Arkusz kalkulacyjny jest wykorzystywany do pracy z różnymi danymi. Zdarza się, że są one importowane z innych zewnętrznych systemów. Wówczas pojawia się problem. Excel może nie poradzić sobie z rozpoznaniem i zapisaniem niektórych liczb. Dzieje się tak dlatego, że zachowany zostaje źródłowy format liczb, w którym użyta jest kropka zamiast przecinka jako znak rozdzielający część całkowitą od dziesiętnej. Excel traktuje to jako tekst. Można to łatwo naprawić korzystając z polecenia ZNAJDŹ/ZAMIEŃ. Jesteś ciekawy? 

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

JAK DZIAŁA POLECENIE ZNAJDŹ/ZAMIEŃ?

 1. Dysponujemy zestawieniem, zawierającym informacje o zarobkach 6 pracowników jednej z firm. Naszym zadaniem będzie pozbycie się przecinków, pełniących funkcję spacji i oddzielających tysiące a także usunięcie kropek i wstawienie w ich miejsce przecinków.
 2. Zaznaczamy kolumnę „Zarobki”. W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Edytowanie” wybieramy opcję „Znajdź i zaznacz”.
 3. Z rozwijanej listy wybieramy opcję „Zamień”. Możemy także użyć skrótu klawiszowego CTRL+H. Pojawi się nowe okno dialogowe, które umożliwi wyszukanie tekstu w dokumencie i zastąpienie go innym.
 4. W polu „Znajdź” wstawiamy przecinek natomiast pole „Zamień” pozostawiamy puste. Zatwierdzamy klikając na przycisk „Zamień wszystko”. Udało się nam pozbyć przecinków oddzielających tysiące.
 5. Teraz zajmujemy się kropkami. Ponownie zaznaczamy dane w kolumnie i otwieramy okienko „Znajdowanie i zamienianie” (użyjemy skrótu CTRL+H). W Polu „Znajdź” wpisujemy kropkę natomiast w obszarze „Zamień” przecinek. Po naciśnięciu przycisku „Zamień wszystko”, Excel wyświetli informację, ilu dokonał zmian.
 6. Teraz oczywiście wszystkie wyniki możemy sformatować, według uznania, tak aby ułatwić sobie odczytywanie liczb. W tym celu, klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej na pole z wynikiem a następnie z listy wybieramy opcję „Formatuj komórki”. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” wybieramy kategorię „Liczbowe” a następnie w obszarze „Typ” określamy format wyniku, podając ilość miejsc po przecinku. W polu „Przykład” zobaczymy podgląd wybranego formatowania.


A CO JEŚLI LICZBA ZAWIERA DWIE KROPKI?

Jeśli skopiowane do Excela dane zawierają dwie kropki a my chcemy usunąć tylko jedną, tę, która pełni funkcję spacji (separator tysiąca) możemy łatwo sformatować liczbę, wykorzystując funkcję ZASTĄP. Jak działa?

 1. Aby usunąć pierwszą kropkę (separator tysięcy), ustawiamy się w wybranej komórce, w której chcemy uzyskać wynik a następnie rozpoczynamy wprowadzanie formuły.
 2. Funkcji tej jako pierwszy argument należy podać tekst na którym ma zadziałać. W naszym przypadku będzie to komórka F7 z kolumny „Zarobki”. Stawiamy średnik.
 3. Teraz użyjemy funkcji SZUKAJ TEKST aby określić co będzie modyfikowane czyli gdzie będziemy szukać kropki. Dlatego też po średniku wpisujemy formułę SZUKAJ.TEKST, otwieramy nawias i wpisujemy w cudzysłowiu kropkę. Następnie średnik i wskazujemy komórkę w której funkcja ma znaleźć ten znak interpunkcyjny (w naszym przypadku będzie to F7). Zamykamy nawias i wstawiamy kolejny średnik, dzięki czemu wrócimy z powrotem do argumentów funkcji ZASTĄP. 
 4. Teraz musimy ustalić ile znaków w tej pozycji F7 modyfikujemy. My chcemy zmodyfikować tylko jedną kropkę dlatego też wpisujemy wartość 1. 
 5. W ostatnim argumencie określamy na co zamieniamy pierwszą kropkę. My chcemy ją usunąć dlatego też po średniku wpisujemy pusty cudzysłów. Zamykamy nawias i klikamy przycisk „Enter”.
 6. Brawo! Udało się. Teraz uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
 7. Jeśli teraz chcielibyśmy zmienić drugą kropkę na przecinek bądź całkowicie się jej pozbyć, wystarczy skorzystać z polecenia ZNAJDŹ/ZMIEŃ o którym pisaliśmy na początku artykułu.  

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/znajdowanie-i-zamienianie-tekstu-i-liczb-w-arkuszu

https://support.office.com/pl-pl/article/szukaj-tekst-szukaj-tekst-b-funkcje

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments