JEŻELI to jedna z najpopularniejszych funkcji Excela i jednocześnie sprawiająca wiele problemów użytkownikom arkusza kalkulacyjnego w zrozumieniu jej działania. Umożliwia logiczne porównanie wartości z oczekiwanym wynikiem przez testowanie, czy warunek jest spełniony, czy też nie. Jeśli włożysz trochę wysiłku w zrozumienie tej funkcji, to stosowanie jej przy minimalnej liczbie warunków okaże się banalnie proste. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!
- Dysponujemy tabelą, zawierającą dane dla 13 firm wraz z ich przychodami i kosztami. Twoim zadaniem będzie określenie czy dana firma odnotowała zysk (Przychody>Kosztów) czy też stratę (Przychody<Kosztów).
- Kliknij kursorem myszki w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji „JEŻELI” (w naszym przykładzie zaczynamy od komórki I7, znajdującej się w kolumnie „zysk czy strata”). Następnie wybierz symbol funkcji, który jest zaznaczony kolorem czerwonym.
- Otworzy się okno dialogowe „Wyszukaj funkcję”. W pustym polu wpisz nazwę funkcji „Jeżeli” po czym wybierz ją z listy poniżej. Zatwierdź klikając „OK”.
- Funkcja JEŻELI składa się z trzech argumentów. Na początku mamy jakiś test logiczny i jeżeli jest on prawdziwy to funkcja zwraca jakąś wartość natomiast jeśli test logiczny jest nieprawdziwy to wówczas funkcja wykonuje inne działanie.
JEŻELI(test_logiczny;wartość_jeżeli_prawda;wartość_jeżeli_fałsz).
- Wpisz w oknie dialogowym funkcji odpowiednie dane. Utwórz test logiczny, który będzie brzmiał: przychody Firmy I są większe od jej kosztów. Odwołaj się do odpowiednich komórek w tabeli (w tym przypadku G7>H7). Jeżeli warunek zostanie spełniony to ma pojawić się słowo „zysk” a jeżeli miałby być to fałsz powinno wyświetlić się słowo „strata”. Zatwierdź klikając „OK”.
- Wyświetlił się wynik „zysk”, który jest zgodny z zamieszczonymi danymi tzn. w Firmie I przychody są większe od kosztów. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
- Gotowe! Prawda, że łatwe? Pamiętaj, że trening czyni mistrza więc nie poprzestawaj tylko na dzisiejszym przykładzie. Umiejętność stosowania funkcji „Jeżeli” napewno przyda się Tobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej ale także w życiu prywatnym.
Pytania?
Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE