Strona główna komputer Jak łatwo utworzyć prostą prezentację w PowerPoint?

Jak łatwo utworzyć prostą prezentację w PowerPoint?

0

PowerPoint to program z pakietu Microsoft Office przy pomocy którego można tworzyć prezentacje multimedialne. Dobrze przygotowana prezentacja powinna zawierać slajd tytułowy, krótkie wprowadzenie celem przedstawienia tematu/problemu, który będzie omawiany, plan (główne punkty) prezentacji a także właściwą treść i podsumowanie, w którym zostaną zawarte wnioski. Na samym końcu warto zamieścić informację dotyczącą źródeł wykorzystanych w wystąpieniu. Do każdego slajdu prezentacji oprócz tekstu można wstawiać różnego rodzaju obrazy, pliki audio i wideo, animacje, wykresy czy też kształty. Dodatkowo program pozwala skorzystać z jednego z kilkudziesięciu gotowych motywów. Każdy z dostępnych szablonów można dostosować do własnych potrzeb lub wykorzystać na płaszczyźnie zawodowej w różnych projektach. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoja przygodę z programem PowerPoint i dowiedzieć się jak  utworzyć prostą prezentację, to dzisiejszy artykuł może okazać się pomocny. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Power Point dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak tworzyć prostą prezentację multimedialną?

  1. Uruchamiamy program PowerPoint na komputerze. Wybieramy szablon, na podstawie którego będziemy tworzył prezentację. Możemy wybrać pozycję „Pusta prezentacja” bądź skorzystać z jednego z gotowych szablonów. My decydujemy się na zaprojektowanie jej od podstaw.
  2. Zaczynamy od stworzenia jeszcze kilku dodatkowych slajdów. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturkę pustego okienka i z listy wybieramy opcję „Nowy slajd”.
  3. W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Projektowanie” a następnie wybieramy motyw (odpowiedni zestaw kolorów, czcionek i efektów) aby nadać prezentacji odpowiedni charakter. Umieszczamy wskaźnik myszy komputerowej na wybranym szablonie aby móc zobaczyć podgląd w dokumencie.
  4. Chcąc dostosować wygląd do bieżącego projektu, korzystamy w opcji „Wariantów”. Klikając prawym przyciskiem myszy na wybraną opcję, możemy zdecydować czy chcemy zastosować konkretny wariant do wszystkich slajdów czy tylko do wybranego. Klikając na „Więcej” możemy zmienić kolory, czcionkę oraz style tła.
  5. Wypełniamy stronę tytułową (najczęściej jest to temat o jakim będzie dana prezentacja). Dodatkowo możemy podać imię, nazwisko osoby, która przygotowywała materiał.
  6. Uzupełniamy kolejne slajdy, które przystosowane są do wyświetlania tekstu oraz zamieszczania obrazków czy też zdjęć. Zaczynamy od wyboru układu bieżącego slajdu.  W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Slajdy” wybieramy opcję „Układ”.
  7. Warto przedstawić plan prezentacji dlatego na drugim slajdzie zamieścimy spis treści. Aby wstawić obrazek, w górnym menu przechodzimy do zakładki „Wstawianie” a następnie klikamy opcję „Obraz” i wybieramy zdjęcie zapisane na komputerze.
  8. Kolejne slajdy tworzymy zgodnie ze spisem treści (aby ułatwić sobie zadanie możemy kopiować poprzedni slajd, co sprawi że nagłówki i niektóre pola tekstowe będą znajdowały się w tym samym miejscu). Pamiętajmy o tym aby na slajdzie nie umieszczać za dużo tekstu. Prezentacja ma być uzupełnieniem naszych wypowiedzi, streszczeniem zawierającym najważniejsze pojęcia i hasła. Stosujemy odpowiednio dużą czcionkę aby tekst był czytelny i staramy się nie wykorzystywać więcej niż dwóch rodzajów czcionek w obrębie danej prezentacji. Oczywiście niedopuszczalne są błędy ortograficzne, dlatego korzystajmy z narzędzi sprawdzających poprawność pisowni. Wpis można formatować, korzystając z wbudowanych narzędzi. Wystarczy, że zaznaczymy tekst lub całe okno.
  9. W każdym momencie możemy podejrzeć prezentację, klikając na ikonę „Pokaz slajdów”, znajdującą się u dołu po prawej stronie programu. Slajdy przełącza się poprzez klikniecie myszy komputerowej natomiast aby zakończyć pokaz należy skorzystać z klawisza ESC.
  10. Do prezentacji możemy dodać dźwięk, który będzie odtwarzany podczas przechodzenia pomiędzy slajdami. W głównym menu przechodzimy do zakładki „Przejścia” i w sekcji „Chronometraż” wybieramy dźwięk oraz czas jego trwania. Efekty możemy zastosować do bieżącego slajdu lub całej prezentacji.

PowerPoint oferuje oczywiście mnóstwo bardziej rozbudowanych opcji ale do stworzenia takiej prostej prezentacji wystarczy znajomość kilku podstawowych funkcji, o których pisaliśmy w artykule. Pamiętaj aby prezentacja była estetyczna oraz aby zawierała tylko konkretne i przydatne informacje.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/tworzenie-prezentacji-w-programie-powerpoint-422250f8-5721-4cea-92cc-202fa7b89617

Pytania?

Masz pytanie? Coś poszło nie tak? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version