Potwierdziły się prognozy ekspertów motoryzacyjnych i rok 2018 okazał się rekordowym pod względem wielkości sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Rok do roku sprzedaż aut zwiększyła się o ponad 3 tysiące sztuk (wzrost 9,8%) ostatecznie zamykając się na liczbie 600 708 sztuk (dane wg. PZPM). Zwiększona sprzedaż nowych samochodów może świadczyć o optymizmie wśród Klientów Indywidualnych jak i przedsiębiorców. Niski poziom bezrobocia, relatywnie dobra sytuacja gospodarstw domowych oraz szeroki wybór nowych modeli samochodów w ofercie producentów (w tym pojazdów elektrycznych) korzystnie wpływa na ewentualne decyzje zakupowe klientów.
Sprzedaż starego auta
Najczęściej zakup nowego auta wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej samochodu aktualnie używanego. W niedalekiej przeszłości gdy posiadanie czterech kółek było pewnym wyznacznikiem statusu społecznego, najczęstszą z decyzji było przekazanie sfatygowanego już nieco pojazdu członkowi rodziny lub pozostawienie auta w garażu lub na posesji z tzw. „sentymentu”. Jakkolwiek wraz z upływem lat i zwiększeniem się dobrobytu społeczeństwa zarówno podarunek starego samochodu jak i traktowanie pojazdu sentymentalnie nie jest już powszechnie stosowaną praktyką. Najczęściej zależy nam na pozbyciu się zbędnego środka transportu i uzyskaniu nieco środków finansowych (choćby na doinwestowanie lub obniżenie kosztów nowego zakupu).
Sprzedaż auta – przepisy, wymagania
Zależnie od stanu technicznego posiadanego auta istnieją dwie drogi na pozbycie się zbędnych czterech kółek: sprzedaż auta w całości lub na części/autokasacja. Ostatecznie wybrane rozwiązanie zależy przede wszystkim od stanu technicznego pojazdu i wieku, który będzie determinował opłacalność jednej czy też drugiej opcji. Duże znaczenie mają też możliwości czasowe sprzedawcy, umiejętności negocjacyjne oraz znajomość branży motoryzacyjnej. Uwaga: bardzo istotna jest świadomość iż auta nie można po prostu porzucić (pomimo tego, że możemy się spotkać z takimi obrazkami na różnego rodzaju parkingach)! Może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami w postaci kosztów odholowania na specjalny (wysoko płatny!) parking, kosztami składek OC (lub konsekwencjami braku takiego ubezpieczenia dla pojazdu mogącego stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego).
Sprzedaż auta w całości
Na sprzedaż auta w całości decydujemy się najczęściej mając świadomość jego niezłego stanu technicznego (auto sprawne, jeździ) tym samym będąc świadomymi jego potencjalnej wartości. Zależnie od dostępnej ilości wolnego czasu, doświadczenia w sprzedaży oraz poziomu wiedzy motoryzacyjnej możemy albo zdecydować się na samodzielne wystawienie ogłoszenia w Internecie, np. korzystając z serwisu ogłoszeń (jak założyć konto i sprzedać niepotrzebny przedmiot dowiesz się np. z tego artykułu).
Jeżeli z kolei nie masz czasu lub Twoja wiedza motoryzacyjna sprowadza się do regularnego uzupełniania płynów eksploatacyjnych możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się skupem aut. Korzyści płynące z takiego rozwiązania to szybka wycena i zapłata uzgodnionej kwoty „od ręki”, odbiór samochodu (również lawetą, spod adresu) i minimum formalności.
Skup aut w praktyce
Korzystając z serwisu skup aut Warszawa Mokotów zweryfikowaliśmy możliwość otrzymania wyceny używanego auta nie ruszając się z domu (przez Internet).
- Udajemy się pod adres: https://autoskupwarszawa-flotyodfirm.pl/formularz-zgloszeniowy/
- W formularzu zgłoszeniowym uzupełniamy kilka niezbędnych detali dotyczących samochodu, który chcemy sprzedać: marka i model, rok produkcji, typ paliwa, rodzaj nadwozia, informację nt. aktualnego stanu technicznego. Podajemy dane kontaktowe oraz informacje dodatkowe jak: ogólny stan, auta, przebieg oraz oczekiwaną kwotę, którą chcielibyśmy uzyskać ze sprzedaży. Na tym etapie mamy możliwość dołączenia również zdjęć naszego pojazdu.
- Voilà! W krótkim czasie od przesłania zgłoszenia, kontaktuje się z nami pracownik skup aut Nowy Dwór Mazowiecki celem domówienia oferty oraz uzgodnienia szczegółów odbioru auta (które możemy dostarczyć osobiście lub zamówić transport). Dowiadujemy się tutaj również iż oferta dotyczy aut mocno uszkodzonych, powypadkowych.
Dodatkowo należy pamiętać o tym aby w ciągu 30 dni od daty sprzedaży pojazdu powinniśmy ten fakt zgłosić w Wydziale Komunikacji oraz niezwłocznie po sprzedaży wypowiedzieć umowę OC (otrzymamy zwrot za niewykorzystany okres obowiązywania polisy).
Dla kogo?
Jeżeli zależy Tobie na czasie i nie „masz głowy” do samodzielnej sprzedaży samochodu, wykorzystanie do tego celu wyspecjalizowanej firmy wydaje się dobrym pomysłem. Szczególnie, że aby uzyskać wycenę nie trzeba się ruszać z domu. Czy samodzielnie można uzyskać lepszą wycenę – najprawdopodobniej tak – jednak całość obowiązków spoczywa wtedy na nas: przygotowanie auta do sprzedaży, wystawienie ogłoszenia, kontakt z potencjalnymi sprzedawcami, angażowanie swojego wolnego czasu. Finalna decyzja należy zawsze do Ciebie. A Ty jakie rozwiązanie preferujesz? Jakie są Twoje doświadczenia ze sprzedażą samochodu? Jakie jest Twoje zdanie?
Pytania?
Zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej. Masz pytania? Pozostaw komentarz lub skorzystaj z sekcji MAM PYTANIE