Strona główna Artykuł Partnera Obowiązki właściciela instalacji fotowoltaicznej

Obowiązki właściciela instalacji fotowoltaicznej

0

Wciąż rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej mówi się m.in. o recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Ten problem stał się bardziej istotny dopiero w ostatnim czasie, gdyż powszechnie stosowana fotowoltaika liczy sobie co najwyżej kilkanaście lat. Głównie z tego powodu na właścicieli takich instalacji są nałożone pewne obowiązki. Ich niedopełnienie może grozić poważnymi konsekwencjami, dlatego warto zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów w tym zakresie.

W dzisiejszym artykule przedstawimy ważne informacje związane z obowiązkami właściciela instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy!

Obowiązki właściciela systemu fotowoltaicznego w związku z decyzją Komisji Europejskiej

Z dniem 1 stycznia 2021 roku w Polsce zostały wprowadzone nowe przepisy, które nałożyły na właścicieli instalacji fotowoltaicznych obowiązek przesyłania danych o wytworzonej energii elektrycznej, jak również wprowadzonej ilości prądu do sieci. Cały proces odbywa się za pośrednictwem operatorów dystrybucyjnych.

Wymogi określają wytyczne SOGL, które stanowią element rozporządzenia KE w zakresie pracy systemów przemysłowych. Komisja Europejska tłumaczy ten przepis koniecznością zabezpieczenia sieci.

Obowiązki przy budowie instalacji o mocy znamionowej powyżej 6,5 kW

Warto wiedzieć o innych obowiązkach, które pojawiają się w momencie montażu instalacji fotowoltaicznej przekraczającej 6,5 kW. Projekt takiej fotowoltaiki musi być dokładnie skonsultowany z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Dopiero po jego zatwierdzeniu można przystąpić do prac. Po wykonanym montażu należy jeszcze zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej o gotowości instalacji do użytkowania.

Co warto wiedzieć o samym projekcie mikroinstalacji PV?

Aby projekt został zatwierdzony, musi być zgodny z wymaganiami określonymi w Fotowoltaicznym Dekalogu Dobrych Praktyk, który został sporządzony przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej.

Wytyczne dotyczą między innymi:

  • Zalecenia prowadzenia przewodów w metalowych kanałach, jak również unikaniu ostrych krawędzi w schemacie drogi przewodów.
  • Umieszczenia przewodów w odległości m.in. 10 cm od powierzchni dachu, które zostały wykonane z łatwopalnych materiałów.
  • Obowiązku oznakowania budynku zgodnie z normą PN-HD 60364-7-712 w formie naklejki informacyjnej w miejscu przyłącza.
  • Wymogu uszczelnienia przejść przewodów przez ściany i strony, oddzielenie ich materiałami ognioodpornymi.

Z kolei w budynkach, w których wyodrębnione są strefy pożarowe należy zamontować falowniki PV poza nią lub w wydzielonym pomieszczeniu. Należy też pamiętać o oznakowaniu informacyjnym o instalacji PV przy przycisku PWP. W instrukcji bezpieczeństwa pożarowego należy natomiast wyodrębnić zapis o instalacji fotowoltaicznej. Ogniwa muszą mieć również zachowaną bezpieczną odległość od ścian oddzielenia przeciwpożarowego.

Obowiązek ewidencji energii elektrycznej

W przypadku instalacji o łącznej mocy poniżej 1 MW nie istnieje obowiązek rejestracji pod względem akcyzy, a tym samym opłacania tego podatku. Jeszcze do niedawna, pomimo tego faktu, wciąż było wymagane składanie deklaracji podatkowej – o czym bardzo często nie wiedziały nawet same Urzędy. Wraz z nowelizacją przepisów ten błędny i „bezsensowny” przepis został zniesiony i osoby fizyczne nie muszą składać takich deklaracji, jeżeli instalacja nie przekracza mocy 1 MW.  Nie zwalnia to jednak z obowiązku prowadzenia ewidencji ilości wytworzonej i przekazanej do sieci energii elektrycznej.

Na czym polega utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Pomimo że panele słoneczne mogą zachować swoją wysoką sprawność przez wiele lat, to już pojawiają się rozwiązania technologiczne, które pozwalają na recykling ogniw. Podczas całego procesu istnieje możliwość odzyskania większości surowców wykorzystywanych podczas wytwarzania materiałów.

Panele fotowoltaiczne nie mogą być potraktowane jako tradycyjne odpady – ich utylizacja wymaga skorzystania z usług specjalistycznego zakładu. Wielu ludzi zastanawia się, ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?

Dobra wiadomość jest jednak taka, że koszt nie należy do najwyższych i wiele zakładów zajmuje się utylizacją paneli PV – wynosi on około 1,5 zł za kilogram. Dla przykładu – utylizacja średniej wielkości instalacji o wadze 540 kg będzie kosztować 810 zł. Trzeba jednak doliczyć koszt transportu i demontażu, jeżeli sami nie dostarczymy ich do zakładu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://n-energia.pl/utylizacja-paneli-fotowoltaicznych/.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version