Planując budowę domowego komputera, można wybierać z bardzo szerokiej gamy poszczególnych komponentów. Dla jednych jest to czarna magia, dla innych możliwość dostosowania sprzętu do indywidualnych potrzeb. W jaki sposób skonfigurować wymarzony PC i na co zwrócić uwagę przy poszczególnych jego elementach? Podpowiadamy.

Na początek płyta główna i procesor

Budując komputer do domu, element po elemencie, na pewno należy zacząć od płyty głównej oraz procesora. Te dwa komponenty muszą do siebie idealnie pasować. Wybierając więc określony procesor możemy następnie poszukać płyty głównej dysponującej odpowiednim wejściem, zwanym również socketem. Na szczęście wybór jest całkiem spory, ponieważ na rynku działa wielu producentów, którzy oferują sprzęt dostosowany zarówno do potrzeb mało wymagających, jak i graczy, którzy oczekują maksymalnej wydajności oraz dużych możliwości pod względem rozbudowy. Szeroką ofertę można znaleźć na przykład tutaj.

Wśród procesorów możemy wybierać między znanym i cenionym producentem Intel oraz cieszącą się coraz większym zainteresowaniem marką AMD. W gruncie rzeczy tak naprawdę dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz zasobności portfela. Firma AMD wprowadza na rynek procesory, które skutecznie konkurują wydajnością i ceną z Intelem, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę gier. Nic więc dziwnego, że marka ta dość często figuruje w zestawach komputerowych dla graczy. Natomiast Intel cieszy się uznaniem i wydajnością niezależnie od zastosowań, ale największe grono osób docenia tę konstrukcję ze względu na wysoką wydajność przy obsłudze zaawansowanych aplikacji do tworzenia filmów lub grafiki 3D.

Dobry dysk twardy

Bezkonkurencyjnym wyborem niezależnie od potrzeb są dyski SSD. Oferują one nieporównywalnie większą wydajność od klasycznych, talerzowych dysków typu HDD i skutecznie je zastępują. Praktycznie trudno znaleźć zestaw komputerowy bez tego nowoczesnego komponentu. Są praktycznie bezgłośne, odznaczają się niską awaryjnością i mogą działać zarówno w poziomie, jak i w pionie. Posiadają jednak jedną zasadniczą wadę – są wyraźnie droższe, więc kupując taki dysk zwykle sięgniemy po ten o mniejszej pojemności niż gdybyśmy kupowali klasyczny HDD. Na pocieszenie warto dodać, że producenci nieustannie ulepszają pamięci znajdujące się w tych podzespołach. Oznacza to, że ceny starszych modeli dysków SSD spadają, więc stanowią łakomy kąsek dla osób, które chcą zapłacić nieco mniej. Warto więc regularnie sprawdzać ofertę dostępną w sklepie internetowym Komputronik (zobacz tutaj).

Jeśli chodzi o parametry, to oprócz dostępnej pojemności ważna jest przede wszystkim prędkość odczytu oraz zapisu. Zasada pod tym względem jest dość prosta – im więcej tym lepiej. Oczywiście idzie za tym wszystkim wyższa cena. Warto więc na początek ustalić konkretny budżet, aby nie przesadzić z wydatkami na ten ważny, ale w końcu nie najważniejszy komponent.

Karta graficzna dla gracza

Wydajna karta graficzna to komponent niezbędny zwłaszcza dla graczy. Niezmiennie od lat królują na rynku dwie sprawdzone marki – AMD wydający kolejne sprzęty z rodziny Radeon oraz Nvidia ze swoim sławnym GeForce. Producenci kart graficznych prześcigają się oferując coraz bardziej wydajne i zaawansowane układy mogące wyświetlić wysokiej jakości grafikę 3D w dużej rozdzielczości na ekranie komputera.

Wybierając idealną dla nas kartę graficzną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na taktowanie procesora oraz pamięci wyrażone w megahercach. W kwestiach technicznych istotny jest także szereg innych parametrów. Mowa tutaj na przykład o dostępnych jednostkach przetwarzania oraz rodzaju magistrali pamięci. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby porównywać każdy z tych parametrów to najlepszym wyznacznikiem jest po prostu wydajność w grach, które nas interesują.

Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z ergonomią pracy to warto sprawdzić rodzaj zastosowanego chłodzenia. Powinno być wystarczająco wydajne, aby utrzymać względnie niską temperaturę w trakcie wymagających gier oraz sam dźwięk wentylatorów podczas intensywnej pracy nie powinien przekraczać wyznaczonego przez nas pułapu.

Zasilacz komputerowy

Zasilacz do komputera to komponent, który powinno wybrać się na końcu. W momencie w którym skończymy konfigurowanie pozostałych elementów. W ten sposób będziemy w stanie określić to, jakiej mocy potrzebujemy, aby z bezpieczną rezerwą zasilić wszystkie komponenty znajdujące się we wnętrzu komputera. Można powiedzieć, że do potrzeb niewymagających osób wystarczyć powinien zasilacz o mocy około 300 W. Natomiast w przypadku jeśli nasz komputer będzie wyposażony w mocny procesor i wydajną kartę graficzną to trzeba sięgnąć po dwukrotnie mocniejszy produkt mogący swobodnie obsłużyć te prądożerne elementy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, na co zwracać uwagę przy zakupie poszczególnych komponentów do komputera, polecamy kompletny przewodnik dostępny w tym linku.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments