W momencie śmierci najbliższej osoby ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest status Jej konta w mediach społecznościowych. Zdarza się, że konta zmarłych osób pojawiają się w propozycjach nowych znajomości czy też w obszarze powiadomień, przypominając nam o ich urodzinach (publikowane na tablicy życzenia zdrowia i 100 lat życia w szczęściu są w tym momencie poprostu nie na miejscu). Czy można mieć zatem jakiś wpływ na to co dzieje się po śmierci z kontem na Facebooku? Dzisiejszy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Zaczynamy!

ZLECIĆ USUNIĘCIE KONTA CZY WCZEŚNIEJ WYZNACZYĆ OPIEKUNA?

Możesz poprosić o usunięcie swojego konta na Facebooku jeśli nie chcesz aby było dostępne po Twojej śmierci. Możesz także w dowolnej chwili dodać, zmienić lub usunąć opiekuna konta. W obydwu przypadkach musisz przejść do ustawień ogólnych. Jak to zrobić?

  1. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze (w naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome) a następnie w pasku wpisz adres www.facebook.com. Zaloguj się do swojego profilu podając adres e-mail oraz hasło.
  2. Kliknij ikonę strzałki, znajdującą się w prawym, górnym rogu strony a następnie wybierz opcję „Ustawienia.
  3. Otworzy się nowa strona z ogólnymi ustawieniami konta. W kolumnie po lewej wybierz opcję „Ogólne” a następnie kliknij przycisk „Edytuj” przy „Ustawieniach statusu in memoriam”.
  4. Możesz poprosić o usunięcie konta po swoim odejściu (wówczas wszystkie Twoje zdjęcia, posty i prywatne informacje zostaną trwale wykasowane) bądź wskazać opiekuna konta, który będzie zarządzać postami ale tylko tymi publikowanymi po Twojej śmierci. Zatwierdź klikając przycisk „Wyślij”.

CO TO JEST STATUS „IN MEMORIAM”?

Każde konto ze statusem „In memoriam” to miejsce, w którym znajomi, bliscy a także rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Jej wszystkie zdjęcia i posty wcześniej opublikowane będą nadal widoczne dla tych, którym zostały udostępnione. Obok imienia i nazwiska będą znajdować się słowa „In memoriam”. Profil z takim statusem chroni konto przed zalogowaniem się do niego innej, nieuprawnionej osoby. Aby nadać kontu status „In memoriam” należy poinformować o tym fakcie zespół Facebooka poprzez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego FORMULARZA (oczywiście jeśli właściciel nie wnioskował o usunięcie konta w przypadku swojej śmierci). W prośbie o nadanie statusu „In memoriam” musisz wskazać zmarłą osobę, podać przybliżoną datę jej śmierci, przesłać skan lub zdjęcie nekrologu, aktu zgonu lub innej dokumentacji potwierdzającej śmierć bliskiej osoby a także wpisać adres e-mial, pod którym Facebook będzie się z Tobą kontaktował.

KIM JEST OPIEKUN KONTA I JAKIE MA UPRAWNIENIA?

Jest to poprostu osoba, która będzie się zajmować kontem po nadaniu mu statusu „In memoriam”. Będzie mogła m.in. pisać posty na profilu zmarłej osoby (np. poinformować o uroczystości pogrzebowej), decydować kto może je zobaczyć oraz komu wolno złożyć hołd osobie zmarłej, usuwać znaczniki z nazwiskiem zmarłego, odpowiedzieć na nowe zaproszenia do grona znajomych, zmienić zdjęcie profilowe i to w tle strony czy też poprosić o usunięcie konta. Opiekun nie będzie mógł jednak zalogować się do konta, odczytać wiadomości czy też usuwać znajomych i wysyłać nowych zaproszeń. Aby móc wskazać taką osobę trzeba mieć ukończone 18 lat.

Więcej

https://www.facebook.com/help/265593773453448?helpref=faq_content

https://www.facebook.com/help/requestmemorialization

https://www.facebook.com/help/contact/398036060275245

Pytania?

Coś poszło nie tak? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments