Wykres to nic innego jak graficzna prezentacja zgromadzonych danych w arkuszu kalkulacyjnym. Wykorzystujemy go w pracy z tabelami i zestawieniami z dużą ilością informacji do przeanalizowania. Wykresy pozwalają na pokazywanie istotnych informacji w prosty i przejrzysty sposób. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Excela i chciałbyś stworzyć swój pierwszy wykres w Excelu, to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Aby utworzyć wykres musimy posiadać jakieś dane liczbowe. W naszym przypadku dysponujemy tabelą z nazwami produktów oraz ich cenami.
  2. Zaznaczamy dane w tabeli i przechodzimy do górnego menu. Wybieramy opcję „Wstawianie”. Następnie klikamy „Polecane wykresy”. Wyświetli się okno dialogowe, z którego możemy wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj wykresu.
  3. Do wyboru mamy dwie zakładki: „polecane wykresy” (te najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane np. liniowe, słupkowe, kołowe) oraz „wszystkie wykresy” (oprócz tych podstawowych i najbardziej popularnych możemy tutaj znaleźć np. wykres punktowy, lejkowy, kaskadowy, radarowy itd.). Klikamy w dowolny wykres, aby zobaczyć jak będą wyglądać/prezentować się nasze dane.
  4. Wybieramy ten typ wykresu, który pozwoli nam na porównanie cen różnych produktów. Najbardziej odpowiedni będzie wykres kolumnowy. Zatwierdź klikając „OK”. Gotowe.
  5. Dla porównania wstawiliśmy poniżej wykres kołowy. Chcemy pokazać Tobie jak istotny jest odpowiedni dobór wykresu. Wykres kołowy w naszym przypadku jest nieczytelny. Używamy go gdy chcemy pokazać liczby związane z większą sumą i zawsze równe 100%. Jeśli zawiera wiele wycinków, kąty są bardzo nieczytelne.
  6. Nasz wykres możemy edytować. Ustawiamy kursor myszy komputerowej na wykresie i klikamy w niego. W jego prawym, górnym rogu pojawią się trzy przyciski: „Elementy wykresu” (np. legenda, tytuł wykresu, tytuł osi), „Style wykresu” (styl, kolor) oraz „Filtry wykresu”.
  7. Klikamy na przycisk „Elementy wykresu” (ikona plusa), zaznaczamy „Tytuł osi” a następnie „Główna pozioma” i „Główna pionowa”. Wklikujemy się w pole tekstowe i nazywamy osie: nazwa produktu oraz cena produktu.
  8. Nadamy także tytuł wykresu. Może być umieszczony nad wykresem bądź wyśrodkowany. Klikając na „Więcej opcji” uzyskamy dostęp do narzędzi pozwalających na formatowanie tytułu wykresu.
  9. Możemy zmienić wygląd wykresu, wykorzystując dostępne style oraz kolory. Klikamy na przycisk „Style wykresu (ikona pędzelka).

Brawo! Utworzyłeś pierwszy w swoim życiu wykres! ? Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia różnych wykresów napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym!

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/tworzenie-wykresu-z-polecane-wykresy-cd131b77-79c7-4537-a438-8db20cea84c0

Dodawanie wykresu od początku do końca – support office

Pytania?

Masz problem w tworzeniu wykresu? Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments