Microsoft Word to popularny program, służący nie tylko do tworzenia i edytowania tekstu. Edytor umożliwia także projektowanie i wstawianie tabel. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Worda i chciałabyś dowiedzieć się jak dodać tabelę a następnie ją skonfigurować przy użyciu dostępnych narzędzi to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

JAK UTWORZYĆ TABELĘ?

  1. Otwórz już istniejący dokument Word lub utwórz nowy.
  2. Aby wstawić podstawową tabele, przejdź do głównego menu i wybierz opcję „Wstawianie”. Kliknij przycisk „Tabela” i przesuń kursor myszy komputerowej nad siatką, aby wyróżnić odpowiednią liczbę wierszy i kolumn.
  3. Jeśli chcesz stworzyć większą i bardziej skomplikowaną tabelę, to z głównego menu przejdź do opcji „Wstawianie”, kliknij przycisk „Tabela” a następnie wybierz element „Wstaw tabelę”.
  4. Pojawi się nowe okno dialogowe. Ustaw żądane parametry tabeli. Podaj ilość wierszy i kolumn. W polu „Zachowanie autodopasowania” określ szerokość kolumn. Jeśli wybierzesz tryb „Auto” to ich rozmiar będzie zmieniał się automatycznie w zależności od ilości wpisanego tekstu. Wpisując inną wartość  kolumny będą odpowiednio szersze lub węższe. Możesz skorzystać także z trybu „Autodopasowanie do zawartości” (rozmiar kolumn będzie się zmieniał w zależności od szerokości testu) lub „Autodopasowanie do okna” (tabela zostanie automatycznie dopasowana do wielkości okna czyli wypełni całą szerokość strony od lewego do prawego marginesu). Zatwierdź klikając na przycisk „OK”.

JAK ZMIENIĆ TEKST NA TABELĘ W WORDZIE?

Aby przekonwertować tekst na tabelę, należy rozdzielić wyrazy przy pomocy znaków separatora (przecinki lub tabulatory), które wskażą miejsca podziału tekstu na kolumny tabeli.

  1. Aby przekonwertować tekst na tabelę musisz zobaczyć w jaki sposób jest rozdzielana treść w dokumencie. Przejdź do górnego menu i wybierz opcję „Narzędzia główne” a następnie kliknij na przycisk „Pokaż wszystko”. Opcja ta umożliwia pokazywanie znaczników akapitu i innych symboli formatowania. Znaczniki takie jak kropki (…) oznaczające spacje natomiast strzałki (→) oznaczające znaki tabulatora, pokazują układ tekstu w dokumentach.
  2. Zaznacz cały tekst, używając do tego myszki komputerowej lub skorzystaj ze skrótu klawiszowego CTRL+A. Przejdź do głównego menu i wybierz opcję „Wstawianie”. Kliknij przycisk „Tabela”a następnie z rozwiniętej listy wybierz „Konwertuj tekst na tabelę”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe. Określ liczbę kolumn i wierszy i zaznacz z którego separatora tekstu korzystałeś (np. tabulator, spacja, akapit). W obszarze „Zachowanie autodopasowania” wybierz odpowiedni wygląd tabeli. Zatwierdź klikając na przycisk „OK”.

JAK SFORMATOWAĆ TABELĘ?

Jeśli stworzyłeś już swoją pierwszą tabele w Wordzie możesz przystąpić do jej formatowania stosując różnego rodzaju style czy też zmieniając rozmiar i kolor czcionki.

  1. Zaznacz tabele używając myszy komputerowej lub skrótu klawiszowego CTRL+A. Przejdź do głównego menu i w obszarze „Narzędzia tabeli” wybierz opcję „Projektowanie”. W grupie „Style tabeli” kliknij na „Więcej” aby móc skorzystać z gotowych obramowań i cieniowania. Umieść wskaźnik myszy komputerowej na wybranej siatce aby móc zobaczyć podgląd w dokumencie.
  2. Możesz skorzystać także z opcji „Modyfikacja stylu” aby samodzielnie dobrać styl i kolor obramowania, cieniowanie, szerokość linii ramki tabeli a także styl i rozmiar czcionki.

Już w kolejnym artykule pokażemy jak dodawać/usuwać komórki, kolumny i wiersze tabeli, oraz jak scalać i dzielić komórki. Zapraszamy!

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/wstawianie-tabeli-a138f745-73ef-4879-b99a-2f3d38be612a

Pytania?

Masz problem z utworzeniem tabeli w Microsoft Word? Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments