Makro, Excel

Makra to zestawy poleceń, które umożliwią wykonywanie złożonych zadań w arkuszu kalkulacyjnym. Są świetnym narzędziem pozwalającym na automatyzację często powtarzanych przez nas czynności (np. drukowanie, ustawianie polskiego formatu daty, kopiowanie, wklejanie itp.). Dzięki nim możemy zaoszczędzić sporą ilość czasu a co najważniejsze nie musimy znać języka programowania. Brzmi dobrze, prawda? ? Jeśli chciałbyś stworzyć swój pierwszy mini-program i wykorzystać go później w pracy z Excelem to dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule pokażemy jak łatwo stworzyć makro, które pomoże zautomatyzować proces formatowania liczb w komórkach arkusza. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami a zobaczysz jakie to proste. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same.

Jak utworzyć makro?

  1. Załóżmy, że chcemy aby liczby w naszym zestawieniu były zapisywane bez miejsc dziesiętnych oraz z użyciem separatora. Normalnie musielibyśmy każdorazowo zaznaczać obszar, którego dotyczyłby format, wklikiwać się prawym przyciskiem myszy do komórki i wybierać polecenie formatowania. Nie jest to nic trudnego jednak zamiast wielokrotnie powtarzać tę czynność można zaoszczędzić swój cenny czas i zautomatyzować cały proces tworząc odpowiednie makro.
  2. Klikamy w jedną z komórek naszej tabeli a następnie w górnym menu nawigacji przechodzimy do zakładki „Deweloper” (jeśli nie jest wyciągnięta to należy na karcie Plik wybrać Opcja następnie w nowym oknie dialogowym przejść do zakładki „Dostosowanie wstążki” i w karcie głównej zaznaczyć pole „Deweloper”) i w sekcji „Kod” klikamy opcję „Zarejestruj makro”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe „Rejestrowanie makra”. Wpisujemy jego nazwę (w naszym przypadku będzie to „formatowanie”). W nazwie makr nie mogą znajdować się spacje oraz znaki specjalne. Nasze makro zapisujemy w skoroszycie makr osobistych. Dodatkowo ustawimy jeszcze klawisz skrótu (np. CTRL+k), który po zapisaniu makra będzie formatował nam komórki co znacznie usprawni pracę. Jest on opcjonalny i nie musi być wybierany do każdego makra. Decydując się na klawisz skrótu możemy wybrać dowolną literę jednak sugerujemy aby nie korzystać ze skrótów już zarezerwowanych dla Excela (np. CTRL+V – wklej, CTRL+C – kopiuj itd.) Zatwierdzamy klikając przycisk „OK”.
  4. Klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej na wcześniej wybranej komórce i przechodzimy do jej formatowania. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” przełączamy się z kategorii „Walutowe” na „Liczbowe”. Następnie w obszarze miejsc dziesiętnych wpisujemy 0 i zaznaczamy opcję „Użyj separatora”. Zatwierdzamy klikając „OK”.
  5. Zatrzymujemy rejestrowanie makra. Bardzo ważne jest to aby w trakcie nagrywania nie robić nic innego czyli nie otwierać innych zakładek, nie klikać w inne obszary arkusza, nie przewijać strony ponieważ  wszystko to zostanie zarejestrowane i nasz mini program nie zadziała prawidłowo.
  6. Sprawdźmy czy utworzone makro działa tak jak powinno. Uruchomimy je za pomocą kombinacji klawiszy – w naszym przypadku będzie to CTRL+k. Na początek wybierzmy pojedynczą komórkę np. H6 z kwotą 4 003,00 zł. Działa?Makro działa także w przypadku zaznaczenia większego obszaru.

Jak przypisać makro do wybranej ikony?

  1. Makro możemy uruchomić nie tylko za pomocą skrótu ale także przypisując je do wybranej ikony. Jak to zrobić? Przechodzimy do paska narzędzi, znajdującego się u góry strony i klikamy lewym przyciskiem myszy na ikonę strzałki w dół „Szybki dostęp”. Z rozwijanej listy wybieramy przycisk „Więcej poleceń”.
  2. Pojawi się nowe okno „Opcje programu Excel”. Na liście „Wybierz polecenia” klikamy pozycję „Makra” i szukamy naszego mini programu. Za pomocą przycisku „Dodaj”, przeniesiemy go do paska narzędzi „Szybki dostęp”.
  3. Klikając na przycisk „Modyfikuj” będziemy mogli wybrać ikonę, np. żółty kwadrat. Zatwierdzamy klikając przycisk „OK”.
  4. Sprawdzamy. Ustawiamy się na dowolnej komórce z liczbą (w naszym przypadku będzie to H7) i klikamy na naszą ikonę kwadratu, znajdującą się na pasku narzędzi u góry strony. Działa ?

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments