internet

Do tej pory za brak dowodu rejestracyjnego kierowcy groził mandat w wysokości 50 zł. Taka sama kara groziła za jazdę bez posiadania przy sobie polisy OC. Dzięki systemowi CEPiK 2.0, podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Oczywiście dowód rejestracyjny nadal jest dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta. Wszystkie dane dotyczące pojazdu, wydanego dokumentu w tym także polisy i badania technicznego gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). To tam np. policja może sprawdzić Twoje dane podczas kontroli drogowej. Czego możesz dowiedzieć się z Centralnej Ewidencji Pojazdów? Co to jest CEPiK 2.0? O tym w dzisiejszym artykule.

CEPiK 2.0 – CO TO JEST?

CEPiK 2.0 obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów oraz centralną ewidencję kierowców. CEPiK 2.0 zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających niezbędne uprawienia do prowadzenia pojazdów. W centralnej ewidencji pojazdów znajdziemy dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak:

  • dane pojazdu (na przykład marka, model, rok produkcji),
  • dane techniczne (na przykład pojemność, rodzaj paliwa,liczba miejsc),
  • informacje o dokumentach pojazdu, dane podmiotów z rejestracji pojazdu ( współwłaściciel, właściciel),
  • dane rejestracyjne pojazdu ( data pierwszej i ostatniej rejestracji),
  • informacje o badaniu technicznym i stanie licznika,
  • informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, wyrejestrowanie czy sprzedaż pojazdu,
  • informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC ( rodzaj ubezpieczenia, numer polisy, data zawarcia umowy ubezpieczenia oraz data końca okresu ubezpieczenia)

W centralnej ewidencji kierowców gromadzone są dane:

  • o osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • o osobach, które nie mają uprawnień do kierowania pojazdami,
  • o osobach, którym cofnięto uprawnienia.

„MÓJ POJAZD” – E-USŁUGA DLA KAŻDEGO KIEROWCY

„Mój pojazd” jest to bezpłatna e-usługa, dzięki której wszyscy właściciele pojazdów mają dostęp do informacji na temat swoich samochodów. Ale jest warunek- musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli jeszcze go nie masz możesz łatwo założyć po lekturze naszego artykułu: Jak łatwo założyć profil zaufany w bankowości internetowej? Jak sprawdzić wszystkie dane pojazdów, których jesteś właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiadaczem? Nic trudnego! Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl. i wybierz kategorię „Kierowcy i pojazdy”. Następnie skorzystaj z usługi „Sprawdź swój pojazd”.


Zaloguj się do usługi za pomocą swojego Profilu Zaufanego. Możesz użyć do tego celu adresu mailowego oraz hasła lub też wybrać inny sposób np. zalogować się za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub przez bankowość elektroniczną. Będziesz musiał podpisać dokument podpisem zaufanym. Przepisz kod autoryzacyjny, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Wyświetlą się informacje o Twoich aktualnych pojazdach. Wszystkie dane możesz także wyeksportować do pliku PDF.

PAMIĘTAJ! KAŻDY KIEROWCA NADAL MUSI MIEĆ PRZY SOBIE PRAWO JAZDY ORAZ DOWÓD OSOBISTY!

Więcej

file:///C:/Moje%20Strony%20Web/jaklatwo.pl/jaklatwo.pl/internet/social/94-inne/239-uwaga-od-13-listopada-br-nowa-centralna-ewidecja-pojazdow-i-zmiany-w-przegladach-samochodow.html

http://www.cepik.gov.pl/

https://historiapojazdu.gov.pl/o-usludze

Pytania?

Masz pytania? Napisz do nas! Chętnie pomożemy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments