Zalewający nas zewsząd plastik, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Taki stan rzeczy jest głównie napędzany przez naszą konsumpcję. Idąc na zakupy, kupujemy kolejne foliowe reklamówki, zamiast zabierać ze sobą swoją torbę. Co kilka tygodni wyrzucamy do śmieci plastikową szczoteczkę do zębów a napoje i żywność kupujemy w plastikowych opakowaniach. Te i inne nawyki sprawiają, że rośnie popyt na produkcję tworzyw sztucznych, a co za tym idzie – podaż.

Warto również przytoczyć kilka ciekawostek, na temat zanieczyszczeń plastikiem. Niektóre z nich, naprawdę mrożą krew w żyłach:

  • Szacuje się, że każdej minuty na świecie, ludzie kupują łącznie milion plastikowych butelek.
  • Rocznie w morzach i oceanach ląduje 10 milionów ton plastiku, a ginie z tego powodu ponad milion zwierząt.
  • W 2014 roku stosunek wagowy ilości plastiku w morzach do ryb wynosił 1:5.
  • Jeżeli tendencja zanieczyszczeń utrzyma się, w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej śmieci niż zwierząt morskich.
  • W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, natomiast 12% kończy w spalarniach. Pozostałości trafiają na składowiska (gdzie nic z nimi nie jest robione) albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego.

Właśnie z tych powodów, warto zrobić sobie rachunek sumienia i zastanowić się, nad swoimi konsumenckimi nawykami. Rynek dostarcza nam coraz więcej rozwiązań, pozwalających na ograniczenie ilości popytu na plastikowe produkty. W tym artykule chcielibyśmy podsunąć Wam kilka pomysłów, które ułatwią Wam życie w myśl idei Zero Waste.

Ekologiczna torba na zakupy

Wybierając się na zakupy, warto przede wszystkim pamiętać, aby zabierać ze sobą własną torbę. Wybór ich jest naprawdę duży. Począwszy od toreb i siatek materiałowych, a kończąc nawet na tych, z tworzyw sztucznych. Najważniejsze jednak jest to, aby wybrać taką, która posłuży nam najlepiej przez wiele lat. Dobrym nawykiem jest schowanie takiej torby np. w schowku w samochodzie, czy szafce przy drzwiach wyjściowych. Z pewnością nigdy o niej nie zapomnimy. Oprócz zwykłych toreb są także różnego rodzaju worki na pieczywo, siatki na warzywa i owoce a także woreczki na ziarna i mąkę.

Ekologiczne słomki

Z pewnością każdemu z Was zdarza się pić przez słomkę. Czy to ze względów praktycznych, czy po prostu ze swoich upodobań. Jednak zanim kupisz kolejną paczkę plastikowych, szkodliwych dla środowiska rurek, zastanów się nad ekologicznymi alternatywami. Rynek oferuje nam naprawdę wiele rozwiązań, w postaci ekologicznych słomek (jednorazowe, biodegradowalne, a także wielorazowe). Ze słomek wielokrotnego użytku, możemy wymienić:
• Słomki metalowe i szklane (szklane oferują neutralne doznania smakowe),
• Słomki składane metalowe bądź silikonowe,
• Słomki bambusowe (ich żywotność to kilka miesięcy użytkowania).
Natomiast do ekologicznych słomek jednorazowych, kompostowalnych, możemy zaliczyć:
• Słomki z pszenicy,
• Słomki makaronowe,
• Słomki wykonane z mąki ryżowej,
• Papierowe słomki.
Jak widzimy, wybór jest naprawdę duży i nie musimy się ograniczać. Ceny powyższych produktów, również nie są wysokie. Na przykład papierowe słomki można kupić w podobnej cenie jak te plastikowe, szkodliwe dla środowiska.

Ekologiczna, wielorazowa butelka

Nie kupujmy kolejnej, plastikowej butelki z wodą. Możemy po prostu uzupełnić butelkę, którą już mamy. Czy to zwykłą plastikową, która pozostała nam z poprzedniego zakupu, czy kupić specjalną do tego przeznaczoną. Do najpopularniejszych ekologicznych butelek, możemy zaliczyć szklane i metalowe. Te metalowe często pełnią też rolę termosu. Są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Ich cena oscyluje w granicach od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych. Warto wziąć pod uwagę jeszcze to, że litr butelkowanej wody może kosztować nawet kilka złotych, podczas gdy za tyle samo, możemy kupić 1000 litrów wody prosto z kranu.

Sztućce wielorazowe bądź biodegradowalne

Niemal wszyscy lubią raz na jakiś czas, spędzić miło popołudnie na pikniku w plenerze, bądź grillu. Rzadko kiedy chce nam się wtedy zmywać brudne naczynia, przez co stawiamy na te jednorazowe. Niestety są to najczęściej plastikowe sztućce oraz talerzyki. Zamiast kupować plastiki, których czas naturalnego rozkładu wynosi nawet kilkaset lat, polecamy zastosować ich drewniane alternatywy. Zestaw 100 kompletów drewnianych sztućców (nóż, widelec, łyżka), można na popularnych portalach aukcyjnych, nabyć już za 30 – 60 zł. Sztućce te są w pełni przyjazne dla środowiska – możemy je nawet wyrzucić do działkowego kompostownika. Talerzyki możemy z kolei zastąpić ich odpowiednikami, wykonanymi z otrąb pszennych.

Te, jak i inne ekologiczne akcesoria, możecie znaleźć w sklepie internetowym pajlo. Coraz łatwiej jest też nabyć je w popularnych drogeriach, czy supermarketach. Gorąco zachęcamy wszystkich do podejmowania świadomych i ekologicznych decyzji, które będą miały pozytywne przełożenie na nasze środowisko. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza zmiana, może w przyszłości przynieść rezultaty. Wszyscy pracujemy na swoją przyszłość oraz na przyszłość naszych dzieci. To od nas zależy, jak nasza planeta będzie wyglądała za 10, 20 czy 50 lat.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments