Z roku na rok w Polsce przybywa prywatnych ujęć wody. Najczęściej są to studnie wiercone, nazywane też głębinowymi, ale nadal sporym powodzeniem cieszą się studnie kopane, czyli kręgowe. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt wykonania (studnię można wręcz wykopać samodzielnie), dlatego na taki krok najchętniej decydują się osoby potrzebujące własnego źródła głównie na cele budowlane czy do podlewania ogrodu. Aby czerpać wodę potrzebujemy oczywiście odpowiedniej pompy. Tutaj wybór dostępnych rozwiązań jest całkiem spory. Sprawdźmy, jakie pompy do studni kopanych warto wziąć pod uwagę.

Pompy do studni kopanych, w tym zaprezentowane modele głębinowe, kupisz w sklepie internetowym https://sklep-hydros.pl/32-pompy-glebinowe.

Pompa hydroforowa

Zaczynamy od najbardziej oczywistego wyboru. Pompy hydroforowe, nazywane także samozasysającymi, pracują na powierzchni. Woda jest tłoczona wężem elastycznym w sposób ciągły lub kontrolowany przez wyłącznik ciśnieniowy. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż montaż pompy hydroforowej zajmuje kilka chwil, nie wymaga ona zbudowania skomplikowanej instalacji wodociągowej, może być przenoszona i chowana np. na zimę, a przy tym zapewni co najmniej zadowalającą wydajność.

Pompy samozasysające bardzo dobrze sprawdzają się do czerpania wody ze studni o niewielkiej średnicy. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że takie pompy są zdolne do obsługiwania studni, w których lustro wody znajduje się na głębokości maksymalnie 8 lub 9 (nieliczne modele) metrów.

Rada

Ciekawym rozwiązaniem może być zestaw hydroforowy, który poza pompą samozasysającą jest wyposażony także w zbiornik przeponowy do magazynowania wody. Pozwala to w pełni zautomatyzować proces czerpania wody ze studni kręgowej.

Pompa zatapialna

Jest to rozwiązanie, które należy traktować w kategorii pośredniego, tymczasowego lub okazjonalnego. Dlaczego? Ponieważ pompa zatapialna nie jest przystosowana do stałego zasilania budynku czy np. instalacji nawadniającej. Używamy jej tylko wtedy, gdy pojawia się potrzeba wypompowania wody na konkretne cele – może to być np. napełnienie zbiornika naziemnego czy uzupełnienie poziomu wody w przydomowym oczku.

Do okazjonalnych zastosowań pompa zatapialna będzie bardzo dobrym wyborem, głównie ze względu na niską cenę, bezproblemową instalację oraz możliwość łatwego przechowywania jej np. w garażu.

Pompa głębinowa

Nie każdy wie, że na rynku są dostępne specjalne pompy głębinowe przystosowane do pracy bez rury osłonowej. Charakteryzuje je to, że posiadają już wbudowany płaszcz chłodzący silnik, co eliminuje ryzyko przegrzania jednostki, gdyby pompa nie była całkowicie zanurzona w wodzie. Dzięki temu takie modele mogą pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Pompy głębinowe do studni kopanych są bardzo ciekawym, choć najdroższym rozwiązaniem spośród wszystkich przedstawionych w tym artykule. Będzie to dobry wybór w sytuacji, gdy planujemy korzystać z wody z własnego źródła do celów bytowych, podlewania ogrodu czy na przykład nawadniania pola uprawnego. Wówczas potrzebna będzie pompa mogąca zaoferować bardzo wysoką wydajność oraz zdolna do pracy bez nadzoru ze strony użytkownika.

Jeśli chodzi o polecane modele pomp głębinowych do studni kopanych, to na pewno warto zwrócić uwagę na pompę Omnitron 5000 Automat firmy Omnigena o średnicy 4”, oferującą wydajność maksymalną na poziomie 90 litrów na minutę i wysokość podnoszenia do 50 metrów.

Inną propozycją może być czeska pompa do studni kopanych EVGU Sigma, która w wariancie z silnikiem 400V o mocy 1,1 kW oferuje wydajność maksymalną 54 litrów na minutę i wysokość podnoszenia do 80 metrów. Warto podkreślić, że pompa jest objęta aż 4-letnią gwarancją, co najlepiej potwierdza wysoką jakość wykonania.

Więcej poradników dotyczących pomp głębinowych znajdziesz na stronie: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments