MOMO to upiorna postać, która zamiast straszyć dzieci, przeraziła przede wszystkim rodziców. W ubiegłym roku dorośli zdali sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia w internecie mogą spotkać najmłodszych. Wyłupiaste oczy, szeroki upiorny uśmiech, blada cera i długie proste włosy zwróciły uwagę całego świata. Niebezpieczna gra momo podsycała największe lęki rodziców. Dziś wiemy już, że internetowe wyzwanie było tylko miejską legendą. Nie da się jednak ukryć, że MOMO challenge skutecznie obnażyło problemy współczesnego internetu.

Niejedna firma marzy o viralu na miarę MOMO. Informacje o niebezpiecznej grze obiegły świat razem ze zdjęciem, które przedstawiało główną bohaterkę całego zamieszania. Z czasem okazało się jednak, że MOMO challenge to tzw. „hoax”, czyli nieprawdziwa wiadomość rozpowszechniana w sieci w celu wywołania niepotrzebnej dezinformacji.

W co MOMO gra z dziećmi?

Zgodnie z doniesieniami przeróżnych serwisów internetowych i użytkowników portali społecznościowych, którzy przekazywali dalej informacje o MOMO – miała to być postać, która zaprasza dzieci do tajemniczej gry. Najmłodsi mieli otrzymywać wiadomości z wyzwaniami, a także niepokojące, często makabryczne zdjęcia. Zadania od MOMO miały wiązać się z udostępnianiem prywatnych danych lub wykonywaniem określonych czynności. Wszystko opierało się na szantażu emocjonalnym, nękaniu, a nawet namawianiu do samookaleczeń i samobójstwa. Nic więc dziwnego, że rodzice podnieśli alarm i szybko uwierzyli, że MOMO to realne zagrożenie czekające na ich dzieci w internecie.

MOMO vs. zagrożenia w internecie

Mimo że niebezpieczna gra Momo faktycznie miała związek z kilkoma tragicznymi wypadkami, do których doszło w różnych miejscach na świecie, nie jest wykluczone, że było to jedynie następstwo rozprzestrzenienia informacji o niebezpiecznych wyzwaniach. W wielu przypadkach plotka o MOMO challenge mogła przyczynić się jednak do tego, że wielu rodziców zorientowało się, jakie zagrożenia w internecie czekają na ich dzieci.

Czego uczy nas MOMO?

W czasach, gdy najmłodsi mają nieograniczony dostęp do internetu, rodzice muszą zadbać o odpowiednią edukację związaną z bezpieczeństwem w sieci. Tajemnicza historia o MOMO challenge z pewnością otworzyła oczy niejednej osobie, która nie była wcześniej świadoma tego, że przestępcy działający w sieci mogą wykorzystywać naiwność dzieci. Najmłodsi internauci nie powinni odkrywać niebezpieczeństw internetu na własną rękę. MOMO challenge wcale nie jest tym zagrożeniem, przed którym rodzice powinni ostrzegać dzieci w pierwszej kolejności. To rozmowy o ochronie danych i ograniczonym zaufanie do nieznajomych poznawanych w sieci powinny towarzyszyć wszystkim maluchom, które stawiają swoje pierwsze kroki w cyfrowym świecie.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments