Dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów każdego komputera, zarówno stacjonarnego, jak i laptopa. Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy dysk twardy?

To na dysku twardym zainstalowany jest system operacyjny komputera, to również na nim gromadzimy wszystkie swoje dokumenty oraz innego rodzaju pliki, to na nim też zainstalowane są wszystkie potrzebne (i niepotrzebne też) nam aplikacje. Rola dysków twardych jest więc bardzo duża i dlatego też wybierając nowy dysk do swojego komputera, albo komputer z konkretnym rodzajem dysku twardego, warto przed dokonaniem zakupu jest to dokładnie przeanalizować.

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków twardych: dyski twarde talerzowe oraz dyski twarde półprzewodnikowe, które są jednak dużo lepiej znane jako dyski HDD i dyski SSD. Oba rodzaje dysków różnią się od siebie budową.

Starszym rodzajem dysków są dyski HDD, czyli talerzowe. Zbudowane są one z ruchomych talerzy i z głowic, które są odpowiedzialne za prawidłowy odczyt zapisanych danych. Taka budowa sprawia, ze dyski HDD nie są niestety za bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaszkodzić im może także narażenie na wibracje. Największy problem z takimi dyskami będą odczuwali użytkownicy laptopów, ponieważ posiadając wbudowany dysk HDD, taki komputer tak naprawdę po włączeniu nie powinien być przenoszony, ze względu na dosyć duże ryzyko utraty danych oraz uszkodzenia struktury dysku.

Bardziej zaawansowane technologicznie są dyski półprzewodnikowe, czyli dyski SSD. Ich budowa jest oparta na pamięci flash, co sprawia, że w dyskach SSD nie ma żadnych części mechanicznych, które mogłyby zostać uszkodzone. Takie dyski twarde charakteryzują się więc szybszym dostępem do zapisanych danych oraz dłuższą trwałością. Ich wadą jest natomiast nieco wyższa cena oraz mniejsza pojemność, która może być zbyt mała dla osób, które mają potrzebę przechowywania większej ilości danych na komputerze.

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj dysków (dyski hybrydowe SSHD), które teoretycznie łączą w sobie zalety obu podstawowych rodzajów dysków twardych, ale jest ich na rynku bardzo mało, a poza tym nie do końca dobrze spełniają swoją rolę, ponieważ część z pamięcią flash jest bardzo mała w stosunku do części dysku talerzowego.

Jaki rodzaj dysku twardego najlepiej jest wybrać?

Najlepiej oba. Zwłaszcza kupując dysk twardy do komputera stacjonarnego PC warto jest kupić jeden dysk SSD, na którym będzie postawiony system operacyjny oraz większy dysk HDD, na którym będą przechowywane wszystkie dane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Progres24 w Bytomiu, która specjalizuje się w sprzedaży komputerów, przede wszystkim poleasingowych oraz sprzętu komputerowego: Dzięki kupieniu „mniejszego” dysku SSD oraz większego HDD nasz komputer będzie mógł dużo szybciej działać, będzie można na nim przechowywać większą ilość danych, a sam zakup dysków nie odbije się tak bardzo na naszej kieszeni.

Na jakie parametry dysku powinno się zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu?

Wybór odpowiedniego rodzaju dysku to jeszcze jednak niejedyna rzecz, jaką trzeba wziąć pod uwagę dokonując ostatecznego wyboru sprzętu. Ważne są także opisujące dane modele dysków parametry. Najważniejszymi z nich są:

  • Prędkość obrotowa dysku twardego – dotyczy ona dysków HDD, im prędkość obrotowa w nich jest większa, tym szybciej mogą być odczytywane i zapisywane dane. Standardem są dyski o prędkości obrotowej od 4200 do 7200 obrotów na minutę.
  • Format dysku twardego – W sklepach można kupić dyski 3,5-calowe, które są przeznaczone do komputerów stacjonarnych oraz dyski 2,5-calowe do laptopów.
  • Interfejs dysku – czyli rodzaj złącza, który jest stosowany do połączenia dysku z komputerem. Obecnie już nie stosuje się starszych połączeń, czyli SATA i SATA II, tylko zastąpiły je połączenia: w dyskach HDD oraz w tańszych dyskach SSD SATA III oraz niemal wyłącznie w dyskach SSD złącza PCI-Express
  • Pamięć podręczna dysku – jest to bufor, który służy do zapisywania najczęściej wykorzystywanych danych. Dostęp do niego jest znacznie szybszy, co wpływa na usprawnienie działania dysku. Wielkość pamięci podręcznej dysku może być różna i wynosić od zaledwie 2 do nawet 256 MB.
  • Czas dostępu – im podany czas dostępu jest krótszy, tym lepiej. Jest to bowiem czas, który liczy się od momentu żądania dostępu do danych do momentu ich otrzymania. Czas dostępu może mieć znaczny wpływ na komfort użytkowania sprzętu komputerowego.

Oczywiście najważniejszym elementem, na który w pierwszej kolejności zwraca uwagę najwięcej klientów jest pojemność dysku. Im większa pojemność, tym będziemy mieć możliwość przechowywania większej ilości danych. Największe obecnie dostępne dyski twarde mogą mieć pojemność nawet do 12 TB.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments