Masz ważne spotkanie, w pośpiechu próbujesz przygotować dokumenty, ale jak na złość drukarka drukuje puste strony… Akurat w najmniej odpowiednim momencie. Znasz ten problem? Mamy dobrą wiadomość – istnieje duża szansa, że rozwiążesz go w kilka minut. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny wyrzucania przez drukarkę pustych arkuszy. Dowiesz się też, jak temu zaradzić.

Problemy z drukarką opisane są w kolejności od najczęściej występującego i najłatwiejszego do rozwiązania, dzięki czemu krok po kroku przejdziesz przez najbardziej możliwy scenariusz. Zaczynamy!

Problemy z drukarką – od czego zacząć?

Może się wydawać, że źródło takiego problemu leży w samej drukarce, np. awarii któregoś z komponentów. Tymczasem przyczyna okazuje się często trywialna – luźno podpięta wtyczka, przecięty kabel lub zwyczajne zawieszenie się urządzenia.

Dlatego rozwiązywanie problemów z drukiem trzeba zacząć od klasyka, czyli zresetowania drukarki.

Jeśli wyłączenie i ponowne włączenie nie przyniosło żadnego efektu, sprawdź dokładnie wszystkie kable i wtyczki. Poluzowany kabel USB lub przewód zasilający to częsta przyczyna niewłaściwego działania drukarki, w tym również wyrzucania pustych stron.

Nie pomogło? W takim razie pora przyjrzeć się bliżej dokumentowi.

drukarka-nie-drukuje.jpg

Drukarka drukuje puste arkusze? Sprawdź ustawienia dokumentu!

Zdarza się, że źródłem problemów są rzeczy, które wykluczamy już na samym starcie. Wydają się tak oczywiste, że nawet nie przychodzi nam na myśl, aby je sprawdzić. A jednak przyczyną drukowania pustych stron często bywa sam dokument.

Przescrolluj cały plik i upewnij się, że nie ma w nim dodatkowych pustych stron. Gdy znajdują się na początku, łatwo je zauważyć. Co innego, jeśli “wkradną się” w środek lub na koniec dokumentu. Pozbądź się ich poprzez umieszczenie kursora na samej górze strony i użycie klawisza Backspace.

Plik nie zawiera pustych stron lub ich usunięcie nie pomogło? Sprawdź, czy w dokumencie nie ma dodanych podziałów stron na sekcje. Ich usunięcie bywa pomocne, gdy plik nie drukuje się tak, jak powinien.

Zwróć uwagę na ustawienia sterownika drukarki

Za błędami w wydruku mogą stać niewłaściwe ustawienia oprogramowania. Przejdź do panelu sterowania i sprawdź właściwości drukarki oraz preferencje drukowania. Przyjrzyj się szczególnie domyślnym ustawieniom dotyczącym stron – czy według nich drukowany jest cały dokument, bieżąca strona, czy wybrane numery. Upewnij się, że wybrany jest odpowiedni rozmiar papieru. Zwróć również uwagę na układ stron, ich orientację i kolorystykę. Może się zdarzyć, że tryb zaznaczony w ustawieniach nie jest zgodny z tuszem lub tonerem dostępnym w drukarce.

Po sprawdzeniu wszystkich ustawień pora na wydrukowanie strony testowej. Taka funkcja jest dostępna w oprogramowaniu każdej drukarki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę urządzenia, a następnie wybierz „właściwości drukarki”, „ustawienia” lub „preferencje” (w zależności od oprogramowania i systemu operacyjnego). W oknie, które się otworzy powinna znajdować się opcja „wydrukuj stronę testową”. W wielu przypadkach można to również zrobić z poziomu samego urządzenia, wciskając lub przytrzymując przycisk.

W czym pomoże wydrukowanie strony testowej? W określeniu, czy problem dotyczy drukarki czy ustawień pliku lub błędów systemowych. Jeśli w przypadku konkretnego dokumentu urządzenie wyrzuca puste kartki, a stronę testową drukuje bezbłędnie, przyczyny należy szukać dalej w oprogramowaniu. W takiej sytuacji trzeba ponownie przejrzeć wszystkie ustawienia pliku i sterowników, a także sprawdzić czy drukarka ma nadane w systemie potrzebne uprawnienia i nie jest blokowana. Warto też wyczyścić kolejkę wydruku i przeskanować komputer pod kątem wirusów i innych niechcianych aplikacji.

A co, gdy strona testowa nie wydrukuje się poprawnie?

problem-z-drukarka.jpg

Drukowanie pustych stron – usterka drukarki

Jeśli strona testowa jest pusta, druk jest niepełny lub dostrzegasz inne nieprawidłowości, oznacza to, że przyczyną problemu jest sama drukarka. Spokojnie, nie musi się to wcale wiązać z poważną usterką. Winowajcą może być toner lub wkłady atramentowe. W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie wyczerpał się tusz lub toner. Za wyświetlenie takiego komunikatu w teorii odpowiada menedżer wydruku, ale zdarza się, że działa on z opóźnieniem. Dlatego gdy drukarka wyrzuca puste strony, wkłady trzeba sprawdzić ręcznie i w razie potrzeby wymienić lub uzupełnić.

Ważne! Przed aplikacją nowego wkładu upewnij się, że z głowicy drukującej zostały usunięte taśmy ochronne.

Jeśli masz do czynienia z drukarką atramentową, sprawdź czy tusz nie jest zaschnięty. Żeby rozwiązać ten problem uruchom proces czyszczenia według instrukcji dołączonej do urządzenia. Znajdziesz ją również na stronie internetowej producenta.

Drukujesz dużą ilość stron, drukarka działa prawidłowo i nagle pojawia się problem pustych kartek? Taki scenariusz może świadczyć o przegrzaniu głowicy drukującej. Wyeliminowanie tej przyczyny jest proste – drukarce trzeba dać chwilę odpoczynku. Gdy głowica nieco się ochłodzi, wszystko powinno wrócić do normy.

papier-do-drukarki.jpg

Papier ma znaczenie

Nawet najlepsza drukarka nie będzie mogła w pełni rozwinąć swoich możliwości, jeśli załadujemy do niej niskiej jakości papier. Dziury w wydrukach, smugi, puste strony – to częste efekty używania nieodpowiednich arkuszy.

Na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki? Najważniejsza jest gramatura i wykończenie. Warto wybierać papier o gramaturze min. 80 g/m2, jednak pamiętaj, że zbyt grube arkusze również mogą przynieść negatywny efekt, a nawet doprowadzić do usterki urządzenia. Do użytku codziennego zaleca się papier o gramaturze 80-120 g/m2. A co z wykończeniem? Zwróć uwagę na to, czy arkusze nie są zbyt śliskie. Do drukowania zwykłych dokumentów tekstowych wybieraj papier matowy. Może on być pokryty specjalną powłoką wygładzającą, jednak lepiej unikać papierów błyszczących. Mogą one powodować ślizganie się głowicy drukującej, co skutkuje wadami wydruku.

Drukarka wciąż drukuje puste strony? Zasięgnij pomocy fachowców

Podpięcie kabli i ustawienia drukowania sprawdzone, program antywirusowy puszczony, wkłady i papier są w porządku, a problem nadal występuje… Co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji? Możliwe, że źródłem problemów są zanieczyszczenia takie jak kurz, cząsteczki papieru i tuszu, które zbierają się wewnątrz drukarki. Samodzielne działania mogą w tym przypadku niestety zaszkodzić. Jeśli więc żadna z powyższych rad nie okazała się pomocna, pozostaje oddać drukarkę do serwisu. Fachowcy zrobią dokładny przegląd, sprawdzą czy nie ma żadnej usterki i w razie potrzeby przeprowadzą czyszczenie.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments