Prawdopodobnie każdy użytkownik smartfona słyszał kiedyś o szkle hartowanym i wie, że służy ono do zabezpieczenia ekranu telefonu. Czy jednak wszyscy wiemy, że istnieje jeszcze szkło hybrydowe i czym różni się ono od folii lub szkła hartowanego? W tym artykule przybliżymy zagadnienie zabezpieczania ekranu na różne sposoby i wytłumaczymy jakie są różnice pomiędzy szkłem hartowanym a hybrydowym. Jeśli szukasz rozwiązania, jak chronić wyświetlacz swojego smartfona, ale ilość produktów dostępnych na rynku przeraża Cię, na pewno skorzystasz z tego poradnika i wybierzesz odpowiedni dla siebie produkt.

Szkło hybrydowe a szkło hartowane – czym się różnią?

Zacznijmy od najpopularniejszego produktu, czyli szkła hartowanego. Jest to materiał poddany specjalnej obróbce termicznej, tzw. hartowaniu, dzięki czemu zyskuje on twardość aż 9H. Również to za sprawą hartowania i specjalnej struktury w razie rozbicia produkt ten nie porani rąk użytkownika, jakby to zrobiło normalne szkło. Jego odłamki nie są ostre więc w razie konieczności wymiany, wystarczy delikatnie odkleić produkt od ekranu i zamontować nowy egzemplarz. Szkło hartowane ma 3 różne sposoby montażu. Niektóre są klejone tylko na brzegach, inne na całej powierzchni, a ostatnie za pomocą specjalnej lampy UV. Najwytrzymalsze są te ostatnie, jednak każdy sposób klejenia jest dobry i zapewnia optymalną ochronę.

Szkło hybrydowe różni się od szkła hartowanego niektórymi cechami. Główną z nich jest twardość, która w szkle hybrydowym wynosi 7H. Wciąż jest to wartość bardzo wysoka, jednak nie zabezpieczy wyświetlacza tak dobrze jak hartowana powłoka 9H. Dodatkowo szkło hybrydowe jest dużo bardziej elastyczne i sprawia wrażenie jakby wielowarstwowej folii ochronnej, a nie szkła. Dzięki temu też lepiej niż szkło hartowane dopasowuje się do zagiętych krawędzi i jest mniej widoczne na co dzień. Szkło hybrydowe to taka odpowiedź producentów na dużą lukę pomiędzy folią ochronną, a szkłem hartowanym. Łączy ono w sobie najlepsze cechy obu rozwiązań, jednak również posiada swoje wady.

PS. Na rynku są dostępne również szkła hartowane w płynie, np. Spigen Glas.tr Nano Liquid, które zbierają bardzo dobrze recenzje wśród użytkowników.

Szkło hartowane czy szkło hybrydowe – które wybrać?

Poniżej przedstawiamy spis zalet i wad obydwu rozwiązań do zabezpieczania ekranu. Pamiętajmy, że dla każdej osoby inna cecha produktu jest najważniejsza i to właśnie dlatego każdy powinien dobrać ochronę ekranu indywidualnie do swoich potrzeb. Warto jednak przed ostatecznym wyborem dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego przedmiotu, aby mieć pewność, że będzie on dla nas idealny.

✅ Szkło hartowane zalety:

  • Twardość 9H – jest to główna zaleta szkła hartowanego, gdyż jest to najwytrzymalsze rozwiązanie dostępne na rynku do ochrony ekranu. Ten poziom wytrzymałości oznacza, że szkło jest odporne na zarysowania nawet bardzo ostrymi przedmiotami, ale też na uderzenia.
  • Łatwy montaż – dzięki temu, że szkło hartowane nie jest elastyczne, montaż i dopasowanie go odpowiednio do ekranu smartfona jest banalnie proste. Również to właśnie szkło hartowane może być klejone za pomocą lampy UV. Nie dość, że montaż w tym wypadku jest jeszcze prostszy to jest też dużo trwalszy, a cała powłoka jeszcze bardziej odporna na uderzenia.

❌ Szkło hartowane wady:

  • Grubość – szkła hartowane są coraz cieńsze i lepiej dopasowane, jednak wciąż pozostają najgrubszą z możliwych opcji ochrony ekranu. Dzięki temu też są tak wytrzymałe, jednak musimy mieć na uwadze, że szkło hartowane na wyświetlaczu będzie nieco bardziej widoczne niż chociażby szkło hybrydowe.
  • Wysoka cena – dobre szkło hartowane może być naprawdę drogie. Oczywiście nie są to pieniądze zmarnowane, gdyż dobry produkt może zaoszczędzić nam wielu zmartwień i pieniędzy wydanych na naprawę ekranu w serwisie. Najdroższe, ale też najbardziej skuteczne są rozwiązania utwardzane lampą UV.

✅ Szkło hybrydowe zalety:

  • Doskonałe dopasowanie – szkło hybrydowe dzięki swojej elastyczności jest idealnie dopasowane do ekranu i mało widoczne w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu nie tylko dobrze chroni każdą część wyświetlacza, ale także nie ogranicza jego funkcjonalności.
  • Niska cena – aktualnie szkła hybrydowe dobrych firm takich jak 3mk nie są drogie. Często kosztują nawet mniej niż niejedno szkło hartowane, co jest ich dużym plusem. Dodatkowo za stosunkowo niską cenę otrzymujemy naprawdę wysoką jakość produktu i ochrony ekranu.

❌ Szkło hybrydowe wady:

  • Słabsza ochrona – szkło hybrydowe dobrze chroni ekran telefonu, ale głównie przed zarysowaniami i lekkimi uderzeniami. Poważniejsze upadki, czy też ostre przedmioty mogą uszkodzić ekran smartfona mimo założonego na nie zabezpieczenia.
  • Trudność montażu – mimo że powstają coraz nowsze rozwiązania, które mają ułatwić prawidłową aplikację szkła hybrydowego, przez swoją elastyczność nie jest to w jego przypadku takie łatwe jak w aplikacja szkła hartowanego.

Źródło: https://caseworld.pl/szklo-hartowane

Szkło hybrydowe czy hartowane? Które z nich jest lepsze?

Niestety, ale nie da się ocenić, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze i bardziej uniwersalne. Szkło hartowane sprawdzi się idealnie u osób, które mają tendencję do upuszczania smartfona na twardą posadzkę i chcą jak najlepiej chronić ekran telefonu. Z kolei szkło hybrydowe znajdzie zastosowanie na co dzień, aby zabezpieczyć ekran przed zarysowaniem, np. kluczami w torebce. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i tego jak traktujemy telefon. Szkło hybrydowe, które ostatnio zdobywa duża popularność, jest niejako kompromisem pomiędzy folią, a klasycznym szkłem hartowanym, jednak musimy pamiętać o jego ograniczeniach.  Wybierajmy jedynie sprawdzone produkty, od czołowych producentów i po dokładnym zapoznaniu się z ich opisem, a na pewno ostatecznie będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments