Obawiasz się utraty postępu pracy w razie spadku napięcia w sieci elektrycznej? A może pracujesz na wrażliwym sprzęcie, który może ulec uszkodzeniu wskutek nagłego odcięcia od prądu? Rozwiązaniem jest zasilacz UPS, którego funkcją jest podtrzymanie napięcia na czas, w którym można zapisać dane i bezpiecznie wyłączyć sprzęt. Dowiedz się, jak działa oraz dlaczego warto mieć go w firmie i w domu.

Czym są i jak działają zasilacze UPS?

UPS to rodzaj awaryjnego zasilania urządzeń elektrycznych. Nie należy jednak traktować go jako alternatywnego źródła prądu, bowiem jego funkcją jest utrzymanie napięcia przez kilka-kilkanaście minut, które mają wystarczyć na zapisanie postępu pracy i bezpieczne wyłączenie sprzętu.

Zasilacz UPS umieszcza się pomiędzy urządzeniem a siecią elektryczną. W momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu, urządzenia zasilane są za pomocą prądu akumulatorów, które znajdują się w każdym UPS-ie. Jest to możliwe, dzięki temu, że przed akumulatorem w zasilaczach umieszczony jest prostownik, który przekształca prąd zmienny, płynący w sieci elektrycznej, w prąd stały, który gromadzony je w akumulatorach. Natomiast za akumulatorem znajduje się falownik, który z powrotem przekształca prąd stały w prąd zmienny, aby umożliwić zasilanie sprzętów elektrycznych.

Wybór zasilacza UPS

Zasilacze UPS występują w trzech zasadniczych wariantach, spośród których cechuje się nieco inną charakterystyką, w związku z czym lepiej sprawdza się w innych okolicznościach.

UPS on-line

Jest to nieco większa i droższa wersja zasilaczy UPS, które przeznaczone są przede wszystkim do użytku w biurach lub takich miejscach pracy, gdzie wykorzystuje się wrażliwe urządzenia, np. w laboratoriach. Ich cechą jest to, że całkowicie uniezależniają sprzęt od dostaw prądu, ponieważ zasilają urządzenia nieustannie za pomocą akumulatorów, które są na bieżąco ładowane. Zasilacze UPS on-line gwarantują wysoką stabilność parametrów prądu, dzięki czemu mogą zasilać większą liczbę urządzeń oraz sprzęt wrażliwy na wahania napięcia.

UPS off-line

To małe i tanie rozwiązanie, które przeznaczone jest zwykle do zasilania jednego urządzenia, które w dodatku nie jest wrażliwe na wahania napięcia. Ten rodzaj zasilacza przełącza się na zasilanie akumulatorowe w momencie wystąpienia spadku napięcia. Dzięki małym rozmiarom i cichej pracy w niskiej temperaturze dobrze sprawdzają się w warunkach domowych.

UPS line-interactive

Jest to rozwiązanie, które bazuje na technologii, którą stosuje się w UPS-ach off-line, jednak dodatkowo posiada elementy regulujące parametrami prądu. W związku z tym gwarantują dobrą stabilność tych parametrów, przez co są chętnie wybierane przez osoby pracujące zdalnie w domu.

Jaką moc powinien mieć zasilacz UPS?

Ważne jest, aby moc zasilacza UPS przewyższała sumę mocy maksymalnych wszystkich urządzeń, które mają być za jego pomocą zasilane. Zasilacze UPS różnego rodzaju i o różnych parametrach dostępne są w sklepie KompleksMedia.pl.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments