JEŻELI to jedna z najpopularniejszych funkcji Excela i jednocześnie sprawiająca wiele problemów użytkownikom arkusza kalkulacyjnego w zrozumieniu jej działania. Umożliwia logiczne porównanie wartości z oczekiwanym wynikiem przez testowanie, czy warunek jest spełniony, czy też nie. Jeśli włożysz trochę wysiłku w zrozumienie tej funkcji, to stosowanie jej przy minimalnej liczbie warunków okaże się banalnie proste. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Dysponujemy tabelą, zawierającą dane dla 13 firm wraz z ich przychodami i kosztami. Twoim zadaniem będzie określenie czy dana firma odnotowała zysk (Przychody>Kosztów) czy też stratę (Przychody<Kosztów).
  2. Kliknij kursorem myszki w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji „JEŻELI” (w naszym przykładzie zaczynamy od komórki I7, znajdującej się w kolumnie „zysk czy strata”). Następnie wybierz symbol funkcji, który jest zaznaczony kolorem czerwonym.
  3. Otworzy się okno dialogowe „Wyszukaj funkcję”. W pustym polu wpisz nazwę funkcji „Jeżeli” po czym wybierz ją z listy poniżej. Zatwierdź klikając „OK”.
  4. Funkcja JEŻELI składa się z trzech argumentów. Na początku mamy jakiś test logiczny i jeżeli jest on prawdziwy to funkcja zwraca jakąś wartość natomiast jeśli test logiczny jest nieprawdziwy to wówczas funkcja wykonuje inne działanie.
    JEŻELI(test_logiczny;wartość_jeżeli_prawda;wartość_jeżeli_fałsz).

  5. Wpisz w oknie dialogowym funkcji odpowiednie dane. Utwórz test logiczny, który będzie brzmiał: przychody Firmy I są większe od jej kosztów. Odwołaj się do odpowiednich komórek w tabeli (w tym przypadku G7>H7). Jeżeli warunek zostanie spełniony to ma pojawić się słowo „zysk” a jeżeli miałby być to fałsz powinno wyświetlić się słowo „strata”. Zatwierdź klikając „OK”.
  6. Wyświetlił się wynik „zysk”, który jest zgodny z zamieszczonymi danymi tzn. w Firmie I przychody są większe od kosztów. Uzupełnij pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągnij w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
  7. Gotowe! Prawda, że łatwe? Pamiętaj, że trening czyni mistrza więc nie poprzestawaj tylko na dzisiejszym przykładzie. Umiejętność stosowania funkcji „Jeżeli” napewno przyda się Tobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej ale także w życiu prywatnym.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments