Kwestie monitorowania pracowników przy wykonywanych przez nich pracy od zawsze budzą pewne emocje ze zrozumiałych przyczyn. Z jednej strony pracownicy potrzebują swobody pracy i poczucia prywatności, z drugiej – szefowie i zarządzający firmą również chcą mieć możliwość realnej oceny tego, w jaki sposób pracują podwładni oraz czy wykonują swoje obowiązki w sposób sumienny.

Czy można monitorować pracownika w trakcie pracy?

Odpowiedź na to kontrowersyjne pytanie jest stosunkowo prosta. Można nam jako właścicielowi firmy stosować na przykład monitoring biura, w którym pracują nasi pracownicy. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie robić tego bez wiedzy samych pracowników. Instalowanie ukrytych kamer bez ich wiedzy może w niektórych sytuacjach stanowić naruszenie prawa. Unikajmy zatem takiego postępowania, a wszelkie wątpliwości finalnie powinien rozwiać prawnik. Pracownik ma prawo do wiedzy odnośnie nagrywania jej osoby nawet w miejscu pracy i musimy mieć to na uwadze jako zarządzający firmą.

Jakie urządzenia wybrać?

Wybór urządzenia do monitoringu nie jest zadaniem łatwym i warto również w tym przypadku zasięgnąć opinii specjalisty. Takimi specjalistami są bez wątpienia pracownicy sklepu SEKO.  To wiele lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań do monitoringu, śledzenia oraz sprzętu detektywistycznego. Sprzęt, który może się dla nas okazać pomocny w tej sytuacji to oczywiście rozmaite małe, nie rzucające się w oczy kamery, które doskonale wtopią się w krajobraz biura. Nie chodzi oczywiście o ich ukrywanie przed pracownikami, ale o fakt, by nie krępowały one swoją obecnością żadnych zwyczajnych zachowań w naszej kadrze pracowników.

Kwestie etyczne monitoringu biura z pracownikami

Naturalnie kwestią dodatkową jest zasadność stosowania takiego monitoringu w pracy. W bardzo wielu miejscach jest on stosowany w przypadku, gdy wcześniej pojawiały się spore nieprawidłowości takie jak nadużycia czy kradzieże ze strony personelu firmy. Rzeczą oczywistą jest, że należy najpierw wykorzystać rozmaite inne rozwiązania nawiązania porozumienia z pracownikami, a brak zaufania, który okazujemy montowaniem monitoringu nie wpłynie nazbyt pozytywnie na te relacje. Choć oczywistym jest, że w wielu sytuacjach nie ma wyjścia i takie rozwiązanie będzie konieczne do zastosowania. Doświadczenia pokazują, że już sam montaż kamer w miejscu pracy przyczynia się do wzrostu produktywności i spadku zachowań niewłaściwych. Oczywiście najlepiej sprawdzą się tam, gdzie pracuje wielu ludzi w jednym miejscu i inne rozwiązania nie będą tak skuteczne.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments