Kupując projektor multimedialny, nie możemy kierować się wyłącznie jego marką oraz ceną. Istnieje duże ryzyko, że wybierzemy nieodpowiedni model, który nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań. Tyczy się to jednak nie tylko rzutników, ale też wszystkich innych sprzętów, w przypadku których opłaca się znać najważniejsze aspekty, warunkujące przydatność urządzenia. Jak to wygląda pod kątem zakupu projektora?

Nie od dziś projektory multimedialne są alternatywą dla telewizorów w naszych salonów, ale też podstawowym wyposażeniem sal konferencyjnych, czy też auli wykładowych. Sprawia to, że cieszą się one naprawdę sporym zainteresowaniem wśród klientów. Ciężko oczekiwać, aby każdy był w stanie wyłonić najlepszy model rzutnika, który będzie mógł być użytkowany wszędzie tam, gdzie tylko okaże się potrzebny. Warto potrafić wyodrębnić najważniejsze cechy, którymi będziemy się kolejno kierować w procesie zakupowym

Stosunek ceny do jakości

Nawet jeśli wydamy kilka tysięcy złotych na projektor, nie daje nam to pewności, że będzie on adekwatny do naszych potrzeb. Być może spełni nasze oczekiwania, a nawet i je przerośnie, jednakże kiedy planujemy wyłącznie wyświetlać prezentacje dla klientów, wcale nie potrzebujemy najwyższej klasy projektora, który obsługuje jakość 4K.

Gdy nasze wymagania są minimalne, możemy zdecydować się nawet na najtańszy projektor, jaki tylko uda się nam odnaleźć. Jeżeli mamy wątpliwości co do ceny, warto zorientować się wcześniej, ile konkretne modele kosztują w poszczególnych sklepach. Na pewno sporo podpowie nam również specjalista w sklepie, w którym zdecydujemy się na zakupy.

Miejsce i warunki użytkowania

Popularne staje się zastępowanie telewizorów projektorami i specjalnymi ekranami – na specjalnym stojaku, a także takimi rozwijanymi ręcznie lub automatycznie. Za miejsce wyświetlania obrazu może również posłużyć jasna i gładka ściana, natomiast jest to jedynie zamiennik.

Zanim wybierzemy konkretny projektor, powinniśmy jasno określić, w jakich warunkach będzie on przez nas wykorzystywany. Jeśli planujemy dość często śledzić kanały informacyjne, bądź godzinami oglądać seriale na platformach streamingowych, warto wówczas zastanowić się, czy nie lepszym wyjściem będzie jednak telewizor. Projektor to z drugiej strony okazja, aby w domowym zaciszu, organizować sobie iście kinowe seanse filmowe. Jeśli okaże się taka potrzeba, niektóre projektory pozwolą nam nawet na zorganizowanie plenerowego kina w naszym ogrodzie dla rodziny lub znajomych.

Moc i żywotność lampy

Mowa tu o aspekcie, który poniekąd mocno związany jest z powyższymi elementami. Moc lampy wpływa na to, w jakich warunkach będziemy mogli wyświetlać materiały. Jeśli owa moc jest dość mała, konieczne będzie odcięcie pomieszczenia od innych źródeł światła, a taki projektor najlepiej użytkować po zmroku. Sama żywotność lampy to kwestia indywidualna każdego poszczególnego modelu, dlatego musimy zastanowić się, czy nasz egzemplarz będzie użytkowany codziennie, raz w tygodniu, czy jednie odświętnie, kiedy zaprosimy większe grono przyjaciół.

Rozdzielczość, czyli jakość obrazu

Projektory, które oferują nam obraz w jakości HD to już standard, a nawet poniżej tego poziomu, gdyż większość sięga już po takie modele, które bazują przynajmniej na technologii Full HD. W tym przypadku, nie musimy się martwić o to, że przeszło 100 calowy obraz nie będzie prezentował się dobrze, a nasycenie kolorów oraz płynność będzie satysfakcjonująca. Oczywiście, możemy zdecydować się na jeszcze lepsze parametry i jakość 4K, a nawet 8K, natomiast musimy liczyć się z tym, że wówczas cena urządzenia może być kilkakrotnie wyższa.

Waga i mobilność

Nie wszystkie projektory są montowane na stałe do sufitu. Niektóre wyciągamy z torby tylko wtedy, kiedy zechcemy je użytkować, a w biurach i różnych firmach bywa, że jeden projektor wędruje po salach konferencyjnych każdego dnia. W takiej sytuacji, musi być on wystarczająco lekki i mobilny, aby przenoszenie nie było trudne i uciążliwe. Zwróćmy szczególną uwagę na sposób rozkładania całości, a także na wagę zestawu.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments