Lato powoli zbliża się do końca. To bardzo dobry moment na zakup klimatyzatora przenośnego, ponieważ właśnie teraz wiele tego typu urządzeń można kupić w promocyjnych cenach. Oczywiście, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poszerzyć swoją wiedzę o klimatyzacji mobilnej.

Skuteczność klimatyzatora przenośnego w walce z upałami

Zacznijmy od bardzo dobrej informacji: klimatyzator przenośny radzi sobie z obniżaniem temperatury równie skutecznie jak klimatyzacja stacjonarna. Mechanizm działania obu urządzeń jest bowiem niemal identyczny. Różnica polega na tym, że klimatyzator mobilny ma wszystkie części w jednej obudowie. Nie zmienia się natomiast to, że wewnątrz znajdziemy wymienniki ciepła, czyli skraplacz, zawór rozprężny, sprężarkę i parownik, czyli elementy odpowiedzialne za skuteczne chłodzenie powietrza.

Określenie zapotrzebowania na moc chłodniczą

Oczywiście, aby klimatyzator przenośny dobrze spełniał swoją funkcję, jego moc chłodnicza musi być dostosowana do warunków panujących w miejscu pracy urządzenia. Określając zapotrzebowanie na nią należy wziąć pod uwagę dwie kwestie.

  • powierzchnię pomieszczenia,
  • zyski ciepła, a więc np. kierunek wychodzenia ścian zewnętrznych i okien, jakość izolacji termicznej budynku i lokalizację pokoju.

Według serwisu Wybierzoczyszczacz do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba przynajmniej 0,03 kW mocy chłodniczej. Oznacza to, że w pomieszczeniu o standardowej wysokości 2,7 m na 1 m² potrzeba jej przynajmniej 0,081 kW.

Zasady montażu klimatyzacji przenośnej

Wątpliwości często budzi także kwestia wymagań, jakie trzeba spełnić, aby móc zastosować klimatyzację oraz sposób jej montażu. Na szczęście w przypadku urządzeń przenośnych zasady są naprawdę proste.

Gdzie można wykorzystać klimatyzator mobilny?

Klimatyzator przenośny można wykorzystać niemal wszędzie. W poprzedniej części wspomnieliśmy o tym, że w takim urządzeniu wszystkie części znajdują się wewnątrz jednej obudowy. To właśnie ta różnica stanowi jedną z głównych zalet klimatyzacji mobilnej. W przeciwieństwie do urządzeń stacjonarnych, nie ma tutaj potrzeby łączenia ze sobą dwóch jednostek, wymagającego wykonania otworów w ścianie. Odpada zatem konieczność uzyskiwania zezwoleń, które trzeba zdobyć, jeśli planuje się naruszyć strukturę budynku. Klimatyzator przenośny sprawdzi się zatem doskonale w:

  • blokach,
  • kamienicach,
  • wynajmowanych nieruchomościach.

Montaż klimatyzatora krok po kroku

Instalacja klimatyzatora przenośnego jest prosta, dlatego można ją wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców, a co za tym idzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeden z końców rury odprowadzającej gorące powietrze najlepiej wysunąć przez okno. Dopuszczalne jest też podłączenie jej do wentylacji, ale wyłącznie w przypadku kanału indywidualnego.

  • Rozpakowanie urządzenia i ustawienie go na podłodze

Na początek trzeba oczywiście rozpakować urządzenie i ustawić je na podłodze obok okna. Podłoże powinno być płaskie, równe i suche. W odległości około 50 cm nie mogą znajdować się ściany, meble ani żadne inne przedmioty ograniczające swobodny przepływ powietrza.

  • Zamontowanie na oknie uszczelki do klimatyzatorów przenośnych

Okno, przez które wyprowadzona zostanie rura, musi pozostać uchylone. Aby uniknąć niepożądanego napływu gorącego powietrza z zewnątrz, najlepiej zabezpieczyć je specjalną uszczelką. Jest ona dostępna niemal w każdym sklepie oferującym klimatyzatory mobilne. Sporadycznie zdarza się, że producent dołącza ją bezpłatnie do urządzenia.

  • Instalacja rury odprowadzającej gorące powietrze

Jeden koniec rury należy zamontować na otworze znajdującym się w tylnej części klimatyzatora. Drugi musi zostać wyprowadzony przez otwór w uszczelce okiennej (albo podłączony do indywidualnego kanału wentylacyjnego). Rura nie może być zgięta pod zbyt dużym kątem, aby nie doszło do zablokowania przepływu powietrza.

  • Podłączenie klimatyzatora do zasilania i wybór optymalnych ustawień

Teraz pozostaje już podłączyć klimatyzator przenośny do zasilania i uruchomić go, a następnie wybrać odpowiednie dla siebie ustawienia. Warto pamiętać o tym, że różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym nie powinna przekraczać 7 st. C. Zbyt intensywne chłodzenie może doprowadzić do rozwoju chorób, m.in. często atakującej latem anginy.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments