Wirusy na Facebooku to żadna nowość. Najpopularniejszy serwis społecznościowy to idealne miejsce do ataków hakerskich. Często jesteśmy świadkami jak na facebookowej tablicy umieszczane są np. posty z fałszywym linkiem (najczęściej reklama jakiegoś produktu w super atrakcyjnej cenie), na których automatycznie oznaczani są nasi znajomi (i to ich całkiem spora liczba).

Ostatnio pojawił się nowy wirus, w postaci zainfekowanych wiadomości wysyłanych na Messengerze. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że taką wiadomość można dostać od znajomego, który niestety padł ofiarą oszustwa internetowego. Taka wiadomość na pierwszy rzut oka może nie budzić większych podejrzeń. Zawiera nasze imię a także treść np. „IMIĘ to Ty jesteś na tych zdjęciach? Lepiej szybko to usuń!” lub „Ej to chyba Ty na tych zdjęciach tutaj, ktoś je wrzucił” (oszuści często modyfikują treści dlatego mogą się nieco od siebie różnić). Są tam też emotikony zdziwienia/smutnej miny oraz link, po kliknięciu którego zostajemy przeniesieni do strony z filmem. Aby go odtworzyć trzeba pobrać odpowiednie rozszerzenia. I właśnie w tym momencie padamy ofiarą oszustwa. NIE KLIKAJ W TEN LINK I NIE INSTALUJ ŻADNYCH DODATKOWYCH WTYCZEK!!! W przeciwnym razie także od Ciebie będą wychodzić takie same wiadomości a w najgorszym wypadku możesz stracić dostęp do Facebooka, poczty czy bankowości elektronicznej.

Znajomi bardzo często nie mają zielonego pojęcia o tym, że wysyłają zainfekowane wiadomości. Za to wszystko odpowiedzialne są specjalne booty, których celem jest nakłonienie do kliknięcia w przesłany link. Pamiętaj NIE RÓB TEGO! 

A co zrobić jeśli już zostałeś oszukany i chcesz pozbyć się kłopotu? Wyloguj się ze wszystkich zainfekowanych stron internetowych, odinstaluj pobrane rozszerzenia a także skorzystaj z pomocy Facebooka, udając się do specjalnie przygotowanej strony https://www.facebook.com/hacked. Wybierz jedną z dostępnych opcji i rozpocznij przeglądanie swojego konta. Facebook przejrzy Twoje konto, ostatnią aktywność i sprawdzi czy ewentualnie wprowadzone zmiany pochodzą od Ciebie.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments