Wide white automatic garage door for two cars.

Do niedawna najczęściej wybieraną bramą garażową był model uchylny. Obecnie niemałą popularnością cieszą się także bramy garażowe segmentowe oraz rolowane. Jakie są ich najważniejsze cechy i dlaczego warto rozważyć montaż tego typu bram w przydomowym garażu?

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe otwierają się pionowo i pozostają pod stropem. Ponieważ nie wychylają się podczas ruchu przed garaż, stanowią doskonałe rozwiązanie do budynków z krótkim podjazdem albo z bramą w linii ogrodzenia, można też do nich blisko podjechać. Panele są ocieplone pianką poliuretanową, dzięki czemu zapobiegają wychładzaniu wnętrza budynku.

W ofercie producentów bram garażowych dostępne są także modele zapewniające jeszcze lepsze parametry termoizolacyjne. Panele są w nich grubsze, a specjalne uszczelki wargowe umieszczone po bokach bramy oraz w jej górnej części dodatkowo poprawiają izolację. Segmentowe bramy garażowe świetnie sprawdzą się więc w domach, gdzie garaż przylega bezpośrednio do części mieszkalnej. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych można też zamontować wykonany z tworzywa sztucznego profil oddzielający ościeżnicę bramy od ściany garażu. Segmenty tego typu bram mogą być wykonane również z litego drewna.

Boczne bramy segmentowe

Zasada działania w tym modelu jest podobna, jak w bramach otwieranych pionowo – panele połączone zawiasami poruszają się po prowadnicach, jednak tutaj zachodzą nie na strop, a na ścianę i przesuwają się w bok. To rozwiązanie jest dobrym wyborem w garażach o niskim stropie oraz w budynkach, w których z różnych powodów nie można zamontować bramy otwieranej pionowo. Aby zainstalować boczną bramę segmentową, trzeba wygospodarować wolną przestrzeń na jednej ze ścian budynku. Ten model zapewni też wygodne korzystanie z garażu, w którym nie ma dodatkowych drzwi wejściowych. Wystarczy tylko rozsunąć częściowo bramę, aby wygodnie wyprowadzić rower czy wnieść do środka np. narzędzia ogrodnicze.

Rolowane bramy garażowe

Bramy rolowane zbudowane są z ułożonych poziomo lameli stalowych lub aluminiowych wypełnionych materiałami termoizolacyjnymi. Podczas otwierania płaszcz bramy nawijany jest na umieszczony nad wjazdem do budynku bęben, dlatego ten model doskonale sprawdzi się w garażu, w którym nie ma miejsca pod sufitem na model segmentowy, a także w budynkach z wjazdem o niestandardowym kształcie, np. łukowatym lub ukośnym.

Bramy rolowane można zamontować również w garażach z niskim nadprożem – wówczas bęben, na który nawijany jest płaszcz bramy, wystarczy zamontować na zewnętrz budynku. Inne rozwiązanie w tym przypadku to wybór bramy rolowanej podsufitowej, gdzie płaszcz po otwarciu znajduje się pod sufitem, podobnie jak w modelach segmentowych.

Jakie zalety mają bramy segmentowe i rolowane?

Największym plusem nowoczesnych bram garażowych jest z pewnością komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Producenci standardowo wyposażają je w napęd pozwalający na wygodne sterowanie bramą za pomocą nadajnika lub aplikacji na smartfonie. Warto przy tym zaznaczyć, że bramy segmentowe i rolowane zapewniają także skuteczną ochronę przed włamaniami dzięki zastosowaniu specjalnych systemów ryglujących. Uniemożliwiają one podważenie skrzydła bramy nawet w razie braku zasilania.

Dodatkowym atutem są też zabezpieczenia przed przypadkowym przytrzaśnięciem lub zgnieceniem palców, a także natychmiastowe zatrzymanie bramy po napotkaniu na jakąkolwiek przeszkodę. To rozwiązanie z kolei chroni nie tylko przed wypadkami, ale też przed uszkodzeniem auta.

Atrakcyjne wzornictwo

Zarówno segmentowe, jak i rolowane bramy garażowe dostępne są w wielu kolorach do wyboru, a także z okleinami dekoracyjnymi. Dzięki temu na rynku tego typu produktów można znaleźć wersję spełniającą w pełni oczekiwania inwestora jeśli chodzi o parametry termoizolacyjności czy konstrukcję, a jednocześnie idealnie dopasowanej do konkretnej aranżacji. Takie bramy dobrze będą się więc komponować nie tylko w nowoczesnych budynkach, ale też klasycznych, drewnianych czy dekorowanych kamieniem.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments