Aktualnie bez telefonów nie wyobrażamy sobie już życia. Są one urządzeniami porównywanymi do niewielkich komputerów, dzięki którym słuchamy muzyki, czytamy książki, robimy zdjęcia, korzystamy z nawigacji oraz przeglądamy Internet.

Coraz częściej używamy ich również w celu płatności za zakupy oraz obsługując nasze konta bankowe. Tak szeroka (choć przyszłościowa) ingerencja w nasze życie sprawia, że utrata choćby niewielkiej części danych z pamięci telefonu jest niemiłym i problematycznym przeżyciem, które może mieć poważne skutki.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu?

Jeśli nie zrobiłeś kopii zapasowych plików przechowywanych na swoim telefonie – spokojnie. Nawet w tak beznadziejnym przypadku odzyskiwanie danych z telefonu jest możliwe. Istnieje szereg aplikacji i programów, które wspierają odzyskiwanie danych z Androida lub systemu iOS.

Przy ich wyborze warto jednak zachować szczególną ostrożność, docierając do aplikacji, które zagwarantują nam zarówno bezpieczeństwo jak i skuteczność, dobrze jest też zastanowić się czy możemy sobie pozwolić na utratę tych danych ponieważ korzystanie z software-u dostępnego w internecie daje stosunkowo niewielką (w porównaniu do profesjonalnego laboratorium) szansę na powodzenie – około 20%.

Twórcy takiego softu nie mają zasobów i możliwości wygenerowania metod hackowania każdego systemu operacyjnego w każdej dostępnej dostępnej wersji ponieważ nie mają środków na utrzymanie sztabu techników reversujących każdy system operacyjny, w każdej dostępnej wersji. Ponieważ systemy mobilne oparte są o linuxa sposób na ominięcie zabezpieczeń jest inny dla każdego systemu w każdej wersji na każdym urządzeniu.

Odzyskiwanie danych – jaki jest powód ich utraty?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, gdy planujemy odzyskiwanie danych we własnym zakresie, jest powód utraty informacji z telefonu. Generalizując usterki można podzielić na te logiczne i fizyczne.

Pierwsze to te w których można odzyskać dane bez ingerowania w samo urządzenie fizycznie, tylko za pomocą oprogramowania. Najczęściej jest to usunięcie danych lub błędy systemu który poskutkowały ich zniknięciem.

W internecie znajduje się dużo różnych informacji, wręcz gwarancji powodzenia odzyskiwania lecz jaka jest prawdziwa statystyka? Jeden do pięciu. W jednym na pięć przypadków można odzyskać dane za pomocą niektórych darmowych narzędzi do odzyskiwania.

W jednym na pięć przypadków dane, które przestały być widoczne znajdują się w obszarze systemu plików czyli w obszarze możliwym do sprawdzenia za pomocą dostępnych w internecie darmowych aplikacji do odzyskiwania. Dla porównania w laboratorium 4 na 5 jest możliwe do zrealizowania (o ile nie podejmowano na urządzeniu żadnych czynności).

W sytuacji w której absolutnie nie możesz pozwolić sobie na utratę tego co właśnie utraciłeś lub utraciłaś nie korzystaj z darmowej aplikacji. Dlaczego? Jeśli komenda ,,usuń” została wykonana prawidłowo twoje dane znajdują się w pamięci ,,pustej” w przestrzeni tzw. ,,wolnej” wiec pamięć może przemieścić właśnie dane jakie widać obecnie w twoim telefonie. Ten mechanizm pozwala na optymalne wykorzystanie komórek pamięci stosowanej w telefonach, na optymalne działanie systemu i aplikacji i optymalną prędkość zapisu i odczytu, jednocześnie ma bardzo duży wpływ na przebieg odzyskiwania w przypadkach zakończonych niepowodzeniem.

Nie podejmuj więc samodzielnie żadnych czynności jeśli nie możesz pozwolić sobie na nadpisanie tego co właśnie utraciłeś.W pozostałych przypadkach konieczne jest sprawdzenie obszaru ,,pustego”. Nie ma niestety bezpłatnego narzędzia ani wersji testowej narzędzia dostępnej w internecie które mogły sprawdzić ten właśnie obszar. Narzędzia które to umożliwiają kosztują około 20 000 zł do 50 000 złotych. Laboratoria i firmy odzyskujące dane podczas odzyskiwania usuniętych danych wydobywają zawartość tego ,,pustego” obszaru dlatego ich skuteczność jest nieporównywalnie wyższa.

Ten drugi rodzaj usterek to usterki fizyczne czyli te bardziej skomplikowane w których samo oprogramowanie nie wystarczy ponieważ popsuł się któryś z komponentów lub kiedy telefon został zmiażdżony, zalany, spalony lub uległ innemu uszkodzeniu fizycznemu, jedyną słuszną metodą jest zaniesienie go do profesjonalnego laboratorium, zajmującego się zawodowym odzyskiwaniem danych.

Pamiętajmy jednak, że przy uszkodzeniach fizycznych naszego sprzętu większość prób samodzielnego odzyskiwania informacji może dodatkowo potęgować błędy. Efekt jest taki, że profesjonalne odzyskiwanie danych w skrajnych przypadkach może stać się wręcz niewykonalne.

Samodzielne odzyskiwanie danych z Androida – wybór programu

Android od wersji 8.0.0 szyfruje domyślnie dane na smartfonach. W zasadzie na 80-90% procentach nowych smartfonów. Z tymi starszymi jest różnie. One po zaktualizowaniu również mogą zacząć szyfrować dane. Jest to zależne od samego urządzenia.

Na niektórych urządzeniach szyfrowanie stosowane jest na niższych wersjach Androida jeśli użytkownik stosuje blokadę ekranu, ale tylko hasło z cyframi i literami w przypadku w którym stosowana blokada jest inna Android nie szyfruje danych. Jednym słowem wyjaśnienie tego w przystępny sposób jest prawie niemożliwe i sprawdzenie wszystkiego żeby podać dokładną informację będzie niezwykle czasochłonne

Odzyskiwanie ważnych danych – profesjonalna pomoc

Jeśli utracone dane mają dla nas dużą wartość sentymentalną (np. w przypadku zdjęć) lub materialną, jeśli chodzi o ważne pliki i dokumenty, najlepiej od razu zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Doświadczone laboratorium odzyskiwania danych jest z pewnością bezpieczniejsze, niż samodzielnie próby ratowania sytuacji za pomocą nieznanych nam programów.

Zaufanym i godnym polecenia wyborem jest laboratorium Avidata, które oferuje odzyskiwanie danych na najwyższym poziomie oraz posiada certyfikat Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Gwarantuje on, że nasze dane nie trafią nigdy w niepowołane ręce.

Dzięki temu stanowi dyskretną i bezpieczną pomoc dla osób prywatnych, ale również dla urzędów administracji publicznej, firm przetwarzających dane osobowe oraz banków i instytucji finansowych. Warszawska firma przyjmuje nośniki danych z całego kraju, oferując darmową analizę dysku, po której jest w stanie stwierdzić, jaką część utraconych danych jest w stanie odzyskać.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments