Jednym z najlepszych sposobów na szybkie wyróżnienie interesujących nas komórek lub ich zakresu w rozbudowanej, czarno-białej tablicy Excela jest formatowanie warunkowe. Mechanizm ten pozwala na kolorowanie każdego wiersza w arkuszu kalkulacyjnym wskazując w ten sposób najważniejsze informacje. Format warunkowy ułatwia wizualizację statystyk za pomocą pasków danych i zestawów ikon. Istnieje także możliwość filtrowania i sortowania według formatu np. koloru tła lub czcionki. W dzisiejszym artykule pokażemy jak:
- zaznaczyć ważne informacje za pomocą reguł wyróżnienia komórek,
- sformatować wartości sklasyfikowane jako pierwsze i ostatnie,
- zastosować formatowanie warunkowe przy użyciu pasków danych i zestawu ikon.
Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!
REGUŁY WYRÓŻNIA KOMÓREK
- Dysponujemy tabelą, składającą się z danych dotyczących 16 osób (imiona, daty i miejsca urodzenia, wiek, zarobki oraz płeć). Naszym zadaniem będzie wyróżnienie kolorem wszystkich mężczyzn znajdujących się w zestawieniu, zaznaczenie zarobków większych niż 3000 zł oraz wskazanie wszystkich dat urodzenia od styczna do grudnia 1983 roku.
- Na samym początku zaznaczamy obszar, w którym zostanie zastosowane formatowanie warunkowe (pomijamy nagłówki wierszy i kolumn). W naszym przypadku zaznaczamy dane z kolumny I czyli „Płeć”. Używamy w tym celu skrótu klawiszowego CTRL+SHIFT+strzałka w dół. Jest to bardzo szybki sposób i przydaje się w pracy z dużą ilością danych.
- W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Style” wybieramy opcję „Formatowanie warunkowe”. Klikamy w kategorię „Reguły wyróżnienia komórek” i wybieramy „Równe”.
- Pojawi się małe okno dialogowe, w którym musimy podać wartość szukanej komórki. W naszym przypadku będzie to słowo „mężczyzna”. Na podglądzie widzimy już, że Excel wyróżnił wszystkie te miejsca jasnoczerwonym wypełnieniem z bordowym tekstem. Oczywiście możemy wybrać sobie inny wygląd z gotowych propozycji, rozwijając listę lub też skorzystać z formatu niestandardowego i samodzielnie określić jak ma zmienić się wygląd komórki (format liczb, wielkość i kolor czcionki, obramowanie, wypełnienie). Swój wybór zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
- Klikamy w dowolne miejsce poza kolumną „Płeć” i widzimy, że wszystkie komórki, w których znajduje się słowo „mężczyzna” zaznaczone są na czerwono. Formatowanie warunkowe różni się od takiego ręcznego przypisywania kolorów tym, że w momencie wprowadzenia zamiany w jakieś komórce np. zamieniając słowo kobieta na mężczyzna, widzimy, że Excel automatycznie przypisuje kolor.
- Teraz kolej na wyróżnienie wszystkich zarobków większych nić 3000 zł. Znów zaznaczamy obszar, którego dotyczy formatowanie warunkowe i tym razem z kategorii „Reguły wyróżnienia komórek” i wybieramy opcję „Większe niż”. Wpisujemy nasz próg liczbowy czyli 3000 i decydujemy się na kolor jaki wyróżni komórki spełniające wymóg. Po zaakceptowaniu, kolory komórek zostaną zmienione.
- A jak działa format warunkowy na datach? Nic trudnego. Zaznaczamy zakres komórek w kolumnie „Data urodzenia”. Przechodzimy do kategorii „Reguły wyróżnienia komórek” i wybieramy opcję „Między”. Jeśli chcemy aby Excel zaznaczył nam kolorem wszystkie daty urodzenia z 1983 roku to musimy wprowadzić zakres od stycznia do grudnia 1983. Oczywiście należy pamiętać o prawidłowym zapisie dat czyli rok-miesiąc-dzień. Zatwierdzamy wybór klikając przycisk „OK”.
REGUŁY PIERWSZYCH/OSTATNICH
Dzięki temu mechanizmowi będziemy mogli wskazywać najwyższe i najniższe wartości.
- Naszym zadaniem jest wskazanie najwyższych zarobów zgromadzonych w naszej tabeli. W związku z tym, zaznaczamy kolumnę H i przechodzimy do formatowania warunkowego. Wybieramy kategorię „Reguły pierwszych/ostatnich” i przechodzimy do opcji „10 pierwszych elementów”. Oczywiście ta liczba 10 jest pierwotnie ustawiona ale można ją zmieniać.
- My zdecydowaliśmy aby Excel wskazał nam 5 najwyższych wartości a także skorzystaliśmy z formatowania niestandardowego i wybraliśmy własny, wyróżniający komórki kolor. Gotowe!
PASKI DANYCH, ZESTAWY IKON
Są to opcje, które tworzą wizualne efekty zgromadzonych danych. Są to formaty warunkowe, które ułatwiają jednoczesne porównywanie wartości z zakresu komórek.
Pasek danych
- W naszym zestawieniu wykorzystamy kolumnę z wiekiem aby Excel mógł wykryć wartość najwyższą i najniższą i ustawić odpowiedni pasek danych.
- W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Style” i wybieramy opcję „Formatowanie warunkowe”. Klikamy w kategorię „Pasek danych” i wybieramy wypełnienie.
- Gotowe! Im dłuższy pasek tym większa wartość. Jeśli wynik nie mieście się w komórce można rozszerzyć kolumnę. To z pewnością ułatwi pracę. Tabela stała się bardziej czytelna i od razu widać które osoby są najstarsze a które najmłodsze. Dzięki paskom danych nie musimy przygotowywać jakiegoś dodatkowego wykresu.
Zestawy ikon
Zestaw ikon umożliwia dodanie adnotacji do danych oraz sklasyfikowanie ich w różnych kategoriach, których granice wyznaczają wartości progowe. Każda ikona reprezentuje inny zakres wartości.
- Na samym początku zaznaczamy obszar, w którym zostanie zastosowane formatowanie warunkowe (pomijamy nagłówki wierszy i kolumn). W naszym przypadku zaznaczamy dane z kolumny „Zarobki”.
- W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Style” wybieramy opcję „Formatowanie warunkowe”. Klikamy w kategorię „Zestawy ikon” i wybieramy odpowiednie oznaczenia. Mogą to być ikony kierunkowe, kształty, wskaźniki, klasyfikacje. Wszystko zależy od danych jakie prezentujemy.
- My wybieramy 3 kolorowe strzałki. Za ich pomocą Excel znajduje najwyższą i najniższą pensję i dzieli przedział na 3 części. Każdej z nich przypisuje odpowiedniego koloru strzałkę.
Więcej
https://support.office.com/pl-pl/article/formatowanie-warunkowe
https://support.office.com/pl-pl/article/wyroznianie_danych
Pytania?
Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE