Czym jest sztuczna inteligencja i od kiedy nam towarzyszy?
Sztuczna inteligencja nie jest zupełnie nowym wynalazkiem. Badania nad AI rozpoczęły się już w ubiegłym wieku. Od tamtej pory sztuczna inteligencja usprawnia wiele dziedzin naszego życia. Czym dokładnie jest AI i jakie są jej praktyczne zastosowania i przykłady?
Czym jest sztuczna inteligencja i od kiedy nam towarzyszy?
Sztuczna inteligencja to termin, o którym ostatnio głośno. Wpadamy na to sformułowanie w mediach czy podczas prywatnych rozmów. Pierwsze skojarzenia ze sztuczną inteligencją przywodzą na myśl filmy science fiction i obrazy robotów zdolnych myśleć i zachowywać się w pełni jak ludzie. AI (z ang. artificial intelligence, czyli właśnie sztuczna inteligencja) jest także przedmiotem niepewności czy wręcz lęków.
Boimy się tego co nieznane, dlatego warto sobie uświadomić, że ludzkość używa niektórych technologii AI już od ponad 50 lat. To w latach 50. ubiegłego wieku powstawały pierwsze laboratoria zajmujące się tym zagadnieniem. Nowe są tylko ostatnie przełomy w tej dziedzinie. W rzeczywistości demoniczne obrazy AI to tylko fikcja kreowana przez świat filmów i sztuki. Rzeczywisty rozwój sztucznej inteligencji nie wymyka się ludziom z rąk i jest po prostu kolejnym narzędziem usprawniającym wiele dziedzin naszego życia.
Dwóch profesorów marketingu, Andreas Kaplan i Michael Haenlein, zdefiniowało sztuczną inteligencję jako system potrafiący:
- prawidłowo zinterpretować dane pochodzące z zewnątrz,
- uczyć się na podstawie tych danych,
- wykonać za ich pomocą konkretne działania nastawione na jakiś cel,
- elastycznie dostosowywać swoje działania, aby zrealizować zamierzony cel.
Sztuczna inteligencja to twór, który ma być w założeniu zdolny do wykonywania niektórych funkcji ludzkiego umysłu i imitowania naszych zmysłów, czyli np. podejmowania decyzji w oparciu o konkretne dane, myślenia logicznego lub imitowania ludzkiego głosu.
Różne zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu
Sztuczna inteligencja to coś, co już od wielu lat pomaga nam w różnych aspektach życia. Jej algorytmy wykorzystuje się m.in. w nauce i biznesie. AI pomaga analizować ogromne ilości danych i automatyzować wiele czynności, dzięki czemu dziś ze sztucznej inteligencji korzysta już każde postępowe przedsiębiorstwo. To m.in. sztuczna inteligencja odpowiada za podsuwanie nam reklam i produktów, które pasują do naszych potrzeb i oczekiwań.
Algorytmy analizują nasze wcześniejsze wybory czy historię wyszukiwań w przeglądarce internetowej i są w stanie pomagać nam dokonywać trafnych wyborów konsumenckich. Gdy oglądamy film i korzystamy z opcji automatycznie tworzących się napisów, także odpowiada za to AI. Warto wymienić tu również wszelkie urządzenia domowe, które potrafią samoistnie włączyć jakąś funkcję na podstawie otrzymanych danych.
Są to np. termostaty, które przestają ogrzewać mieszkanie, gdy wykryją, że domownicy wyszli. AI działa także m.in. w systemach antywłamaniowych i cyberbezpieczeństwie, w medycynie, edukacji i w transporcie. Wykorzystanie sztucznej inteligencji rozwija się bardzo dynamicznie i będzie sukcesywnie dostarczać rozwiązań jeszcze bardziej usprawniających i ułatwiających nasze życie. Dzięki AI jesteśmy znacznie bliżej realizacji wizji o inteligentnych domach, samochodach czy całych miastach.
ChatGPT i Cortana, czyli przykłady narzędzi opartych na algorytmach AI
Równie popularny, jak samo pojęcie sztucznej inteligencji, jest dziś ChatGPT. To program komputerowy stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. ChatGTP jest programem, który potrafi prowadzić rozmowę tekstową z innym człowiekiem. Jest w stanie porozumiewać się na ogólne tematy albo przedstawiać zagadnienia z konkretnej dziedziny. Możemy porozmawiać z nim np. o pogodzie albo dowiedzieć się, kim był i w którym roku urodził się Krzysztof Kolumb.
ChatGPT uczy się z nami rozmawiać na podstawie ogromnych zbiorów danych tekstowych dostępnych publicznie w Internecie. Można wskazać tu różne portale, e-booki, fora dyskusyjne itp. Wszystko to są jednak źródła sięgające najdalej września 2021 roku. Trzeba także pamiętać, że to twór niedoskonały i to, co pisze, czasem okazuje się nieprawdą, jest nieprecyzyjne lub wprowadza w błąd. Wyobrażenia związane z możliwościami sztucznej inteligencji rozpalają także różni wirtualni asystenci.
Jednym z nich jest Cortana, czyli produkt firmy Microsoft dostępny w niektórych urządzeniach i usługach tej firmy. Cortana jest oparta na algorytmach sztucznej inteligencji i potrafi m.in. rozpoznać i odczytać głos osoby, która jej używa. Za jej pomocą możemy m.in. ustawić przypomnienie głosowe albo zadać pytanie i uzyskać odpowiedź. Cortana może dla nas także rzucić kostką lub monetą albo rozpoznać dany utwór muzyczny i nawet określić nasze upodobania muzyczne.
Pytania?
Dokładamy starań aby pomóc w możliwie przystępny sposób, ale musimy pamiętać iż rozwiązania technologiczne zmieniają się bardzo szybko. Tak więc, jeżeli spróbowałeś/aś postępować zgodnie z naszym poradnikiem a problem nadal występuje. Być może potrzebujesz dodatkowych wskazówek… lub zauważyłeś/aś, że instrukcja nie jest już aktualna i wymaga odświeżenia? Daj nam znać! Skorzystaj z jednej z dostępnych z opcji: skomentuj w polu poniżej lub wyślij do nas wiadomość, korzystając z formularza MAM PYTANIE