Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie każdemu z pracowników możliwości wykonywania codziennych zadań w sposób bezpieczny oraz z pełną świadomością dotyczącą zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno przed rozpoczęciem pracy (szkolenie wstępne) jak i w trakcie dalszego zatrudnienia (szkolenia okresowe). Pracownik zaś zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania zasad bezpiecznej pracy w toku szkolenia.

Obowiązek pracodawcy i pracownika

Art. 2373. KP § 1.

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kto może przeprowadzić szkolenie

Szkolenie BHP powinno zostać przeprowadzone bezpośrednio przez Pracodawcę (np. za pośrednictwem wykwalifikowanych slużb BHP) lub przez zewnętrzną jednostkę organizacyjną wyspecjalizowaną w zakresie BHP.

Szkolenia w dobie pandemii

Czy mając na uwadze konieczność zachowania rygoru sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa (dystansowanie społeczne, ograniczanie spotkań, stosowanie środków ochrony osobistej) dopuszczalne jest przeprowadzanie szkoleń w formie zdalnej?

Tak. Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wyrażonym dnia 20 kwietnia 2020 w zakresie przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego /źródło/. W przypadku gdy samodzielna organizacja szkoleń BHP (szczególnie w wersji online) przekracza zdolności organizacji, warto jest rozważyć skorzystanie z usług wykwalifikowanych firm świadczących tego typu usługi. Jedną z pierwszych firm w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty szkolenia bhp w formie nauki zdalnej w czasie rzeczywistym (tzw. Webinar-ów) jest firma BHPEX, która korzystając z wieloletniej praktyki w szkoleniach stacjonarnych, zdecydowała się w taki sposób odpowiedzieć na nowe realia rynkowe.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!Komentuj Nasze forum Napisz do nas

guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

dissertation defense questions https://mydissertationwritinghelp.com/

trackback
7 miesięcy temu

how to get help with dissertation https://help-with-dissertations.com/

trackback
7 miesięcy temu
trackback
7 miesięcy temu

scatter slots by murka https://www-slotmachines.com/

trackback
7 miesięcy temu
trackback
7 miesięcy temu

clip art gambling slots https://beat-slot-machines.com/

trackback
7 miesięcy temu
trackback
7 miesięcy temu

best online slots https://slotmachinesforum.net/

trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu

real money slots online https://pennyslotmachines.org/

trackback
8 miesięcy temu

office mailbox slots https://freeonlneslotmachine.com/

trackback
8 miesięcy temu

play free slots online https://2-free-slots.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay dating site out personal custormer service https://speedgaydate.com/

trackback
8 miesięcy temu

freer gay and bi text chat https://gay-buddies.com/

trackback
8 miesięcy temu

reddit gay chat room https://gaytgpost.com/

trackback
8 miesięcy temu

1giuseppe