Dokumenty można opatrzeć podpisem czyli znakiem graficznym zawierającym imię oraz nazwisko lub parafką, składającą się z inicjałów. Zazwyczaj umieszczamy podpis na dokumencie w wersji papierowej. Tymczasem można go także wstawić w przesłanym pliku PDF (bez konieczności wcześniejszego drukowania). Jest to łatwy i szybki sposób na potwierdzenie jego zawartości. W dzisiejszym artykule przedstawimy dwa sposoby na zautoryzowanie pisma – pierwszy za pomocą narzędzia online a drugi poprzez aplikację Adobe Sign, która jest zintegrowana z pakietem Microsoft Office 365. Jeśli jesteś ciekawy jak to zrobić, skorzystaj z naszej krótkiej porady. Zapraszamy!

SPOSÓB 1. PDF Tools – narzędzia online

 1. Skorzystaj z PDF Tools, narzędzia online, służącego do konwertowania plików. Działa ze wszystkimi aktualnymi systemami operacyjnymi i przeglądarkami dlatego nie musisz pobierać i instalować żadnego oprogramowania. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze. W naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome ale w Twoim przypadku może to być również Microsoft Edge, Internet Explorer, Firefox czy też Opera. Typ wybranej przeglądarki nie ma znaczenia, proces scalania i poszczególne ekrany nie będą się miedzy sobą różnić. Wpisz w pasku adresu: https://tools.pdf24.org/pl/podpisz-pdf
 2. Wybierz plik PDF bądź przenieś go do aktywnego pola otoczonego przerywaną niebieską linią a następnie utwórz podpis.
 3. Stwórz podpis na różne sposoby. Możesz skorzystać z opcji rysowania przy pomocy myszy komputerowej, przesłać podpis jako obraz bądź też wgrać widok za pomocą kamery.
 4. Jeśli podpis nie spełnia Twoich oczekiwań możesz go usunąć klikając na ikonę czerwonej strzałki „Cofnij”. Natomiast jeśli jesteś zadowolony z efektu potwierdź podpis za pomocą ikony zielonego „haczyka” a następnie kliknij podpis aby dodać go do dokumentu.
 5. Po zakończeniu edycji dokumentu kliknij przycisk „Zapisz PDF”. Brawo! Twoje zadanie zostało przetworzone. Możesz pobrać i zapisać swój plik PDF, lub przesłać go na skrzynkę pocztową, wpisując odpowiedni adres e-mail.

SPOSÓB 2. Bezpośrednio na dokumencie PDF

Narzędzia usługi Adobe Document Cloud do obsługi podpisów elektronicznych i plików PDF są wbudowane w pakiet Microsoft Office 365.

 1. Otwórz plik PDF w programie Adobe Acrobat Reader DC a następnie w górnym pasku menu przejdź do zakładki „Narzędzia”.
 2. Wyświetlą się różne opcje umożliwiające konwertowanie plików PDF. Skorzystaj z funkcji „Wypełnij i podpisz” (niestety część z usług jest płatna i wymaga wykupienia członkostwa).
 3. Skorzystaj z górnego paska narzędzi i kliknij na opcję „Podpisz”. Zdecyduj czy chcesz dodać podpis czy inicjały.
 4. Aby podpisać dokument PDF możesz pisać na klawiaturze wybierając odpowiedni styl czcionki a także rysować, lub wstawić obraz odręcznego podpisu. Możesz go uzupełnić tekstem zawierającym imię oraz nazwisko, nazwę firmy lub datą.
 5. Kliknij opcję „Zastosuj” a następnie w dokumencie PDF wskaż miejsce, w którym chcesz dodać podpis lub inicjał. Aby przesunąć parafkę, kliknij pole tekstowe, zaznaczając je, a następnie skorzystaj z klawiszy strzałek na klawiaturze komputera. Aby zmienić rozmiar pola lub usunąć je, skorzystaj z opcji w pasku narzędzi pola.
 6. Po zapisaniu dokumentu podpis i tekst staną się częścią pliku.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments