Excel umożliwia łączenie tekstów z różnych komórek. Możemy powiązać dowolną liczbę ich zawartości oraz dopisywać do nich zwykły tekst. W dzisiejszym artykule pokażemy 3 sposoby na połączenie tekstów w arkuszu kalkulacyjnym. Można to zrobić za pomocą:

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY

  1. Dysponujemy tabelą, składającą się z imion i nazwisk 8 osób. Naszym zadaniem będzie połączenie danych z kolumny H oraz I tak aby w kolumnie J uzyskać zawartość dwóch złączonych komórek.
  2. Przechodzimy do komórki, która będzie przechowywała pierwszy wynik (w naszym przypadku będzie to komórka J11).
  3. Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i wprowadzamy żądane argumenty. Będą to adresy komórek, z których mają być pobrane teksty a następnie połączone. Komórki oddzielamy od siebie średnikami. Zamykamy nawias i zatwierdzamy przyciskiem „Enter”.
  4. Pojawi się zlepek dwóch komórek bez spacji. Jeśli chcemy aby pomiędzy imieniem i nazwiskiem był odstęp, musimy edytować wprowadzoną formułę. Ustawiamy się w komórce J11 i  klikamy dwa razy aby przejść do edycji.
  5. Po średniku za adresem komórki H11 musimy wpisać spację. Należy pamiętać aby wziąć ją w cudzysłowy. Następnie za drugim cudzysłowem wstawiamy średnik. Zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając przy pomocy myszy komputerowej za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągamy w dół (pojawi się czarny plusik). Hurra! Działa 🙂
  6. Tak jak wspominaliśmy na początku, istnieje możliwość wprowadzenia tekstu do formuły. Możemy przed imieniem i nazwiskiem wpisać P. (skrót od Pani/Pan). Wpisujemy formułę rozpoczynając od znaku równości, otwieramy nawias i podajemy żądane argumenty. W cudzysłowiu wpisujemy P. a następnie spację aby po kropce był odstęp i zamykamy cudzysłów. Wstawiamy średnik, wskazujemy komórkę z imieniem i znowu średnik. Chcąc mieć odstęp między imieniem i nazwiskiem wprowadzamy spację w cudzysłowiu a następnie średnik i wskazujemy komórkę z nazwiskiem. Zamykamy nawias i zatwierdzamy enterem.
  7. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając przy pomocy myszy komputerowej za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągamy w dół.

 Operator &

Operator & umożliwia łączenie elementów tekstowych bez konieczności używania funkcji. Jest to rodzaj spójnika, który w języku polskim nosi nazwę ampersand.

  1. Przechodzimy do komórki, która będzie przechowywała pierwszy wynik. Wstawiamy znak równości, wskazujemy komórkę z imieniem a następnie wpisujemy operator &.
  2. Aby pomiędzy imieniem i nazwiskiem był odstęp to w cudzysłowiu wpisujemy spację a następnie wprowadzamy łącznik & i wskazujemy komórkę z nazwiskiem. Zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. Gotowe!
  3. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając przy pomocy myszy komputerowej za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągamy w dół.

Funkcja ZŁĄCZ.TEKST

Nie przewidziałeś się 🙂 Nie wkradł się żaden błąd! Funkcja ta została wprowadzona do Office 365 i jest bardzo podobna do ZŁĄCZ.TEKSTY. Różnica polega na tym, że można łączyć tekst poprzez zaznaczenie zakresu komórek.

  1. Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i zaznaczamy zakres komórek z imieniem i nazwiskiem. Na koniec zamykamy nawias i zatwierdzamy przyciskiem „Enter”.
  2. Uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając przy pomocy myszy komputerowej za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia, i przeciągamy w dół.
  3. Pojawi się zlepek dwóch komórek. Jeśli chcemy aby pomiędzy imieniem i nazwiskiem był odstęp, musimy wprowadzić spację. Skorzystajmy tym razem z kreatora, klikając na symbol funkcji (zaznaczone kolorem czerwonym). Otworzy się okno dialogowe „Wyszukaj funkcję”. W pustym polu wpisujemy nazwę funkcji „ZŁĄCZ.TEKST” lub wybieramy ją na podstawie kategorii (tekstowe). Zatwierdzamy klikając „OK”.
  4. Wpisujemy w oknie dialogowym funkcji odpowiednie dane. Wskazujemy komórkę z imieniem, następnie wpisujemy w cudzysłowiu spację a po niej komórkę z nazwiskiem. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”. Gotowe 🙂
  5. Warto zauważyć, że gdybyśmy chcieli oddzielić spacją imię od nazwiska, nie korzystając z kreatora funkcji, możemy edytować formułę i komórki oddzielamy średnikiem tak jak w przypadku funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/złącz.tekst

https://support.office.com/pl-pl/article/złącz.teksty

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Coś poszło nie tak? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments