Indeks górny to mała liczba, rysunek lub symbol, który znajduje się powyżej normalnego tekstu. Jest często stosowany w formułach matematycznych ale także używany by móc wyświetlić przy liczbach niestandardowe skróty takie jak metry kwadratowe czy też metry sześcienne. Jeśli jesteś ciekawy jak ustawić indeks górny w formacie komórki to dzisiejszy artykuł może okazać się pomocny. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak zastosować formatowanie indeksu górnego?

  1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny. Naszym zadaniem jest wpisanie skrótu metrów kwadratowych w komórce, w której znajduje się jakaś liczba. Obok niej wpisujemy literkę m a tuż za nią cyfrę 2.
  2. Aby rozpocząć formatowanie komórki, wklikujemy się do niej lub używamy skrótu klawiszowego F2 lub Fn+F2.
  3. Zaznaczamy to co chcemy potraktować jako indeks górny (w naszym przypadku będzie to liczba 2) a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej i przechodzimy do formatu komórki. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Czcionka” przechodzimy do obszaru „Efekty” i zaznaczamy pole wyboru „Indeks górny”. Zatwierdzamy Enterem lub klikamy przycisk „OK”.

Jak wstawić symbol indeksu górnego?

  1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny, w którym prowadzimy obliczenia a następnie zaznaczamy te komórki do których chcemy wstawić symbol metrów. Jest to fajne rozwiązanie zwłaszcza gdy mamy do czynienia z większą ilością danych.
  2. Klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej i przechodzimy do formatu komórki. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” wybieramy kategorię „Niestandardowe” a następnie w obszarze „Typ” ustawiamy się na samym końcu aby zmienić dany format. Każda niestandardowa wartość musi być zapisana w cudzysłowiu dlatego też po jego otwarciu stawiamy spację, wpisujemy literę m, po raz kolejny spacja i zamykamy cudzysłów. W polu „Przykład” zobaczymy podgląd wybranego formatowania. Gotowe!
  3. Teraz zamieniamy metry na metry kwadratowe. Aby format zadziałał, musimy wstawić dwójkę już pisaną indeksem górnym. W związku z tym ustawiamy się w dowolnej komórce arkusza i w górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Wstawianie” a następnie klikamy przycisk „Symbol”.
  4. Pojawi się nowe okno dialogowe. W obszarze „Czcionka” zaznaczamy „zwykły tekst” a  w podzbiorze wybieramy „Łaciński 1 – uzupełnienie”. Wówczas wyświetlą nam się różne symbole, w tym także dwójka pisana już indeksem górnym. Klikamy na nią, zatwierdzamy przyciskiem „Wstaw” i zamykamy okienko aby wrócić do arkusza.
  5. Widzimy, że w komórce K6 (w naszym przykładzie) została wstawiona dwójka jako indeks górny. Zaznaczamy ją i kopiujemy przy pomocy myszy komputerowej lub skrótu klawiszowego CTRL+C a następnie zaznaczamy obszar, do którego chcemy wstawić symbol metrów kwadratowych.
  6. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wskazany obszar i przechodzimy do formatowania komórek. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” przechodzimy do kategorii „Niestandardowe” a następnie w obszarze „Typ” wybieramy ten format, który wcześniej ustawialiśmy czyli ten z literką m w cudzysłowiu. Kursorem myszy komputerowej klikamy obok niej i wklejamy za pomocą skrótu CTRL+V skopiowany indeks górny. Zatwierdzamy Enterem lub klikamy przycisk „OK”. Gotowe! 🙂

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/formatowanie-tekstu-jako-indeksu-gornego-lub-dolnego

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments