Laptop jest urządzeniem o tyle wygodnym, że jest mobilny – wszystko dzięki baterii zasilania, która umożliwia korzystanie z laptopa z każdego miejsca, bez konieczności podłączania się na stałe do prądu. Jeśli chcemy, aby bateria działała długo i prawidłowo, należy o nią właściwie dbać. Poniżej prezentujemy metody jak obchodzić się z baterią oraz czego nie należy robić.

Mała świadomość tego, jak prawidłowo dbać o baterię w laptopie kończy się jej niską żywotnością i krótką pracą. Z kilku godzin może spaść nawet do kilkunastu minut! Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio obchodzić się z nią (aby mogła nam służyć na długo). Bo tak, prędzej czy później trzeba będzie ją wymienić – nic w końcu nie żyje wiecznie. Ale można nieco przedłużyć ten proces, jeśli zna się podstawowe zasady.

Rozładowywanie baterii

Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z modelami baterii, które należy najpierw formatować. Polegało to na całkowitym wyczerpaniu zasilania, a następnie naładowania baterii do 100 %. Dotyczyło to nie tylko laptopów, ale także i telefonów. Dzisiaj nie ma już takiej potrzeby, bowiem aktualne baterie litowo-jonowe po prostu nie mają takich wymagań.

Wielu użytkowników laptopów czeka jednak na ładowanie baterii do samego końca, kiedy to jej poziom sięga niemalże zera. Jest to duży błąd, ponieważ narażamy baterię na jej szybsze zużycie. Najlepiej jest więc zacząć ją ładować, kiedy pokazuje około 50% energii. Ewentualnie (jeżeli nie widzi nam się co rusz podłączanie laptopa do prądu) można obniżyć granicę do 20%. Najważniejsze jest, aby nie czekać na samoistne wyłączenie laptopa podczas pracy.

Ładowanie baterii

Wbrew pozorom, ładowanie baterii do 100% niekoniecznie jest dobrą praktyką. Lepiej jest obniżyć poziom do 90%. Wynika to z cykli ładowania baterii. Są one jednak różne w stosunku do modelu laptopa, dlatego może być to problematyczne. Najlepiej jest mieć laptopa podłączonego na stałe do prądu, bądź wyciągnąć baterię z laptopa i korzystać z samego zasilania sieciowego. Jeżeli oczywiście można ją wyciągnąć (nie wszystkie modele mają taką możliwość).

Oszczędzanie energii

Odpowiednie obchodzenie się z baterią to przede wszystkim umiejętność oszczędzania jej energii. Jest to prosty sposób na przedłużenie jej żywotności (rozładowuje się wolniej). Jak to zrobić? Można obniżyć jasność ekranu, tak samo jak wyłączyć podświetlenie klawiatury (jak nie ma takiej potrzeby, np. podczas pracy w dzień). Warto także wyłączyć wszystkie programy, z których nie będziemy korzystać (często włączają się automatycznie podczas włączania laptopa, niepotrzebnie go przegrzewając). Jeśli musimy na jakiś czas odejść od laptopa, ale wiemy, że do niego wrócimy, dobrze jest włączyć go w tryb uśpienia – wtedy działa na słabszych obrotach.

Temperatura

Przegrzany laptop nie jest niczym nowym. Ciągłe kładzenie go na łóżku, kanapie czy przykrywanie kocem może szybko skrócić jego prawidłowe działanie. Nie można również na nim pracować tak długo, że aż klawiatura zaczyna nas parzyć. Zwłaszcza, jeśli jest to model niedostosowany do tak intensywnej pracy (np. do grania w gry). Blokowanie wylotów powietrza jest częstą przyczyną przegrzewania się baterii – nawet kładzenie go na obrusie może się źle skończyć. Istnieją specjalne podstawki, które tworzą przerwę między podłożem, a laptopem. Niektóre mają nawet wbudowany wiatrak chłodzący. Nie zawsze jest całkowicie skuteczny, ale warto go mieć jednak pod ręką.

Samą baterię również należy trzymać w odpowiedniej temperaturze. Temperatura pokojowa będzie jak najbardziej dobra (laptop powinien leżeć w miejscu, gdzie nie będzie narażony na promienie słoneczne). Lodówka również nie wchodzi w grę – jest to zadziwiająco powszechna praktyka, która nie ma żadnej racji bytu. Pamiętajmy też o nie pozostawianiu laptopa w samochodzie, zwłaszcza w czasie upałów. Wnętrze pojazdu potrafi się nagrzać nawet do 80 stopni, co może dla sprzętu okazać się zgubne.

Artykuł napisany dzięki współpracy z AZ – serwis laptopów z Poznania.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments