Twój iPhone zaciął się, widzisz czarny ekran lub zawiesiła się aplikacja? Urządzenie nie reaguje na żadne polecenia a Ty wpadasz w panikę i nie wiesz co z tym fantem dalej zrobić? Pomimo tego, że produkty Apple kojarzone są z niezawodnością, tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny narażone są na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyciągnięciem baterii (chociaż wiadomo, że tej w Iphonie wyjąć nie można), spróbuj problem rozwiązać za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy, która wymusi ponowne uruchomienie telefonu (soft reset).

Procedura ponownego uruchomienia urządzenia z systemem iOS jest bardzo prosta. Wymaga naciśnięcia klawisza „POWER” przez określony czas (zazwyczaj wystarczy kilka sekund). Aby ją wykonać telefon powinien być naładowany przynajmniej w 5% (niższy poziom naładowania baterii może sprawić, że telefon nie uruchomi się bez ponownego podłączenia do źródła zasilania). Miękki restart może okazać się jednak nieskuteczny. Jeśli telefon nie uruchomi się, należy podjąć kolejny krok i wykonać twardy reset (iPhone hard reset) swojego urządzenia.

Jak wykonać prawidłowo hard reset?

Jeśli podstawowy restart nie rozwiązał problemów z nie działającym telefonem, pomocny może okazać się twardy reset. W zależności od generacji/modelu iPhone’a wykonuje się go inaczej.

Urządzenia Iphone z serii 5 oraz 6 z ruchomym przyciskiem „Home Button”

 1. Zlokalizuj na telefonie przyciski, które będą niezbędne do przeprowadzenia hard resetu, tj: przycisk Usypianie/Budzenie oraz klawisz Power/Home.
 2. Naciśnij jednocześnie przycisk „Usypianie/Budzenie”, znajdujący się w bocznej, prawej krawędzi urządzenia (Iphone 6) lub górnej (Iphone 5) z przyciskiem „Home Button” (jest to ten okrągły na dole pod ekranem).
 3. Trzymaj tak długo, aż nie pojawi się na pulpicie telefonu logo Apple (zwykle proces ten trwa do kilku sekund). Puść klawisze a urządzenie rozpocznie proces restartu.

Urządzenie Iphone z serii 7 z dotykowym przyciskiem „Home Button”

 1. Zlokalizuj na telefonie przycisk Usypianie/Budzenie oraz przycisk sterowania głośnością (w dół, ściszanie)
 2. Naciśnij jednocześnie przycisk „Usypianie/Budzenie”, który znajduje się w bocznej prawej krawędzi urządzenia z dolnym przyciskiem regulacji głośności.
 3. Trzymaj tak długo, aż pojawi się na pulpicie telefonu logo Apple. Puść klawisze a urządzenie rozpocznie proces restartu.

Urządzenie Iphone z serii 8 bądź nowszej generacji „X”

 1. Zlokalizuj na telefonie przycisk przyciski sterowania głośnością oraz przycisk Usypianie/Budzenie
 2. Wciśnij szybkim ruchem przycisk zwiększania głośności, następnie zmniejszania głośności, po czym przytrzymaj przycisk „Usypianie/Budzenie”.
 3. Trzymaj do momentu aż na ekranie telefonu pojawi się logo producenta. Puść klawisze, a urządzenie rozpocznie proces restartu.

Co gdy hard reset nie zadziała?

Niestety może się tak zdarzyć, że urządzenie Apple nie będzie reagowało na twardy reset. Można wówczas spróbować wykonać tę procedurę raz jeszcze, podłączając telefon do ładowania.

Jeśli i ten sposób zawiedzie, można zastanowić się nad przywróceniem ustawień fabrycznych. Uwaga! Podczas tej operacji niestety istnieje duże ryzyko utraty ustawień, aplikacji oraz danych zapisanych na urządzeniu dlatego należy upewnić się, że posiada się ich kopię zapasową. Chcąc całkowicie wyczyścić urządzenie należy:

 1. Przejść do ustawień urządzenia z iOS (ikona zębatego koła),
 2. Kliknąć na zakładkę „Ogólne”,
 3. Przewinąć na sam dół strony i dotknąć opcji „Resetuj”,
 4. Wybrać opcję „usuń całą zawartość i ustawienia”,
 5. Dotknąć przycisku „Wymaż iPhone”.
 6. Po zakończeniu procesu, iPhone uruchomi się ponownie i pojawi się ekran powitalny. Należy skonfigurować urządzenie tak jak przy pierwszym uruchomieniu iPhone’a.

Co wybrać?

Jeżeli zależy Tobie na czasie i nie masz głowy do samodzielnej naprawy swojego telefonu, oddanie urządzenia z iOS w ręce fachowców i wyspecjalizowanej firmy wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Może przecież okazać się, że problem jest zdecydowanie bardziej poważny niż się Tobie wydaje. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie! A Ty jakie rozwiązanie preferujesz? Masz jakieś doświadczenia z niedziałającym telefonem? A może znasz jakiś inny magiczny sposób na przywrócenie urządzenia do życia?

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments