Przed nami nowy sezon narciarski a wraz z nim na stokach pojawi się kolejne pokolenie miłośników szusowania po białym puchu. Zanim jednak najmłodsi opanują pierwsze podstawowe manewry, ich rodzice muszą stanąć przed sporym dylematem i zadecydować, które narty będą idealne dla ich latorośli. Wbrew pozorom, dobór odpowiedniego sprzętu nie jest aż tak trudny.

Odpowiednio dobrane narty to absolutna podstawa do tego, by dziecko nauczyło się prawidłowo i bezpiecznie jeździć na stoku. Źle dopasowany sprzęt sprawi, że początkujący amator białego szaleństwa będzie czuł się w czasie szusowania niekomfortowo, a ponadto, by uniknąć upadku, zacznie asekuracyjnie szukać manewrów, które nie tylko odbiorą całą radość z jazdy, ale mogą np. nadmiernie obciążać niektóre partie mięśniowe. Prawidłowy dobór nart jest więc fundamentem tego, by dziecko zaraziło się od nas pasją do tej dyscypliny sportu.

Kupić czy wypożyczyć?

Zanim w ogóle przystąpimy do wybrania odpowiednich nart dla naszego dziecka, należy zastanowić się na wstępie, czy na początek przygody z narciarstwem, potrzebuje ono własnego sprzętu. Może bowiem okazać się, że dyscyplina ta nie przypadnie do gustu latorośli. Wówczas drogie deski staną się bezużyteczne. Dlatego też wiele osób decyduje się w takiej sytuacji wynająć sprzęt i sprawdzić, czy dziecko szybko zaprzyjaźni się ze stokiem. Innym plusem tego rozwiązania jest fakt, że renomowane punkty oferujące udostępnienie nart za niewielką opłatą, przygotowują je odpowiednio do jazdy, a pracownicy służą pomocą w doborze odpowiedniego modelu. Wypożyczalnia nart to dobre rozwiązanie dla naprawdę początkujących małych narciarzy, którzy jeszcze nie wiedzą, czy białe szaleństwo okaże się ich wielką pasją.

Narty dopasowane do wzrostu

Podstawą dopasowania nart dla dziecka jest wybranie odpowiedniej długości desek, dostosowanych do wzrostu małego narciarza. Ogólna zasada jest bardzo prosta – narty powinny być krótkie, by ułatwić malcowi opanowanie manewrów i wykonywanie skrętów. Oczywiście nie można przesadzić i założyć dziecku zbyt krótkich desek, ponieważ na takich także nie będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Istnieje kilka teorii odnoszących się do długości nart dla dziecka. Najczęściej można spotkać się z opinią, by deski sięgały brody, więc były krótsze od długości ciała o około 15-20 cm.

Wyjątkiem od tej reguły są dzieci najmłodsze, do piątego roku życia. W ich przypadku można rozważyć zaopatrzenie się w narty sięgające do pach. Krótsze deski sprawią, że młody narciarz będzie pewniej wykonywał podstawowe skręty. Należy pamiętać, że w tym wieku koordynacja ruchowa malucha nie zawsze jest płynna, dlatego umożliwienie mu większej swobody w trakcie nauki jazdy jest niezwykle istotne.

W przypadku starszych dzieci (nastolatków) wiele zależy nie tylko od wzrostu, ale też posiadanych umiejętności narciarskich. Jeśli te stoją na wysokim poziomie, można rozważyć narty nieco dłuższe.

Taliowanie nart

Narty dla dziecka powinny prowadzić się możliwie jak najłatwiej, szczególnie jeśli latorośl dopiero uczy się jeździć. Maksymalny komfort zapewniają deski nie tylko krótsze, ale też szersze. Idealnym wyborem będą np. carvingi, ułatwiające wykonywanie skrętów. Jeśli dziecko jest starsze i posiada niezłe umiejętności jazdy na stoku, można zdecydować się na nieco węższe modele desek.

Wybór butów i montaż wiązań

Ważne jest także odpowiednie dobranie butów. Podobnie jak z tymi, których dziecko używa do codziennego chodzenia, muszą być dopasowane do rozmiaru stopy. Margines błędu przewiduje, że buty narciarskie mogą być dłuższe o około 1 cm. Nie zaleca się jednak więcej, ponieważ w zbyt dużym obuwiu noga malca będzie niestabilna. Odradza się także korzystanie z butów „uniwersalnych”, które można rozszerzyć wraz z rosnącą stopą. Tego typu modele są często nieszczelne i ulegają zniszczeniu. Pamiętajmy też, że rozmiar buta narciarskiego najlepiej określić przed dokładne zmierzenie stopy dziecka. Należy wykonać jej obrys na kartce i dokładnie wymierzyć od czubka największego palca po piętę. Wynik podany w centymetrach umożliwi wybranie idealnych butów narciarskich.

Bardzo istotne jest też prawidłowy montaż wiązań. Zadanie to najlepiej jednak zostawić profesjonalistom. Każdy fachowy serwis nart oferuje wykonanie tej usługi, a my mamy wówczas pewność, że deski naszego dziecka są idealnie przygotowane do jazdy.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments