Twórcy pierwszych stron internetowych musieli się zmagać z wieloma problemami, żeby ich serwisy były dostępne dla użytkowników. Nie mieli oni możliwości skorzystania z usługi hostingowej, zatem funkcję serwera musiał pełnić ich sprzęt. Obecnie uruchomienie profesjonalnej strony WWW nie wymaga już specjalistycznej wiedzy. Oto 3 sposoby na stosunkowo łatwe założenie serwisu internetowego.

Kreator stron WWW

Pierwsza nasza propozycja to kreator stron WWW. Jak działa to rozwiązanie? W tym przypadku swoje obowiązki ograniczasz do minimum. Możesz zarejestrować domenę, ale nie musisz. Do twojej dyspozycji pozostanie subdomena, którą prawdopodobnie zapewni Ci dostawca usługi. Nie musisz szukać hostingu – serwer jest w cenie. Musisz jednak zdecydować, jakiej oferty potrzebujesz, tzn. z ilu podstron ma się maksymalnie składać serwis? Kiedy podejmiesz decyzję, będziesz mógł rozpocząć uzupełnienie treści serwisu. Do wyboru masz wiele szablonów, np. kilkadziesiąt, które możesz zmienić, jeśli dojdziesz do wniosku, że jest taka potrzeba. Na stronie masz możliwość umieścić zdjęcia, pliki wideo, dźwiękowe, a nawet sekcję z komentarzami. Kreator stron WWW jest bardzo prosty w obsłudze, a najczęściej dostawca usługi dodatkowo zapewnia rozbudowany FAQ, w którym znajdziesz informacje o tym, jak skorzystać z poszczególnych funkcji. Czy jest to dobre rozwiązanie pod każdy serwis? Niestety, ale nie. Taka usługa nadaje się doskonale do założenia strony firmowej, portfolio czy bloga, ale nie sprawdzi się już pod sklep czy serwis, które będą bardzo często aktualizowane.

Instalator aplikacji

Kolejnym prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest instalator aplikacji. Jak z niego skorzystać? Jest on dostępny w ramach usługi hostingu. Jeśli jesteś jej abonamentem, to prawdopodobnie masz do dyspozycji taki instalator. Skorzystanie z niego nie jest szczególnie trudne. Co musisz zrobić? Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego będziesz mógł przejść do instalatora. Zasada działania tego rozwiązania jest bardzo prosta – wybierasz interesującą cię aplikację i po kilku kliknięciach myszą strona jest gotowa – wymaga tylko dopasowania do twoich oczekiwań. Jakie systemy możesz tak zainstalować? Np. popularne CMS-y, takie jak WordPress, Drupal czy Joomla! W ten sposób założysz również sklep WWW, np. na systemie Magento, ale również forum internetowe, katalog stron czy system statystyk i nie tylko. Po wybraniu aplikacji musisz wskazać, w jakim katalogu ma zostać uruchomiona strona. W kolejnym kroku należy podać podstawowe informacje, jak tytuł strony czy dane do logowania i gotowe. Po około minucie możesz się zalogować do panelu administracyjnego strony i rozpocząć wprowadzanie treści, dodawanie modułów czy grafiki. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niemal każdej strony.

Sklep w modelu SaaS

Zakładanie sklepu za pośrednictwem instalatora aplikacji jest łatwe, ale wymaga wiele pracy, żeby serwis wyglądał profesjonalnie i posiadał wszystkie niezbędne funkcje. Z takiego punktu widzenia dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sklepu w modelu SaaS. Na czym to polega? Oferta jest dosyć podobna do kreatora stron, ale dotyczy sklepu. W tym przypadku również nie musisz kupować hostingu WWW – powierzchnię serwerową otrzymujesz w ramach oferty, za którą płacisz ustalony abonament. Od dostawcy usługi dostajesz wszystkie rozwiązania, których potrzebujesz do prowadzenia sklepu. Całość została przygotowana tak, aby nawet użytkownik, który nie ma doświadczenia w zarządzaniu takimi rozwiązaniami łatwo poradził sobie z uruchomieniem strony. Możesz wybrać szablon i zintegrować sklep np. z Allegro, Facebookiem, Ceneo czy Paypalem. Nie interesuje cię kwestia aktualizacji oprogramowania – nad tym czuwa dostawca usługi. Ofertę sklepu musisz dostosować do swoich oczekiwań, m.in. pod względem maksymalnej liczby produktów.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments