Szukając urządzenia chłodzącego, z pewnością natrafisz na różne ich rodzaje i różne nazewnictwo. Producenci używają nazw klimatyzator i klimatyzer wymiennie, a to dwa zupełnie różne urządzenia. Oba mają swoich zwolenników, dlatego przed wyborem sprawdź, czym się różnią.

Klimatyzator przenośny – co to za urządzenie?

Standardowe urządzenie tego typu składa się z:

  • wymienników ciepła – parownika i skraplacza
  • sprężarki i zaworu rozprężnego

Dzięki parownikowi, klimatyzator pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, a dzięki skraplaczowi oddaje je. Między nimi krąży czynnik chłodniczy, który ochładza powietrze.

Klimatyzator przenośny rozpoznasz po podłączonej do niego rurze wyprowadzającej ogrzane powietrze poza budynek.

Ten element bywa największą przeszkodą w zakupie urządzenia mobilnego, ponieważ wiele osób ma obawy przed zaburzeniem estetyki pomieszczenia. W rzeczywistości nie jest to problem – nawet jeśli nie chcemy umieszczać rury w oknie, można wykonać otwór w ścianie i maksymalnie przyciąć rurę.

Niektóre z modeli klimatyzatorów przenośnych to inwestycja całoroczna. Potrafią one nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać, wentylować i osuszać powietrze.

Wśród nich jest klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E:  https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-klimatyzatorow-powietrza/blaupunkt-moby-blue-s-1111e/ rekomendowany do powierzchni maks. 30 m².

Przed wyborem klimatyzatora przenośnego poznaj opinie ekspertów: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/.

Bez rury? To nie klimatyzator!

Urządzenie, które nie posiada rury wyrzutowej, sprężarki, skraplacza ani czynnika chłodniczego, nie jest klimatyzatorem a klimatyzerem.

Do chłodzenia klimatyzer wykorzystuje wodę, co może być przydatne w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności, ale już zbyt duże nawilżenie powietrza wpłynie negatywnie na zdrowie. Również wydajność chłodzenia klimatyzera jest bardzo niska – to temperatura o zaledwie 2°C niższa i to tuż przy wylocie, więc uzyskanie pożądanej temperatury jest praktycznie niemożliwe.

Kiedy warto?

  • Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem – klimatyzer kupisz już za ok. 200 zł;
  • Jeśli nie możesz pozwolić sobie na montaż stacjonarnej klimatyzacji, np. z powodu ograniczeń ze strony zarządcy budynku;
  • Chcesz ochłodzić bardzo małe pomieszczenie.

Niektórzy, jako zaletę klimatyzera ewaporacyjnego wskazują również cichszą pracę, ale jest to złudne. Urządzenie wykazuje skuteczność tylko wtedy, gdy znajduje się bardzo blisko, jego głośność będzie więc porównywalna do klimatyzatora, który może stać w znacznej odległości od np. łóżka.

Więcej o klimatyzerach ewaporacyjnych przeczytasz w tym artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/klimatyzer-ewaporacyjny-kiedy-warto/.

Podsumowując, klimatyzator przenośny musi być wyposażony w rurę wyrzutową.  Jeśli jej nie ma, mamy do czynienia z klimatyzerem, urządzeniem o niemal zerowej skuteczności. Klimatyzator jest co prawda rozwiązaniem droższym, ale dużo bardziej skutecznym. 

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments