Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie każdemu z pracowników możliwości wykonywania codziennych zadań w sposób bezpieczny oraz z pełną świadomością dotyczącą zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno przed rozpoczęciem pracy (szkolenie wstępne) jak i w trakcie dalszego zatrudnienia (szkolenia okresowe). Pracownik zaś zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania zasad bezpiecznej pracy w toku szkolenia.

Obowiązek pracodawcy i pracownika

Art. 2373. KP § 1.

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kto może przeprowadzić szkolenie

Szkolenie BHP powinno zostać przeprowadzone bezpośrednio przez Pracodawcę (np. za pośrednictwem wykwalifikowanych slużb BHP) lub przez zewnętrzną jednostkę organizacyjną wyspecjalizowaną w zakresie BHP.

Szkolenia w dobie pandemii

Czy mając na uwadze konieczność zachowania rygoru sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa (dystansowanie społeczne, ograniczanie spotkań, stosowanie środków ochrony osobistej) dopuszczalne jest przeprowadzanie szkoleń w formie zdalnej?

Tak. Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wyrażonym dnia 20 kwietnia 2020 w zakresie przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego /źródło/. W przypadku gdy samodzielna organizacja szkoleń BHP (szczególnie w wersji online) przekracza zdolności organizacji, warto jest rozważyć skorzystanie z usług wykwalifikowanych firm świadczących tego typu usługi. Jedną z pierwszych firm w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty szkolenia bhp w formie nauki zdalnej w czasie rzeczywistym (tzw. Webinar-ów) jest firma BHPEX, która korzystając z wieloletniej praktyki w szkoleniach stacjonarnych, zdecydowała się w taki sposób odpowiedzieć na nowe realia rynkowe.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments