komputer excel office

„Wyszukaj Pionowo” jest jedną z najbardziej popularnych funkcji Excela. Najczęściej wykorzystujemy ją w pracy z tabelami i zestawieniami z dużą ilością danych do przeanalizowania i wyszukiwania. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Excela, to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. Jeśli włożysz trochę wysiłku w zrozumienie tej funkcji, to może się okazać, że nie będziesz mógł bez niej żyć : ) Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel 2016. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak działa funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO?

  1. Dysponujemy 2 tabelami, zawierającymi dane dla 20 i 18 różnych zamówień wraz z ich kosztami i ceną. Naszym zadaniem będzie wprowadzenie dla każdego zamówienia w tabeli numer 1 właściwych cen z tabeli numer 2.
  2. Kliknij kursorem myszki w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji „Wyszukaj Pionowo” (w naszym przypadku jest to komórka C3) a następnie wybierz symbol funkcji ( zaznaczone kolorem czerwonym).
  3. Otworzy się okno dialogowe „Wyszukaj funkcję”. W pustym polu wpisz nazwę funkcji „Wyszukaj” po czym wybierz z listy poniżej „Wyszukaj.Pionowo”. Zatwierdź klikając „OK”.
  4. Wyszukaj cenę dla zamówienia nr. 1 wpisując w okno dialogowe funkcji odpowiednie dane. Funkcja ta składa się z 4 argumentów: WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość;tabela_tablica;numer indeksu_kolumny;przeszukiwany zakres). Naszą szukaną wartością jest zamówienie 1 dlatego też wpisujemy komórkę A3. Zaznaczamy tabelę w której znajdują się dane, które pragniemy zdobyć. W tym przypadku cena, która jest umieszczona w tabeli 2. Zaznaczamy jej dwie kolumny. Jeżeli pod i nad tabelą, w której wyszukujemy dane nic się nie znajduje, wygodnie będzie zaznaczyć całe kolumny. Takie zaznaczenie nie będzie się zmieniało w trakcie kopiowania. Cena wszystkich zamówień znajduje się w drugiej kolumnie zaznaczonej tabeli, dlatego też w polu „numer_indeksu_kolumny_ wpisujemy 2. W ostatnim polu „Przeszukiwany_zakres” wpisujemy 0 ponieważ chcemy aby Excel znalazł dokładną wartość a nie przybliżoną. Zatwierdź klikając „OK”.
  5. Excel wyszukał nam cenę dla zamówienia nr. 1. Wszystko się zgadza ( poniżej zaznaczone pozycje zaznaczone kolorem żółtym). Po skopiowaniu funkcji z komórki C3 do pozostałych komórek ( przeciągnij myszką w dół), tabela powinna wyglądać jak ta poniżej. Pewnie zauważyłeś, że dwóch produktów w Tabeli nr. 2 nie znaleziono, dlatego też w miejscach tych został wprowadzony symbol błędu: #N/D!

Gotowe! Prawda, że łatwe? Pamiętaj, że trening czyni mistrza więc nie poprzestawaj tylko na dzisiejszym przykładzie. Umiejętność stosowania funkcji „Wyszukaj.Pionowo” napewno przyda się Tobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej ale także w życiu prywatnym.

Więcej

http://excelszkolenie.pl/FunkcjaWyszukaj.htm

http://excelsolutions.pl/wyszukaj-pionowo/

https://support.office.com/pl-pl/article/WYSZUKAJ-PIONOWO-funkcja-0bbc8083-26fe-4963-8ab8-93a18ad188a1

Pytania?

Masz problem z wyszukiwaniem danych w tabelach? Daj nam znać. Postaramy się znaleźć rozwiązanie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments