Power and HDMI cables, and wireless dongle USB mouse receiver on the side of a gray laptop on a wooden table. Selective focus. Closeup view

Mimo coraz większej popularności mobilnych komputerów, wiele osób i firm wciąż korzysta z komputerów stacjonarnych. Nowoczesne PC-ety w odróżnieniu od tych początkowych modeli nie zajmują wiele miejsca, jednak do ich działania potrzebne są niezbędne sprzęty i akcesoria. Jednym z takich akcesoriów są kable. Przyjrzyjmy się zatem, bez jakich kabli nie może obyć się żaden komputer stacjonarny. Jest to szczególnie podpowiedź dla tych, którzy od podstaw planują „złożyć” komputer w całość.

Kabel zasilający do komputera

Żadne urządzenie elektroniczne nie jest w stanie pracować bez zasilania, które może być doprowadzone z akumulatorów bądź baterii albo – z sieci elektrycznej. W tym drugim przypadku (z którego korzystamy najczęściej) niezbędny jest kabel zasilający, nie inaczej jest w przypadku komputera stacjonarnego. Kable zasilające do PC występują w różnych odmianach, które charakteryzują inne parametry. Produkowane są  także z różnych materiałów – każda osoba planująca zakup takiego kabla powinna dopasować go do modelu sprzętu. Jednym z najbardziej popularnych kabli zasilających do komputera jest kabel posiadający wtyczkę na 3 piny. Jest to kabel uniwersalny, ponieważ sprawdzi się nie tylko do podłączenia PC-ta do sieci elektrycznej, ale także innych urządzeń, takich jak chociażby drukarka czy  telewizor. Na rynku znajdziemy więc modele przeznaczone do konkretnych modeli komputerów lub kable uniwersalne, pasujące do wielu urządzeń. Podział kabli dotyczy przede wszystkim zastosowanego wtyku. Wybierając kabel warto również zwrócić uwagę na jego długość – zbyt krótki może utrudnić nam podłączenie, zbyt długi – zawadzać w mieszkaniu czy biurze.

Kabel HDMI

Jeśli posiadamy już kabel zasilający do komputera stacjonarnego, kolejnym krokiem jest podłączenie do niego monitora, bez którego jak wiadomo – nie jest możliwa praca czy zabawa. Aby wybrać właściwy kabel, należy znać porty znajdujące się zarówno w komputerze, jak i w naszym monitorze. Możemy mieć do czynienia z 3 rodzajami złączy: złączem analogowym (najrzadziej dzisiaj spotykanym), złączem cyfrowym lub złączem HDMI – najpopularniejszym w dzisiejszych czasach, więc to na nim skupimy się na potrzeby tego artykułu.

HDMI, czyli High Definition Media Interface to najbardziej rozpowszechnione złącze do przesyłania obrazu łącznie z dźwiękiem. Kabel HDMI jest bardzo przydatny, ponieważ nie tylko można go podłączyć do komputera stacjonarnego, ale również do telewizora, konsoli czy projektorów. Kable HDMI różnią się od siebie standardem, jednak do komputerów stacjonarnych zalecany jest kabel HDMI 1.4 lub 2.0. Podobnie jak w przypadku kabla zasilającego, warto zwrócić uwagę na dokładne parametry podczas zakupu, a także na długość fizyczną przewodu.

Kabel USB i kabel do internetu

Niezwykle przydatny, a bardzo możliwe że niezbędny kabel do komputera stacjonarnego to kabel USB. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk takich kabli, które są tanie, a możemy dzięki nim podłączyć różne urządzenia, chociażby klawiaturę czy telewizor. Jeśli masz w planach korzystanie z internetu przewodowego, niezbędny okaże się również kabel LAN. Rodzaje kabli i podłączeń do komputera stacjonarnego można bez przeszkód znaleźć w Internecie, jednak jeśli nie jesteśmy pewni jakie rozwiązanie będzie w przypadku naszego sprzętu najlepsze, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, np. z firmy Pro-PC. Poza fachowym doradztwem, będziemy mogli wygodnie za pośrednictwem internetu zakupić niezbędne akcesoria.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments