowoczesna technologia, tworząca precyzyjne odwzorowane modele ludzkich narządów, jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się nieosiągalna. Dzisiaj można drukować protezy kończyn, kości, szczękę, fragmenty czaszki czy zęby, a nawet naczynia krwionośne. Przestrzenne modele również bardzo często wykorzystuje się w trakcie projektowania budynków. Druk 3D dzielimy zazwyczaj ze względu na oferowaną dokładność materiału, z którego zbudowane są detale, sposób nakładania materiału i szybkość wykonywania elementów. Współcześnie wykorzystuje się kilka odmiennych technologii wytwarzania przyrostowego w drukarce 3D. Możemy wymienić następujące rodzaje druku 3D:

  • drukowanie z termoplastów (z plastiku),
  • żywicy światłoutwardzalnej,
  • z proszku gipsowego w pełnym kolorze.

Zalety drukowania 3D

Drukarki 3D zapewniają nieograniczone możliwości w drukowaniu określonych produktów. Możemy sami kreować artykuły biurowe, dekoracyjne do domu, zabawki, pomoce edukacyjne czy figurki, a właściwie wszystko, co możemy sobie wyobrazić. Niewątpliwie drukarki te mają wiele zalet. Za pomocą drukarek 3D w krótkim czasie możesz zdobyć wybrany przedmiot bez konieczności uruchamiania masowej produkcji. Tak więc jest ona dostępna dla każdego, kto posiada przygotowany przez siebie projekt 3D. Współczesny rynek oferuje duży wybór materiałów, które są przeznaczone do druku 3D. Tym samym mamy możemy wytworzyć dowolną trwałość i strukturę materiału poprzez zmianę materiału, z którego powstanie dany obiekt. Jeśli interesuje Cię druk 3D, ale nie chcesz kupować wyspecjalizowanej drukarki, to warto skorzystać ze specjalistycznej drukarni 3D. Profesjonalna drukarnia 3D świadczy usługi w zakresie drukowania i skanowania trójwymiarowego.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments